Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

80. rocznica poświęcenia przez o. Józefa Andrasza ...

80. rocznica poświęcenia przez o. Józefa Andrasza SJ obrazu Jezusa Miłosiernego w kaplicy klasztornej w Łagiewnikach – 16 kwietnia 2024

W dniu 16 kwietnia 2024 r. mija 80 lat od poświęcenia łaskami słynącego obrazu Jezusa Miłosiernego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W święto Miłosierdzia, pierwszą niedzielę po Wielkanocy 1944 r. obraz pędzla Adolfa Hyły, namalowany według wizji zapisanej w „Dzienniczku” św. Siostry Faustyny, poświęcił o. Józef Andrasz SJ, jej krakowski spowiednik i kierownik duchowy.

Wideo —> Faustyna.pl: 27. Obraz Jezusa Miłosiernego

Obraz szybko zasłynął łaskami. Jego kopie i reprodukcje rozeszły się na cały świat. Tak spełniły się słowa Jezusa wypowiedziane do Siostry Faustyny przy pierwszym objawieniu: „Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz. 47).

Obraz jest wizualnym streszczeniem orędzia Miłosierdzia, z którym św. Siostra Faustyna została posłana do całego świata. Ukazuje bowiem z jednej strony miłosierną miłość Boga objawioną najpełniej w życiu, męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, a z drugiej strony przypomina o odpowiedzi człowieka na tę uprzedzającą miłość Boga, która wyraża się w postawie ufności wobec Niego (pełnienie Jego woli) i miłosierdzia względem bliźnich. Charakterystyczne dla tego obrazu promienie: blady i czerwony oznaczają wodę i krew, czyli sakramenty święte, które oczyszczają i karmią nasze dusze. Szczęśliwy – powiedział Jezus – kto w ich cieniu żyć będzie, bo nie dosięgnie go sprawiedliwa ręka Boga (Dz. 299).

Z ufną modlitwą przed tym obrazem połączoną z aktami miłosierdzia wobec bliźnich Jezus związał wielkie obietnice: łaskę zbawienia, dużych postępów na drodze chrześcijańskiej doskonałości, łaskę szczęśliwej śmierci oraz wszelkie łaski i doczesne dobrodziejstwa, które są zgodne z Jego wolą. Podaję ludziom naczynie – powiedział Jezus – z którym mają przychodzić po łaski do źródła Miłosierdzia. Tym naczyniem jest ten obraz z podpisem: Jezu, ufam Tobie (Dz. 327).

Przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach modliło się trzech papieży: Jan Paweł II (7 czerwca 1997), Benedykt XVI (27 maja 2006) i Franciszek (30 lipca 2016). Od czasu II wojny światowej modlił się przed nim Karol Wojtyła, kapłan, biskup, a jako papież w 1997 roku mówił: Stąd bowiem wyszło orędzie miłosierdzia Bożego, które sam Chrystus zechciał przekazać naszemu pokoleniu za pośrednictwem błogosławionej Faustyny. A jest to orędzie jasne i czytelne dla każdego. Każdy może tu przyjść, spojrzeć na ten obraz miłosiernego Chrystusa, na Jego serce promieniujące łaskami i w głębi duszy usłyszeć to, co słyszała Błogosławiona: Nie lękaj się niczego, Ja jestem zawsze z Tobą (Dz. 613). A jeśli szczerym sercem odpowie „Jezu, ufam Tobie!”, znajdzie ukojenie wszelkich niepokojów i lęków.

Info na podstawie —> Faustyna.pl (2019): 75. rocznica poświęcenia obrazu Jezusa Miłosiernego oraz Najsłynniejszy obraz Jezusa Miłosiernego

Transmisja online ⇒ z Kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny

Zobacz też:

⇒ 93. rocznica objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej – 22 lutego 2024

Kult Miłosierdzia Bożego

⇒ Józef Andrasz SJ. Kierownik duchowy świętej siostry Faustyny Kowalskiej (Stanisława Bogdańska)

⇒ 16 kwietnia – Wspomnienie św. Marii Bernadetty Soubirous


“Działo się to 16 kwietnia 1944 roku, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, w kaplicy zakonnej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tym dniu pierwszą Mszę św. o 6.30 odprawił o. Józef Andrasz SJ, krakowski spowiednik i kierownik duchowy św. Siostry Faustyny, który towarzyszył Adolfowi Hyle przy malowaniu tego obrazu i udzielał stosownych wskazówek. Dzień wcześniej obraz umieszczono w ołtarzu, w którym do tej pory wisiał obraz Serca Bożego. Kronikarka domu krakowskiego zanotowała zachwyt sióstr nad nowym obrazem Jezusa Miłosiernego i fakt, że został on umieszczony na specjalnie zrobionej ramie, która tworzy całość z ołtarzem. Msza św. była bardzo uroczysta, ale sprawowana w kameralnym gronie sióstr i wychowanek, dlatego o. Andrasz przemówił specjalnie do sióstr parę gorących, serdecznych słów – zapisała kronikarka zakonna – wykazując nam, jak wielki to dla nas zaszczyt, że Pan Jezus nasze Zgromadzenie wybrał do szerzenia wśród ludzi miłości Jego i miłosierdzia i to nie tylko tu, w Józefowie, ale wszędzie, gdzie tylko będziemy mogły, bo przy patronce naszej Najświętszej Matce Miłosierdzia to właśnie nabożeństwo do miłosierdzia Jej Syna powinno stać się naszym najchlubniejszym zadaniem.”

Czytaj całość —> Faustyna.pl: S. M. Elżbieta Siepak ISMM: Najsłynniejszy obraz Jezusa Miłosiernego, „Orędzie Miłosierdzia” 2024, nr 130.

Obejrzyj:

Wideo —> Faustyna 2016: Obraz Jezusa Miłosiernego


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!