W piątek 26 sierpnia 2022 r. Kościół w Polsce przeżywa Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
W 1382 r. Władysław, książę opolski, wybudował na Jasnej Górze klasztor dla paulinów i oddał im pod opiekę obraz Matki Bożej, przywieziony z Bełza na Rusi (dzisiejsza Ukraina), czczony na jego zamku. Wkrótce obraz zasłynął cudami. Cześć jego wzrosła od czasów obrony Jasnej Góry przed Szwedami. W roku 1717 obraz został uroczyście ukoronowany i Jasna Góra stała się głównym ośrodkiem kultu Matki Bożej w Polsce.
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej powstała z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski – Maryi. Wraz z ówczesnym przeorem Jasnej Góry, o. Euzebiuszem Rejmanem, wyjednał on u św. Piusa X ustanowienie w 1904 r. święta Matki Bożej Częstochowskiej. Papież Pius XI rozciągnął w 1931 r. ten obchód na całą Polskę oraz zatwierdził nowy tekst Mszy świętej i brewiarza.
Zobacz więcej na brewiarz.pl na temat —> Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej
Poza Polską przypada tego dnia Piątek XXI tygodnia Okresu Zwykłego
Uroczystość #MatkaBoża Częstochowskiej jest wyrazem wdzięczności #Maryja za Jej obecność w dziejach polskiego narodu.Każde święto Matki Bożej zbliża nas do Niej samej,a przez Nią do Jej Syna – przypomina rzecznik #JasnaGóra o.Michał Bortnik. #Paulini zapraszają na piątkowy odpust pic.twitter.com/BWNTA5FD0e
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) August 23, 2022
Zobacz też:
⇒ Czytania liturgii Mszy św. z dnia 26 sierpnia 2022
⇒ Msza św. w intencji Ojczyzny – 26 sierpnia 1984 r. – Homilia ks. Jerzego Popiełuszki
Na Jasnej Górze to czas tzw. drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego. Na odpust 26 sierpnia przybywają kolejne tysiące pieszych pielgrzymów, głównie z pobliskich miejscowości – archidiecezji łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej, choć nie brakuje też pątników z daleka, bo podążających np. z Tarnowa. Tarnowska pielgrzymka zaliczana jest od lat do jednej z najliczniejszych w kraju. Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (Jasnogórskiej) jest wyrazem wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach polskiego narodu, dlatego w uroczystościach udział bierze także Episkopat Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie 26 sierpnia o godz. 11.00.
Zobacz więcej w serwisie internetowym —> Biura Prasowego Jasnej Góry
👉#wTygodniu na #JasnaGóra:#PolskaPielgrzymuje na uroczystość #MatkaBoża Jasnogórska #PielgrzymkaPiesza,na #rower,ale i na rolkach(najwięcej 24-25 VIII). W odpust 26 VIII gł. Msza św.o 11.00 na Szczycie.25 VIII obrady @EpiskopatNews,24 VIII modlitwa w Dniu Niepodległości #Ukraina pic.twitter.com/I2maxZtm9y
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) August 22, 2022
Czy w piątek 26 sierpnia 2022 – w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – obowiązuje post?
Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).
Ponieważ w piątek 26 sierpnia 2022 r. przypada w Kościele w Polsce liturgiczna Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, dlatego w Polsce nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych!
#GodzinaMiłosierdzia Jezu, ufam Tobie!🔔 DZIENNICZEK #Faustyna
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiejhttps://t.co/HxFJ33l1gO #miłosierdzie #Dzienniczek #Koronka #26sierpnia pic.twitter.com/IsahUNXGa3
— Misericors_PL (@Misericors_PL) August 26, 2018
DEFINICJA POSTU
Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.
Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).
Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.
Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce
Zobacz też —> Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa
Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:
Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja