Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

26 lipca – Wspomnienie świętych Joachima i A...

26 lipca – Wspomnienie świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny

W dniu 26 lipca Kościół powszechny obchodzi wspomnienie liturgiczne świętych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny.

Według tradycji pochodzącej z II wieku rodzice Najświętszej Maryi Panny nosili imiona: Anna i Joachim. Ich kult rozwinął się pod wpływem kultu Maryi. Świętą Annę czczono od VI wieku na Wschodzie, od wieku X kult jej rozszerzył się na Zachód.

Czytaj więcej o świętych Joachimie i Annie —> na brewiarz.pl | na wiara.pl | na nasza-arka.pl

Dzień 26 lipca w diecezji opolskiej, w Łobżenicy i w Garwolinie to uroczystość św. Anny, Matki Najświętszej Maryi Panny, głównej patronki diecezji i miasta.

Św. Anna jest główną Patronką Śląska Opolskiego. Kult jej związany jest w szczególny sposób z sanktuarium i miejscem pielgrzymkowym na Górze św. Anny, gdzie czczona jest gotycka figurka św. Anny Samotrzeciej (XV w.). W XVIII w. wybudowano na zboczach góry kalwarię. Kościół pątniczy został podniesiony do godności bazyliki mniejszej z okazji jubileuszu 500-lecia sanktuarium (1980 r.). 21 VI 1983 r. na Górę Św. Anny przybył papież Jan Paweł II w ramach II pielgrzymki do Polski.

Za —> brewiarz.pl

Wideo↑ —> Misercordia TV: Skarby Kościoła 26 lipca | św. Anna i Joachim


– Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych pragnie być małym, delikatnym znakiem nadziei dla nich i dla całego Kościoła. Dlatego ponawiam moje zaproszenie do wszystkich – diecezji, parafii, stowarzyszeń, wspólnot – aby obchodzić go, koncentrując się na przepełniającej radości z ponownego spotkania między młodymi a osobami starszymi – napisał papież Franciszek w orędziu na III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W tym roku obchodziliśmy go 23 lipca, a zatem tuż przed Światowymi Dniami Młodzieży w Lizbonie, pod hasłem “Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie” (Łk 1, 50).

Przeczytaj —> Orędzie papieża Franciszka na III Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych – 23 lipca 2023


Ewangelie nie przekazały o rodzicach Maryi żadnej wiadomości. Milczenie Biblii dopełnia bogata literatura apokryficzna. Ich imiona są znane jedynie z apokryfów Protoewangelii Jakuba, napisanej ok. roku 150, z Ewangelii Pseudo-Mateusza z wieku VI oraz z Księgi Narodzenia Maryi z wieku VIII. Najbardziej godnym uwagi może być pierwszy z wymienionych apokryfów, gdyż pochodzi z samych początków chrześcijaństwa, stąd może zawierać ziarna prawdy zachowanej przez tradycję.

Czytaj więcej —>  brewiarz.pl:  Święci Anna i Joachim, rodzice Najświętszej Maryi Panny

“Życie ich było proste i prawe” – takimi słowami anonimowy autor średniowiecznej legendy ”Księga o narodzeniu świętej Maryi” opisuje życie rodziców Matki Pana Jezusa. Dlaczego te postacie intrygowały chrześcijańskich pisarzy? Czy wiemy o nich coś więcej niż to, co przekazują legendy?

Św. Anna i Joachim, czczeni w wielu świątyniach i dość licznych sanktuariach w Polsce, to znakomici patroni dla osób starszych. Ich doświadczenia mogą stanowić nie tylko źródło pociechy wśród codziennych kłopotów i rozczarowań, ale także zachętę, by w żadnym wieku nie poddawać się zniechęceniu i zgorzknieniu…”

Czytaj całość —> wiara.pl:  Waldemar Linke CP , “Życie ich było proste i prawe”


“… Kult świętych Joachima i Anny rozwijał się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W Jerozolimie przy Sadzawce Owczej zwanej Betesda powstał wtedy kościółek ku czci św. Joachima i Anny. Według miejscowej tradycji właśnie tu mieli mieszkać rodzice Matki Bożej i tutaj miała się urodzić Maryja.

„Możemy dziś polecać nasze babcie i naszych dziadków wstawiennictwu świętych Joachima i Anny, okazywać im naszą miłość i szacunek oraz modlić się za dusze tych, których już nie ma z nami. Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wzywał, by czerpać z życiowego doświadczenia babć i dziadków, by być z nimi, słuchać tego co mają do powiedzenia i towarzyszyć im. Ojciec Święty zapowiedział, że zapyta młodych podczas najbliższych ŚDM w Panamie czy spełnili jego prośbę” – mówił ks. Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski w dniu 26 lipca 2018.

