Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

19 października 2019 – III Kongres św. Ojca ...

19 października 2019 – III Kongres św. Ojca Pio w Gdańsku – Zaproszenie

III Kongres św. Ojca Pio w Gdańsku odbędzie się w sobotę 19 października 2019 r. Miejscem spotkania czcicieli Świętego Stygmatyka będzie kościół św. Jakuba Apostoła oraz Muzeum II Wojny Światowej.” Ojcostwo” to temat przewodni kolejnej już edycji Kongresu.

Geneza tegorocznego Kongresu św. Ojca Pio w Gdańsku związana jest z wystąpieniem w XX wieku wielu bardzo negatywnych wydarzeń historycznych, które skutkowały przerwaniem powszechnie znanych wcześniej wzorów ojcostwa.

Zobacz relację  sprzed roku —> 2. Kongres Św. Ojca Pio w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, 28-29 września 2018

W trakcie Kongresu organizowanego przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów – Prowincję Krakowską, do Kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Gdańsku przybędą relikwie I. stopnia św. Ojca Pio, w postaci bandaża okrywającego niegdyś ranę jego boku oraz rękawiczki zakrywającej stygmaty prawej dłoni.

„Zachęcam zarówno do uczestnictwa w III Kongresie św. Ojca Pio jak i do skorzystania z zaproszenia do całodziennego udziału w uroczystościach modlitewnych związanych z peregrynacją relikwii I. stopnia Św. Ojca Pio. Święty Stygmatyk charakteryzował się wielką pokorą i duchem modlitwy, za jego wstawiennictwem niezliczona ilość osób odzyskiwała i nadal odzyskuje zdrowie duchowe i fizyczne” – stwierdza Brat Zdzisław Duma, Asystent Prowincjalny Grup Modlitwy Ojca Pio (GMOP) oraz Gwardian Domu Zakonnego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Gdańsku.

19 października 2019 - III Kongres św. Ojca Pio w Gdańsku

fot. kapucyni.pl

III Kongres św. Ojca Pio rozpocznie się o godzinie 9.45 przywitaniem uczestników przez
br. Romana Ruska OFMCap pełniącego funkcję Krajowego Koordynatora Grup Modlitwy Ojca Pio. Następnie o godzinie 10.00 rozpocznie się Eucharystia, której będzie przewodniczył bp  Zbigniew Zieliński – Biskup Pomocnicy Archidiecezji Gdańskiej. Po Mszy świętej uczestnicy Kongresu udadzą się do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie odbędą się debaty i panele tematyczne dotyczące różnych aspektów ojcostwa.

Geneza tegorocznego Kongresu związana jest z wystąpieniem w XX wieku wielu bardzo negatywnych wydarzeń historycznych, które skutkowały przerwaniem powszechnie znanych wcześniej wzorów ojcostwa. Doprowadziło to do (trwającego aż dnia dzisiejszego) kryzysu ojcostwa, który wynika głównie z braku odpowiedniej formacji duchowej, jak i praktycznej wiedzy dotyczącej budowania i dbania o relacje ojcowskie w wielu wymiarach.

O godzinie 12.00 rozpocznie się debata inaugurująca III Kongres św. Ojca Pio pt. “Żyjmy tak, aby Ojciec Niebieski mógł być w nas uwielbiony – czyli o relacjach św. Ojca Pio z Ojcem Niebieskim i naszych relacjach z Panem Bogiem“. W debacie tej uczestniczyć będą: bp Zbigniew Zieliński, ks. dr Grzegorz Lewandowski – Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio w Diecezji Pelplińskiej, Adam Chmielecki – Prezes Zarządu Radio Gdańsk oraz Karol Nawrocki – Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

O godzinie 13.45 rozpocznie się debata pt. “Jesteśmy dziećmi jednego Ojca, który jest dla nas nieskończenie miłosierny i pobłażliwy – czyli o miłosierdziu, przebaczeniu i pojednaniu“. Uczestnikami debaty będą: br. Roman Rusek OFMCap – Krajowy Koordynator Grup Modlitwy Ojca Pio, ks. Wiesław Potakowski – proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi oraz Halina Owczarz – Grupa Modlitwa Ojca Pio w Bydgoszczy.

O godzinie 16.00 rozpocznie się debata pt. “Ufaj Panu Bogu i miej nadzieję jego ojcowskiej dobroci, bo światło musi nadejść – czyli o praktycznym aspekcie ojcostwa“. W debacie tej uczestniczyć będą: br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap – Dyrektor Dzieła Pomocy Ojca Pio, ks. Krzysztof Ławrukajtis – kapelan aresztu śledczego w Gdańsku oraz Andrzej Urbański – inicjator “Benefisu Dojrzałości”.

W ramach III Kongresu św. Ojca Pio zakłada się udział w debatach i panelach dyskusyjnych osób posiadających różne doświadczenie życiowe i zawodowe. W praktyce oznacza to naturalne budowanie solidarności międzypokoleniowej pomiędzy zarówno prelegentami jak i uczestnikami Kongresu.

Szczegółowy program Kongresu, dodatkowe informacje oraz możliwość zgłoszenia swojego uczestnictwa przyjmowana jest za pośrednictwem formularza rejestracji dostępnego TUTAJ.

Patronat honorowy nad III Kongresem objął abp Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański.

Info za —> kapucyni.pl: III Kongres św. Ojca Pio w Gdańsku