Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

29 kwietnia 2022 – Dzień Męczeństwa Duchowie...

29 kwietnia 2022 – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

– Wspominając duchownych, którzy zginęli podczas II wojny światowej, módlmy się w sposób szczególny o pokój na świecie – zachęca abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W piątek, 29 kwietnia 2022, przypada Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

Zobacz też —> 29 kwietnia – Święto św. Katarzyny ze Sieny, doktora Kościoła, patronki Europy


Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


„Wojny, które wybuchają w XXI wieku pokazują, że wciąż są ludzie, którzy nie zważając na innych, realizują swoje cele, niszcząc wszystko i wszystkich, którzy są na ich drodze. Dlatego wspominając duchownych, którzy zginęli podczas II wojny światowej, módlmy się też za tych wszystkich, którzy giną dziś” – powiedział Przewodniczący Episkopatu z okazji zbliżającego się Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej oraz rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau.

Posłuchaj abpa Stanisława Gądeckiego:

Ogólnopolskie uroczystości z tej okazji  odbyły się jak co roku w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

29 kwietnia 2022 r. o godz. 11.00 tam miało miejsce otwarcie wystawy i prezentacja multimedialna o kapłanach męczennikach II wojny światowej. Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. W czwartek, w wigilię tego wydarzenia, o godz. 19.30, w Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności została odprawiona Msza św. a następnie zebrani przeszli pod pomnik Jana Pawła II. Uroczystości były transmitowane przez Radio Rodzina i telewizję internetową Dom Józefa.

Ustanowiony przez Episkopat w 2002 roku Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Obchody w Kaliszu są  kontynuacją corocznego dziękczynienia księży – więźniów Dachau za wyzwolenie obozu 29 kwietnia 1945 roku. W obawie przed likwidacją obozu, zawierzyli się oni św. Józefowi i ślubowali, że jeśli przeżyją, będą pielgrzymować co roku do kościoła św. Józefa w Kaliszu. Obóz został wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku. Ocaleni księża z Polski do końca życia wypełniali złożone przyrzeczenie i pielgrzymowali do Kalisza, dziękując za ocalenie. Ostatni z nich, ks. Leon Stępniak, zmarł w 2013 roku.

Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych. Wśród ok. 3 tys. uwięzionych zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich 1773 pochodziło z Polski. 868 duchownych zostało zamęczonych w obozie, najwięcej z terenów diecezji poznańskiej (147), włocławskiej (144) i łódzkiej (112). Spośród blisko 600 zakonników największą grupę ofiar stanowili jezuici, misjonarze i salezjanie.

29 kwietnia 2015 r. w 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau do tego miejsca pielgrzymowali biskupi i kapłani z całej Polski.

BP KEP

Zobacz też —> Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu 

Info, foto i wideo za —> BP KEP: 29 kwietnia – Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej

Zobacz też:

Modlitwa za kapłanów – bł. ks. Michał Sopoćko

Modlitwa o dar pokoju – Św. Jan Paweł II

Modlitwa w intencji kapłanów


Abp Kazimierz Majdański o wyzwoleniu obozu w Dachau:

Wideo —> ipnnotacje (2015): KL Dachau – WYZWOLENIE – relacja ks. Kazimierza Majdańskiego


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja