Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

14 czerwca – Wspomnienie bł. Michała Kozala,...

14 czerwca – Wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika

W dniu 14 czerwca Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika.

Michał Kozal urodził się w roku 1893 w Nowym Folwarku koło Krotoszyna. Był kapłanem archidiecezji gnieźnieńskiej. W roku 1939 został biskupem pomocniczym diecezji włocławskiej. W listopadzie tego roku aresztowała go policja niemiecka i po wielu etapach osadzono go w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie podtrzymywał na duchu współwięźniów. Na początku 1943 roku zachorował na tyfus i 26 stycznia został zabity śmiercionośnym zastrzykiem. 14 czerwca 1987 papież Jan Paweł II zaliczył go do błogosławionych męczenników.

Czytaj więcej o bł. biskupie Michale Kozalu —> na brewiarz.pl

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 14 czerwca | bł. Michał Kozal

14 czerwca jest obchodzony w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – w rocznicę  dotarcia do obozu Auschwitz pierwszego transportu więźniów w dniu 14 czerwca 1940 r. W 2015 r. Sejm RP ustanowił ten dzień jako symbol i przypomnienie milionów ofiar, które straciły życie w niemieckich obozach, a zwłaszcza Polaków.

Pierwszy transport 728 polskich więźniów politycznych, skierowanych do KL Auschwitz przez dowódcę policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa w Krakowie, składał się z żołnierzy września, którzy usiłowali się przedrzeć na Węgry, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjalistów i studentów. Wśród nich było kilku polskich Żydów – przedstawicieli społeczności, dla której obóz w Oświęcimiu stanie się najważniejszym symbolem martyrologii. Spośród więźniów z pierwszego transportu wojnę przeżyło 239. Pozostali zginęli w obozie lub też ich dalszy los nie jest znany…

Zobacz więcej —> KAI/niedziela.pl: Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Zobacz też:

12 czerwca – Wspomnienie błogosławionych 108 polskich męczenników II wojny światowej

III edycja Kongresu 108 Błogosławionych męczenników II Wojny Światowej, 27-28 kwietnia 2023 w Krotoszynie i Kaliszu


“… W jednym z kazań Michał Kozal mówił: “Prawdziwą wielkość człowieka mierzy się miarą jego zjednoczenia z Bogiem, mierzy się jego umiejętnością i gorliwością wykonywania planów Bożych. Obiektywnie najwięcej znaczy ten, który nosi w sobie życie Boże i potrafi to życie budzić w innych i doprowadzać do pełnego rozwoju. Wobec tej prawdy nie może ulegać wątpliwości, że kapłan Chrystusowy mocą swego powołania i swej godności kapłańskiej wyrasta ponad zwykłych ludzi, bo Bóg powierza mu najważniejsze zadanie i w tym celu dopuszcza go do najściślejszego zjednoczenia z sobą…”

Czytaj całość —> wiara.pl: Biskup zamęczony w Dachau – bł. Michał Kozal

Jan Paweł II o bł. Michale Kozalu – fragment homilii beatyfikacyjnej z dnia 14 czerwca 1987 roku:

“Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi” (Mt 28,18). Wszyscy, którzy patrzymy na Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego, wiemy, że nie jest to władza “przemocy”, lecz władza miłości. Tej zbawczej władzy dawali świadectwo w naszej Ojczyźnie rozliczni synowie i córki polskiej ziemi. W różnych epokach. W różnych stuleciach. Niektórych tylko Kościół zapisał w rejestrach swoich świętych i błogosławionych. Niektórzy czekają na sąd Kościoła.

Dzisiaj z radością i uniesieniem dopisujemy do nich jeszcze jedno imię i nazwisko: biskup Michał Kozal, powołany w przededniu ostatniej wojny i straszliwej okupacji do posługi biskupiej w Kościele włocławskim. Potem więziony i zesłany do obozu koncentracyjnego w Dachau. Jeden z tysięcy! Tam umęczony – odszedł w opinii świętości. Dziś tu, w Warszawie, wyniesiony do chwały ołtarzy jako męczennik.

Rodacy znają koleje jego życia i jego męczeństwa. Oto człowiek, jeszcze jeden wśród tych, w których okazała się Chrystusowa władza “w niebie i na ziemi”. Władza miłości – przeciw obłędowi przemocy, zniszczenia, pogardy i nienawiści.

Tę miłość, którą Chrystus mu objawił, biskup Kozal przyjął w całej pełni jej wymagań. Nie cofnął się nawet przed tym najtrudniejszym: “Miłujcie waszych nieprzyjaciół” (Mt 5,44).

Niech będzie jednym jeszcze patronem naszych trudnych czasów, pełnych napięcia, nieprzyjaźni i konfliktów. Niech będzie wobec współczesnych i przyszłych pokoleń świadkiem tego, jak wielka jest moc łaski Pana naszego Jezusa Chrystusa – Tego, który “do końca umiłował”.

Czytaj całość —> www.jp2w.pl: Jan Paweł II: Homilia w czasie Mszy Św. beatyfikacyjnej biskupa Michała Kozala, odprawionej na Placu Defilad na zakończenie II Krajowego Kongresu Eucharystycznego – Warszawa, 14 czerwca 1887


Obejrzyj: Kalendarz Historyczny TV Republika – 26.01 – Bp Michał Kozal – Męczennik z KL Dachau

Wideo —> Telewizja Republika Kalendarz Historyczny: KALENDARZ HISTORYCZNY 26.I – BP MICHAŁ KOZAL – MĘCZENNIK Z KL DACHAU


Posłuchaj fragmentu kazania bp. Michała Kozala na jubileusz ks. bpa Antoniego Laubitza, Poznań 1938:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 14 czerwca 2024


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!