Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

25 lipca – Święto św. Jakuba Apostoła

25 lipca – Święto św. Jakuba Apostoła

W dniu 25 lipca Kościół powszechny obchodzi święto św. Jakuba, Apostoła.

Jakub, syn Zebedeusza i brat Jana Apostoła, urodził się w Betsaidzie. Był świadkiem głównych cudów Jezusa. Na rozkaz Heroda został ścięty mieczem około roku 44. Odbiera wielką cześć w Compostelli w Hiszpanii, gdzie się znajduje sławny kościół pod jego wezwaniem.

Czytaj więcej o św. Jakubie Apostole —> na brewiarz.pl i na wiara.pl

Wideo↑ —> TV Misericordia: Skarby Kościoła 25 lipca | św. Jakub Większy Apostoł

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 25 lipca 2023


Wśród apostołów było dwóch Jakubów. Dla odróżnienia nazywani są Większym i Mniejszym albo też Starszym i Młodszym. Prawdopodobnie nie chodziło w tym wypadku o ich wiek, ale o kolejność przystępowania do grona Apostołów. Rozróżnienie to wprowadził już św. Marek (Mk 15, 40). Imię Jakub pochodzi z hebrajskiego “aqeb”, oznaczającego “chronić” – a zatem znaczy “niech Jahwe chroni”. Etymologia ludowa tłumaczy to imię jako “pięta”. Według Księgi Rodzaju, kiedy Jakub, wnuk Abrahama, rodził się jako bliźniak Ezawa, miał go trzymać za piętę (Rdz 25, 26).

Św. Jakub Większy jest tym, który jest wymieniany w spisie Apostołów wcześniej – był powołany przez Jezusa, razem ze swym bratem Janem, jako jeden z Jego pierwszych uczniów (Mt 4, 21-22): święci Mateusz i Łukasz wymieniają go na trzecim miejscu, a święty Marek na drugim. Jakub i jego brat Jan byli synami Zebedeusza. Byli rybakami i mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim…

Za —> brewiarz.pl: Święty Jakub Starszy, Apostoł

Zobacz też —> Atrybuty Świętego Jakuba Starszego


We wspomnienie św. Krzysztofa, 25 lipca, Krajowy Duszpasterz Kierowców ks. Marian Midura oraz Krzysztof Hołowczyc i Fundacja Kierowca Bezpieczny apelują o ostrożną i rozważną jazdę na co dzień. Tego dnia już po raz 18. będzie obchodzony Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

Zobacz więcej —> 25 lipca: XVIII Ogólnopolski Dzień Bezpiecznego Kierowcy


Papież Benedykt XVI o św. Jakubie Apostole:

(fragment katechezy środowej z dnia 21 czerwca 2006 roku)

” … Od św. Jakuba możemy się więc wiele nauczyć: gotowości do przyjęcia Pańskiego wezwania nawet wtedy, gdy każe nam pozostawić “łódź” naszej ludzkiej pewności, entuzjazmu w pójściu za Nim drogami, które On wskazuje, z pominięciem wszelkiej naszej złudnej zarozumiałości, gotowości do dawania o Nim świadectwa z odwagą, gdy to konieczne, aż po najwyższą ofiarę życia. Tak więc św. Jakub staje przed nami jako wymowny przykład wielkodusznego przylgnięcia do Chrystusa. On, który początkowo, ustami swej matki, prosił o to, by zasiąść wraz z bratem u boku Mistrza w Jego Królestwie, właśnie jako pierwszy wychylił kielich męki i dzielił męczeństwo z Apostołami…”

Czytaj całość —> wiara.pl: Benedykt XVI: Święty Jakub Większy, Apostoł


W średniowieczu powstała legenda, że św. Jakub, zanim został biskupem Jerozolimy udał się najpierw zaraz po Zesłaniu Ducha Świętego do Hiszpanii. Tradycja ta powstała dlatego, ponieważ w wieku VII miano z Jerozolimy do Santiago de Compostela sprowadzić relikwie św. Jakuba. Palestynę bowiem opanowali Arabowie i była poważna obawa zniszczenia jego grobu. Nadto opowiadano sobie, że w czasie jednej z bitew z Maurami miał się ukazać na niebie św. Jakub w zbroi rycerza i przyczynić się do zwycięstwa chrześcijan.

(…) W Santiago de Compostela od XI w. znajduje się stolica arcybiskupstwa, a wybudowana tam katedra pod wezwaniem Św. Jakuba została uroczyście konsekrowana w roku 1211. Tam został również założony zakon rycerski Św. Jakuba dla obrony wiary i kraju przed Arabami, którzy najechali w VII wieku także Hiszpanię i kilka wieków ją okupowali. W XIII wieku założono także we Francji inny zakon św. Jakuba dla opieki nad pielgrzymami. Przetrwał on do roku 1672. Święty Jakub jest pierwszym patronem Hiszpanii, a jego grób w Santiago należał w średniowieczu do najsłynniejszych sanktuariów chrześcijaństwa, zajmując trzecie zaszczytne miejsce – po Ziemi Świętej i po Rzymie.

