Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 26 sierpnia 2022 obowiązuje post?

Czy w piątek 26 sierpnia 2022 obowiązuje post?

W piątek 26 sierpnia 2022 r. Kościół w Polsce przeżywa Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

W 1382 r. Władysław, książę opolski, wybudował na Jasnej Górze klasztor dla paulinów i oddał im pod opiekę obraz Matki Bożej, przywieziony z Bełza na Rusi (dzisiejsza Ukraina), czczony na jego zamku. Wkrótce obraz zasłynął cudami. Cześć jego wzrosła od czasów obrony Jasnej Góry przed Szwedami. W roku 1717 obraz został uroczyście ukoronowany i Jasna Góra stała się głównym ośrodkiem kultu Matki Bożej w Polsce.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej powstała z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski – Maryi. Wraz z ówczesnym przeorem Jasnej Góry, o. Euzebiuszem Rejmanem, wyjednał on u św. Piusa X ustanowienie w 1904 r. święta Matki Bożej Częstochowskiej. Papież Pius XI rozciągnął w 1931 r. ten obchód na całą Polskę oraz zatwierdził nowy tekst Mszy świętej i brewiarza.

Zobacz więcej na brewiarz.pl na temat —> Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

Poza Polską przypada tego dnia Piątek XXI tygodnia Okresu Zwykłego

Zobacz też:

Czytania liturgii Mszy św. z dnia 26 sierpnia 2022

Czy 26 sierpnia – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?

Msza św. w intencji Ojczyzny – 26 sierpnia 1984 r. – Homilia ks. Jerzego Popiełuszki

Na Jasnej Górze to czas tzw. drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego. Na odpust 26 sierpnia przybywają kolejne tysiące pieszych pielgrzymów, głównie z pobliskich miejscowości – archidiecezji łódzkiej, katowickiej i częstochowskiej, choć nie brakuje też pątników z daleka, bo podążających np. z Tarnowa. Tarnowska pielgrzymka zaliczana jest od lat do jednej z najliczniejszych w kraju. Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej (Jasnogórskiej) jest wyrazem wdzięczności Maryi za Jej obecność w dziejach polskiego narodu, dlatego w uroczystościach udział bierze także Episkopat Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie 26 sierpnia o godz. 11.00.

Zobacz więcej w serwisie internetowym —> Biura Prasowego Jasnej Góry


Czy w piątek 26 sierpnia 2022 – w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej – obowiązuje post?

Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Ponieważ w piątek 26 sierpnia 2022 r. przypada w Kościele w Polsce liturgiczna Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, dlatego w Polsce nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych!


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce

Zobacz też —> Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja