Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Msza św. w Kaplicy Objawień w Fatimie dla pielgrzy...

Msza św. w Kaplicy Objawień w Fatimie dla pielgrzymów z Archidiecezji Krakowskiej na ŚDM w Lizbonie – Homilia abpa Marka Jędraszewskiego – 25 lipca 2023

– Wczytujmy się w przesłanie, które Matka Najświętsza kieruje do nas w tym świętym miejscu: do modlitwy, do nawrócenia, do głoszenia prawdy całemu światu, że tylko w Chrystusie jest zbawienie – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w Kaplicy Objawień w Fatimie, gdzie w dniu 25 lipca 2023 r. zgromadziła się młodzież z Archidiecezji Krakowskiej, która w Portugalii przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży i spotkania z papieżem Franciszkiem.

Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Zobacz —> FOTORELACJĘ

Kolejne grupy najliczniejszej polskiej reprezentacji na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, dotarły do Portugalii. Kraków, Trzebinia, Trzemeśnia czy Wadowice – to m.in. stąd pochodzą pielgrzymi, którzy wylądowali we wtorek w Porto. Towarzyszą im abp Marek Jędraszewski i bp Robert Chrząszcz (…) Pierwszym przystankiem przed Światowymi Dniami Młodzieży było sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Tutaj był czas na indywidualne zwiedzanie i modlitwę. W Kaplicy Objawień pielgrzymi z Polski uczestniczyli w uroczystej Mszy św. Przewodniczył jej metropolita krakowski, który wygłosił także homilię. W tym miejscu, po raz pierwszy w Portugalii, wybrzmiał też hymn Światowych Dni Młodzieży 2023 w wykonaniu pielgrzymów z Krakowa…

Zobacz więcej —> Młodzi z Archidiecezji Krakowskiej już w Portugalii. Pierwszym przystankiem Fatima

Zobacz też —> 25 lipca – Święto św. Jakuba Apostoła

Odnosząc się w homilii do Ewangelii, w której matka synów Zebedeusza na sposób ludzki troszczyła się o miejsce Jakuba i Jana w królestwie Jezusa, abp Marek Jędraszewski zaznaczył, że o miejscu i wyniesieniu w Kościele trzeba myśleć na sposób Boży. Metropolita krakowski wskazał na wyniesienie Jezusa na krzyżu i udział w tym cierpieniu i poniżeniu Jego uczniów. Za św. Pawłem zwrócił z kolei uwagę, że skarb wiary przechowywany jest w glinianych naczyniach i o jego ocalenie i wzrost trzeba się nieustannie troszczyć, by móc dzielić się nim z innymi. – Dzielić z Chrystusem Jego krzyż, by ostatecznie dostąpić Jego chwały – mówił arcybiskup wskazując na istotę chrześcijaństwa.

Metropolita krakowski odwołując się do objawień Matki Bożej trójce pastuszków w Fatimie podkreślił, że w ten sposób ukazała się moc potęgi Boga, który wkracza w historię człowieka. – Wydarzenia, które tu miały miejsce pokazują, jak Bogu zależy na zbawieniu – mówił abp Marek Jędraszewski wskazując na prośbę Matki Bożej o modlitwę różańcową w intencji pokoju. Świat nie do końca wysłuchał apelu Maryi i doświadczył tego, co zapowiedziała – kolejnej wojny czy zamachu na papieża, który swoje cudowne ocalenie przypisywał właśnie Jej interwencji. Arcybiskup przypomniał, że Jan Paweł II, rok po zamachu ofiarował Matce Bożej jako wotum kulę, którą został postrzelony, a która została umieszczona w koronie fatimskiej figury.

Podsumowując, metropolita krakowski wskazał jeszcze raz na prawdę o wyniesieniu, które czeka na wszystkich wierzących, którzy nie myślą po ludzku, ale w duchu Ewangelii i dlatego „nie boją się przyjąć Chrystusowego krzyża i tego wszystkiego, co wiernym wyznawcom Chrystusa niesie także współczesny świat”. Zaznaczył, że taka jest historia wspominanego dziś w liturgii św. Jakuba i wszystkich Apostołów, a także pastuszków z Fatimy, którzy „swoje życie, swój sposób myślenia, postępowania, swoją moc i odwagę łączą z krzyżem Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

– Wczytujmy się w przesłanie, które Matka Najświętsza kieruje do nas w tym świętym miejscu: do modlitwy, do nawrócenia, do głoszenia prawdy całemu światu, że tylko w Chrystusie jest zbawienie – zachęcał młodych przygotowujących się w Portugalii do spotkania z papieżem Franciszkiem podkreślając, że wszyscy, którzy zawierzyli swój los Chrystusowi i złączyli swoje życie z Jego krzyżem, będą ostatecznie zwycięzcami.

Posłuchaj homilii abpa Marka Jędraszewskiego:

Info, foto i audio na podstawie —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Abp Marek Jędraszewski do młodych w Fatimie: Głośmy całemu światu, że tylko w Chrystusie jest zbawienie oraz Młodzi z Archidiecezji Krakowskiej już w Portugalii. Pierwszym przystankiem Fatima

Zobacz też:

Prawie 2 tys. młodych z Archidiecezji Krakowskiej będzie uczestniczyć w ŚDM Lizbona 2023. To najliczniejsza grupa z Polski!

Orędzie papieża Franciszka na 37. Światowy Dzień Młodzieży – “Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1, 39)”

“Powietrze już drga” – polska wersja hymnu Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023