Santiago de Compostela ma własny uniwersytet założony w roku 1501, wspaniałą bazylikę-katedrę, gdzie mieszczą się relikwie św. Jakuba i kilkanaście innych okazałych i bogatych kościołów. Według tamtejszej legendy w roku 835 biskup miasta Irii, wiedziony przez cudowną gwiazdę, miał odnaleźć grób i relikwie św. Jakuba Apostoła. Alfons II, król Asturii zbudował tu kościół, przy którym rychło powstało miasto. Co roku Compostelę odwiedzają miliony pielgrzymów. Tak więc grób św. Jakuba do dnia dzisiejszego należy do największych sanktuariów na świecie. Przewodnik z XII wieku podaje aż 4 różne szlaki z Europy do Composteli. Umyślnie wybierano sanktuaria, aby je po drodze nawiedzać…

W Santiago dwukrotnie przebywał Jan Paweł II, raz nawet przeszedł niewielki odcinek Camino Frances – drogi francuskiej. W dokumencie, zwanym „Aktem europejskim z Santiago de Compostela”, napisał, że „cała Europa odnalazła się wokół tej «pamiątki» świętego Jakuba, w tych samych wiekach, w których budowała się jako kontynent jednorodny i zjednoczony duchowo. Dlatego to sam Goethe stwierdzi, że świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu” (…) W 1982 r. Rada Europy uznała Camino de Santiago za drogę ważną dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. W październiku 1987 r. Drogę św. Jakuba ogłoszono pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym Rady Europy, a sześć lat później wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Czytaj całość —> wiara.pl: Święty Jakub Starszy, Apostoł oraz Z muszlą na szlaku

… Na pielgrzymim szlaku do grobu św. Jakuba w hiszpańskiej Galicji ukształtowały się w znacznym stopniu nasze chrześcijańskie korzenie. Był o tym głęboko przekonany Jan Paweł II, który w Santiago de Compostela wygłosił przemówienie znane jako Akt Europejski. Oto jego fragment:

„(…) Ja, Jan Paweł, syn polskiego narodu, który zawsze uważał się za naród europejski ze względu na swe początki, tradycję, kulturę i żywotne więzy, narodu słowiańskiego wśród Latynów i łacińskiego pośród Słowian; ja, Następca Piotra na Stolicy Rzymskiej, stolicy, którą Chrystus zechciał umieścić w Europie i którą kocha za jej trud szerzenia chrześcijaństwa na całym świecie; ja, Biskup Rzymu i Pasterz Kościoła powszechnego, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna. Odbuduj swoją jedność duchową w klimacie pełnego szacunku dla innych religii i dla prawdziwych swobód. Oddaj cesarzowi to, co cesarskie, zaś Bogu to, co Boskie. (…) Możesz jeszcze być latarnią cywilizacji i bodźcem postępu dla świata”.

Za —> niedziela.pl: Włodzimierz Rędzioch, Compostela i Europa

Zobacz pełny tekst —> Aktu Europejskiego Santiago de Compostela z dnia 9 listopada 1982 roku


Polecamy cykl EWTN Polska: Camino | Drogi św. Jakuba

Co oznacza “Buen Camino”? Kim był św. Jakub? Jak rozpoczął się motyw drogi w życiu św. Jakuba? Dokąd pielgrzymują ludzie podążający Drogami św. Jakuba? Z Andrzejem Koflukiem, pielgrzymem i przewodnikiem po Wrocławiu rozmawia red. Krzysztof Kunert.

Wideo —> EWTN Polska


Rok 2021 był Jubileuszowym Rokiem Compostelańskim, który ogłasza się w Kościele, gdy 25 lipca, wspomnienie męczeństwa św. Jakuba, przypada w niedzielę. A zatem świętuje się go co 11,6,5 i 6 lat. Sięga korzeniami 1122 roku, gdy ogłosił go po raz pierwszy papież Kalikst II, a w 1179 papież Aleksander III bullą “Regis aeterni” potwierdził jego obowiązywanie na zawsze.

W ciągu wieków często Stolica Apostolska wychwalała pielgrzymowanie do Santiago i przeżywanie Roku Świętego.

Zobacz więcej / łaski odpustu jubileuszowego —> anosantocompostelano.org/pl: Rok Święty


Litania do świętego Jakuba Apostoła

Wideo —> Bogdan Bednarz / YouTube: Litania do świętego Jakuba Apostoła