Dodał, że św. Anna jest także uznawana m.in. za patronkę kobiet rodzących, matek, wdów i położnych. „Imię Anna oznacza „łaska”, możemy przyzywać więc jej wstawiennictwa w trudnych życiowych sytuacjach. Jest wiele świadectw osób, które prosiły tę świętą o pomoc i zostały wysłuchane. W Polsce liczni pielgrzymi przybywają m.in. do Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny na Śląsku oraz do miejscowości Święta Anna pod Przyrowem koło Częstochowy” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Za —> BP KEP (2018): Rzecznik Episkopatu: wspomnienie św. Joachima i Anny okazją do modlitwy w intencji babć i dziadków


Podróżując po Ziemi Śląskiej, nie sposób nie zatrzymać swoich oczu i nie popatrzeć z zachwytem na najwyższe wzniesienie w Masywie Chełmskim, jaki jest Góra św. Anny (407,6 m n.p.m.). Jest wyjątkowa zarówno dzięki położeniu geograficznemu jak i dzięki swemu znaczeniu religijnemu. Ze szczytu, a zwłaszcza z ogrodu klasztornego, rozciąga się przepiękna panorama. Najprawdopodobniej pierwszy kościół – obecnie Bazylika św. Anny – został zbudowany w tym miejscu na przełomie lat 1480 – 1485. Joego fundatorami byli Mikołaj i Krzysztof Strzała. Ten uroczy zakątek przed milionami lat był czynnym wulkanem. Dziś na jego bazaltowym stożku i szczycie góry wznosi się kaplica p.w. św. Józefa.

Zobacz też —> Historia Sanktuarium Góry św. Anny

(…) Obecna nazwa góry ma być związana z widzeniem którego doświadczył Krzysztof Strzała. Był nim tak przejęty, że w miejscu zapomnianej kaplicy św. Jerzego wybudował kościółek p.w. św. Anny.  Na ołtarzu kościoła postawiono figurkę św. Anny. Po pewnym czasie od patronki kościoła nazwano również osadę. Miejscowość z biegiem lat powiększała się i stanowiła coraz\c bardziej znany ośrodek rzemieślniczy i handlowy. W 1942 r. została erygowana parafia.

Niewiele jest w Polsce miejsc, gdzie walory przyrodnicze i kulturowe splatają się ze sobą, tworząc tak niepowtarzalny krajobraz. Do takich należy Park Krajobrazowy Góra św. Anny utworzony w 1988 r. Rozporządzeniem  Prezydenta RP wydanym 14 kwietnia 2004 r., Góra św. Anny została uznana za pomnik historii. Tym samym Sanktuarium św. Anny znalazło się wśród 30 najcenniejszych obiektów i zespołów zabytkowych w Polsce. Park obejmuje 5051 ha…

Czytaj więcej w serwisie internetowym —> Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny

Obejrzyj odcinek cyklu TV Trwam “Sanktuaria Polskie”: Sanktuarium św. Anny

Wideo —> Krzysztof Łukaszewicz/YouTube: Dokument Sanktuaria Polskie Sanktuarium świętej Anny na Górze św Anny PL


Wśród sanktuariów św. Anny w Polsce jedno z najstarszych znajduje się w Prostyni na Podlasiu. Jest ono związane z trzema papieżami, jak zaznaczył biskup drohiczyński Tadeusz Pikus: „Święty Jan Paweł II w 2004 r. podarował prostyńskiemu sanktuarium kielich mszalny, jaki otrzymał z okazji 50-lecia swych święceń kapłańskich. Papież Benedykt XVI w 2012 r. podniósł kościół w Prostyni do godności bazyliki mniejszej, a papież Franciszek w 2016 r. na Jasnej Górze poświęcił ozdoby w formie korony i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej.” Te ozdoby zostały nałożone na statuę podczas uroczystości 508. rocznicy objawień św. Anny w Prostyni, której przewodniczył Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

Za —> BP KEP (2018): Rzecznik Episkopatu: wspomnienie św. Joachima i Anny okazją do modlitwy w intencji babć i dziadków


Modlitwa za dziadków – papieża Benedykta XVI

Panie Jezu,
narodziłeś się z Dziewicy Maryi,
córki świętych Anny i Joachima.
Patrz z miłością na dziadków na całym świecie.
Ochraniaj ich! Oni są bogactwem
dla rodzin, dla Kościoła i dla całego społeczeństwa.
Wspieraj ich! Kiedy przybywa im lat,
niech wciąż będą dla swojej rodziny
mocnymi filarami wiary ewangelicznej,
stróżami szlachetnych wartości rodziny,
żywymi skarbcami trwałych tradycji religijnych.
Spraw, by jako nauczyciele mądrości i odwagi
przekazywali przyszłym pokoleniom
owoce swoich dojrzałych doświadczeń ludzkich
i duchowych.

Panie Jezu,
pomagaj rodzinom i społeczeństwu
doceniać obecność i rolę dziadków.
Spraw, by nigdy nie byli zaniedbywani
ani wykluczani,
ale zawsze znajdowali szacunek i miłość.
Pomagaj im żyć pogodnie i czuć się akceptowani
przez wszystkie lata życia, jakimi ich obdarzasz.

Maryjo, Matko wszystkich żyjących,
nieustannie otaczaj opieką dziadków,
bądź z nimi podczas ziemskiej pielgrzymki,
i niech za sprawą Twoich modlitw wszystkie rodziny
spotkają się kiedyś w niebieskiej ojczyźnie,
gdzie Ty czekasz na wszystkich ludzi,
by ich przygarnąć w wielkim uścisku życia bez końca.

Amen!

Info za —> Salezjański Ośrodek Misyjny/Facebook: facebook.com/misjesalezjanie/