Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

XVII Dzień Bezpiecznego Kierowcy we wspomnienie św...

XVII Dzień Bezpiecznego Kierowcy we wspomnienie św. Krzysztofa – 25 lipca 2022

We wspomnienie św. Krzysztofa, 25 lipca 2022 r., Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura oraz Krzysztof Hołowczyc i Fundacja Kierowca Bezpieczny apelują o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień. Tego dnia już po raz 17. jest obchodzony Dzień Bezpiecznego Kierowcy pod hasłem: „Ze świętym Krzysztofem na drogach pokoju”.

Zobacz też —> 25 lipca – Święto św. Jakuba Apostoła

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


„Apelujemy do wszystkich kierowców i prosimy o kulturalną, ostrożną i bezpieczną jazdę. Do wszystkich uczestników ruchu – o poszanowanie dla życia, bo jest ono darem Bożym. Musimy reagować! Widząc osobę, która po alkoholu chce usiąść za kierownicą i prowadzić pojazd, musimy zdecydowanie reagować. Trzeba tego człowieka powstrzymać. Kierujmy się miłością na drodze! Św. Krzysztofie – módl się za nami!” – podkreślają w specjalnym apelu na Dzień św. Krzysztofa Krajowy Duszpasterz Kierowców i Fundacja Kierowca Bezpieczny.

Zobacz też —> Dekalog Kierowcy – MIVA Polska

Główne obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy odbywają się w 24 i 25 lipca 2022, w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie, ul. Bajkowa 15. W niedzielę o godz. 10.00 była celebrowana Msza Święta za Kierowców i wszystkich uczestników ruchu drogowego, której przewodniczył Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura. Następnie został odczytany apel o bezpieczne poruszanie się po drogach oraz Dekalog Kierowcy. Na zakończenie uroczystości został odczytany Apel Policji do Kierowców i zostały poświęcone pojazdy.

Tego samego dnia, w Olsztynie, w godzinach od 10.00 do 12.00 na ul. Leonharda (parking naprzeciwko stacji paliw) miała miejsce akcja „Dzień bez mandatu”. Wzięli w niej udział, oprócz Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji, Inspekcja Transportu Drogowego, a także funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. W programie zaplanowano m.in. symulator dachowania (WORD Olsztyn). Podczas całego dnia propagowana była akcja „KRZYŚ” – trzeźwy i życzliwy kierowca. Każdy kierowca otrzymywał Dekalog Kierowcy, breloczki oraz książeczkę św. Krzysztofa.

Inicjatywa Dnia Bezpiecznego Kierowcy została podjęta w 2006 roku przez Krajowego Duszpasterza Kierowców, który współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji „Kierowca Bezpieczny”. W tym dniu wspólnie z policjantami przypominają oni kierowcom, jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a także kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi.

Od 24 do 31 lipca 2022 potrwa również Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, w którym oprócz promowania bezpieczeństwa na drogach, współpracująca z Krajowym Duszpasterzem Kierowców organizacja MIVA Polska zachęca w sposób szczególny do włączenia się w akcję: 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Inicjatywa ta ma pomóc w zebraniu środków, które będą przeznaczone na zakup pojazdów służących misjom.

Info na podstawie —> Krajowy Duszpasterz Kierowców/ BP KEP: 25 lipca: XVII Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Zobacz też:

Tydzień św. Krzysztofa i akcja św. Krzysztof – Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Misji

duszpasterstwokierowcow.pl

– Nowe dzieła, które pojawiły się w przestrzeni pracy misyjnej, jak MIVA Polska, sprawiły, że misjonarze otrzymali rzeczywistą pomoc – powiedział bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas konferencji prasowej przed XXIII Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa, który obchodzić będziemy w dniach 24-31 lipca 2022 r. pod hasłem: „Niesiemy Narodom Pokój Chrystusa”.

Zobacz więcej —> Bp Piotrowski: Dzięki MIVA Polska misjonarze otrzymują rzeczywistą pomoc

O życiu św. Krzysztofa, którego liturgiczne wspomnienie dowolne przypada w dniu 25 lipca (tego dnia w Kościele powszechnym przypada święto św. Jakuba Apostoła) brak pewnych wiadomości. Według późniejszych, ale prawdopodobnych świadectw, opartych na tradycji, św. Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji. Tam miał ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 roku. Jest jednym z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów.

Imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co “niosący Chrystusa”.

Najstarszym dowodem kultu św. Krzysztofa z Licji jest napis z roku 452, znaleziony w Haidar-Pacha, w Nikomedii, w którym jest mowa o wystawionej ku czci Męczennika bazylice w Bitynii. Dowodzi to niezawodnie, że w tym czasie Święty odbierał szczególną cześć w Nikomedii i w Bitynii. Jest także podana wzmianka, że w synodzie w Konstantynopolu w 536 roku brał udział niejaki Fotyn z klasztoru św. Krzysztofa, co również potwierdza kult Męczennika. Papież św. Grzegorz I Wielki (+ 604) pisze, że w Taorminie na Sycylii za jego czasów istniał klasztor pw. św. Krzysztofa.

Zobacz więcej o św. Krzysztofie —> na brewiarz.pl


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja