Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

8 marca 2019 – Pierwszy Piątek Wielkiego Pos...

8 marca 2019 – Pierwszy Piątek Wielkiego Postu: dzień modlitwy i postu za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich

W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 8 marca 2019 r., przeżywany jest w Polsce dzień modlitwy i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Jest to kontynuacja drogi podjętej przez Episkopat Polski, a wyrażonej w stanowisku: zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w Kościele i społeczeństwie – podkreśla rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Prymas Polski abp Wojciech Polak apeluje do osób świeckich, duchownych i konsekrowanych o udział w nabożeństwach Drogi…

Opublikowany przez Konferencja Episkopatu Polski Wtorek, 5 marca 2019

 

Ojciec Święty 30 czerwca 2015 r. zwrócił się z apelem do krajowych konferencji biskupich o zorganizowanie w poszczególnych krajach Dni Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich. Konferencja Episkopatu Polski, na wniosek Prezydium, zorganizowała taki dzień 3 marca 2017 roku. Zgodnie zaś z decyzją podjętą na 380. Zebraniu Plenarnym w Płocku jesienią 2018 roku pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie dniem modlitwy i pokuty za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich. W tym roku będzie to 8 marca.

„Dzień modlitwy i postu za grzech wykorzystywania seksualnego nieletnich jest kontynuacją poprzednich inicjatyw modlitewnych.Pierwsza w Polsce liturgia pokutna za grzechy i przestępstwa wykorzystywania seksualnego w Kościele miała miejsce w 2014 roku” – podkreśla rzecznik Episkopatu.

W „Stanowisku KEP w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych” z 19 listopada 2019 roku czytamy, że „zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski pierwszy piątek Wielkiego Postu będzie odtąd dniem modlitwy wynagradzającej oraz postu we wszystkich naszych diecezjach” – przypomina ks. Rytel-Andrianik.

Na tegoroczny pierwszy piątek Wielkiego Postu, zarówno Komisja Duszpasterstwa KEP jak i Centrum Ochrony Dziecka przygotowały propozycje tekstów Drogi Krzyżowej, które są przeznaczone do wykorzystywania duszpasterskiego wedle uznania.

Rozważania Drogi Krzyżowej (propozycja Komisji Duszpasterstwa)

Rozważania Drogi Krzyżowej (propozycje Centrum Ochrony Dziecka)

„Na początku Wielkiego Postu jesteśmy wezwani przez pasterzy Kościoła w Polsce do modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich” – podkreśla rzecznik Episkopatu. Biskupi proszą, aby „szczera modlitwa, ofiarowana w tej intencji, wyrzeczenie i pokuta oraz hojna jałmużna udzielana ubogim otwierała nasze serca na ducha autentycznego nawrócenia (…), byśmy walczyli z wszelkimi nadużyciami (…) we wszystkich środowiskach, szczególnie zaś we wspólnotach kościelnych, w których żyją i wzrastają dzieci” (Stanowisko KEP w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, 19 listopada 2018 r.) – czytamy na początku rozważań drogi krzyżowej przygotowanej przez Komisję Duszpasterstwa.

Info za —> BP KEP: Pierwszy Piątek Postu: dzień modlitwy i postu za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich