Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Częstochowskiej będą miały miejsce 26 sierpnia 2022 r. na Jasnej Górze z udziałem Episkopatu Polski. Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Podczas Eucharystii ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu. Transmisje internetowe głównych celebracji realizuje Biuro Prasowe Jasnej Góry na kanale YouTube. Ojcowie Paulini zapraszają na piątkowy odpust!
Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Suma pontyfikalna z ponowieniem Jasnogórskich Ślubów Narodu – Msza św. Szczyt, godz.11.00 26.08.2022
„Tegoroczne pielgrzymowanie odbywa się w radości po pandemicznej przerwie i z wielkim błaganiem o zatrzymanie wojny – pokój na Ukrainieˮ- czytamy na stronie internetowej jasnogórskiego sanktuarium.
Uroczystość #MatkaBoża Częstochowskiej jest wyrazem wdzięczności #Maryja za Jej obecność w dziejach polskiego narodu.Każde święto Matki Bożej zbliża nas do Niej samej,a przez Nią do Jej Syna – przypomina rzecznik #JasnaGóra o.Michał Bortnik. #Paulini zapraszają na piątkowy odpust pic.twitter.com/BWNTA5FD0e
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) August 23, 2022
– Bądźmy razem wokół naszej Matki – Pani Jasnogórskiej, każdego dnia, ale zwłaszcza w Jej święto, 26 sierpnia – zachęca przeor Jasnej Góry. O. Samuel Pacholski podkreśla, że mamy za co dziękować Maryi, która nieustannie jest z nami i czule patrzy na nas z jasnogórskiego Wizerunku. Ona jest źródłem naszych nadziei na przyszłość.
Przeor zaznacza, że święta maryjne pomagają nam, by przypomnieć sobie i pogłębić to, co znamy, i na nowo rozradować się tajemnicą, która za tymi świętami się kryje. – Uroczystość NMP Częstochowskiej mówi nam o tym, że Maryja jako Matka całej ludzkości jest bliska w sposób szczególny nam Polakom, poprzez to sanktuarium na Jasnej Górze, bo ten Wizerunek łączymy z tytułem Królowej Polski.
Jasnogórski przeor zauważył też, że w kontekście toczącej się wojny przypominamy sobie spotkanie młodych świata z Janem Pawłem II z 1991 r., kiedy papież mówił o Maryi łączącej Wschód i Zachód i wzywał do budowania wspólnoty między chrześcijanami. – Dziś nie zatrzymujemy się na symbolach, choć są potrzebne i są źródłem prawdziwego działania i aktywności w ramach Kościoła. Jedność dziś realizujemy przez otwartość na naszych braci i siostry z Ukrainy, chcąc uczestniczyć w ich wrażliwości i cierpieniach związanych z okrucieństwem wojny. I wciąż aktualne jest to, co mówiliśmy od pierwszego dnia wojny, będziemy z nimi i będziemy im pomagać tak długo, jak to będzie konieczne – mówi o. Pacholski…
Czytaj całość / posłuchaj —>Izabela Tyras @JasnaGóraNews: Przeor Jasnej Góry: Maryja źródłem nadziei na przyszłość
♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!
Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!
Trwający na Jasnej Górze tydzień to czas tzw. „drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowegoˮ, związanego z obchodzoną 26 sierpnia uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej. Na odpust przybywają tysiące pieszych pielgrzymów, w tym zaliczana do jednej z najliczniejszych w kraju, piesza pielgrzymka z Tarnowa. Dociera także m.in. pielgrzymka na rolkach. Najwięcej grup wchodzi na Jasną Górę w dniach 24 i 25 sierpnia.
👣#PolskaPielgrzymuje na #JasnaGóra na odpust #MatkaBoża Częstochowska. Trwają wejścia #PieszaPielgrzymka, to głównie grupy parafialne, dekanalne z pobliskich miejscowości, z orkiestrami, proporcami, sztandarami. Dziś wejdzie ok. 20 kompanii, przyjadą też #pielgrzymkarowerowa. pic.twitter.com/NAFGisvVzs
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) August 24, 2022
Główna Suma odpustowa odprawiona zostanie w piątek 26 sierpnia, w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, o godz. 11.00 na Szczycie Jasnogórskim pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Tradycyjnie podczas tej Mszy św. ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest bł. Prymas Wyszyński.
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (Jasnogórskiej) jest wyrazem wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach polskiego narodu, dlatego w uroczystościach udział bierze także Episkopat Polski. Zgodnie ze zwyczajem w wigilię święta, 25 sierpnia, odbywa się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych.
Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej to jedyne święto maryjne na Jasnej Górze, przed którym trwa nowenna, czyli czas 9 dni duchowych przygotowań. Wieczorem odprawiana jest Msza św. nowennowa, podczas której głoszone są okolicznościowe kazania. Pierwszą część nowenny poprowadził bp Michał Janocha z Warszawy, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Przypomniał, że „Maryja łączy Wschód i Zachód”, co ma szczególną wymowę wobec toczącej się wojny. – Geneza Ikony jest wschodnio chrześcijańska, książę Opolczyk przywiózł ją z zamku w Bełzie, na terenie dzisiejszej Ukrainy. Wcześniej być może była w Kijowie lub w któryś z ważnych grodów ruskich, tam gdzie dzisiaj jest straszliwa wojna. Trudno więc o tym zapomnieć i nie błagać o kres tej wojny i o wolność dla Ukrainy – zauważył warszawski biskup pomocniczy.
Info na podstawie —> Izabela Tyras/ Biuro Prasowe @JasnaGoraNews/ BP KEP: 26 sierpnia – Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej | jasnagora.com: 2022-08-22 W tym tygodniu
Zwieńczeniem nowenny jest Diecezjalna Procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej. Zwyczaj procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ma kilkadziesiąt lat. W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. Niewygodne dla ówczesnej władzy, często napotykały na problemy organizacyjne piętrzone przez komunistycznych mocodawców. W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.
🙏Wspólne dziękczynienie za Chrystusową i naszą Matkę rozpoczęte. Wieczornej Mszy św. na #JasnaGóra przewodniczył abp Wacław Depo metropolita @ArchiCzest – Bóg przychodzi nam z pomocą przez ręce #Maryja – przypomniał w kazaniu bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz sosnowiecki. pic.twitter.com/6iNNfTDR5A
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) August 25, 2022
O ustanowienie święta Matki Bożej Jasnogórskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych.
Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.
W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.
Info na podstawie —> Izabela Tyras @JasnaGóraNews (2021)
Program obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze, 25-26 sierpnia 2022 r.
Czwartek, 25 sierpnia 2022
godz.17.15 – procesja Maryjna z archikatedry Alejami NMP na Jasną Górę
godz.19.00 – Msza św. na Szczycie (zakończenie Nowenny Jasnogórskiej) > Oglądaj TRANSMISJĘ
godz.21.00 – Apelem Jasnogórski > Oglądaj TRANSMISJĘ
Czuwanie nocne w Kaplicy Matki Bożej
Piątek, 26 sierpnia 2022
godz.5.30 – Godzinki
godz.6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, Msza św.
godz.10.00 – Modlitwa za Ojczyznę > Oglądaj TRANSMISJĘ
godz.11.00 – SUMA PONTYFIKALNA – abp Wojciech Polak, Prymas Polski
Akt Odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego
godz.19.00 – Msza św. w Bazylice w patronalne święto Archidiecezji i miasta Częstochowy > Oglądaj TRANSMISJĘ
godz.21.00 – Apel Jasnogórski
Transmisja Apelu Jasnogórskiego w dniu 26 sierpnia 2022 roku:
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:
Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja