Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowski...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2021 – Program obchodów na Jasnej Górze w dniach 25-26 sierpnia 2021

Obchodzona 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Mari Panny Częstochowskiej ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu. Główne uroczystości odbywają się na Jasnej Górze z udziałem Episkopatu Polski i rzeszy pątników przybywających w pielgrzymkach pieszych. Tegoroczny odpust wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego. Przedstawiamy program jasnogórskich obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w dniach 25-26 sierpnia 2021 r.

Zobacz też —> Uroczystość NMP Częstochowskiej 2022 – Program obchodów na Jasnej Górze


Wideo ↑—> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej – suma odpustowa (26.08.2021 g. 11:00, Jasna Góra)

Główna Suma zostanie odprawiona 26 sierpnia 2021 r. o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski. Celebrować ją będą przedstawiciele KEP, którzy dzień wcześniej obradować będą na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Tradycyjnie podczas Sumy ponowione zostaną Jasnogórskie Śluby Narodu, których autorem jest Prymas Tysiąclecia.


♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Przygotowaniem do uroczystości jest nowenna. Podczas wieczornych Mszy św. głoszone są specjalne kazania, w tym roku przez ks. Lucjana Bielasa, historyka Kościoła z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Każdego dnia w nowennie uczestniczą przedstawiciele częstochowskich parafii, którzy ze swych kościołów odbywają pielgrzymki piesze.

– Nowenna i święto Matki Bożej – 26 sierpnia, łączą Polaków w kraju i zagranicą i są okazją do odkrywania jasnogórskiej duchowości – zauważa o. Michał Legan, rzecznik Jasnej Góry. – Łączy tych, którzy kochają Matkę Bożą jako Królową Polski. To bardzo wyraźnie słychać w kolekcie z uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, w której prosimy o wolność dla narodu, o pokój, i o to, by religia cieszyła się w naszym kraju wolnością, to jest coś niezwykle ważnego, bo Jasna Góra, Matka Boża jest gwarantem tej wolności – podkreśla o. Legan.

Zwieńczeniem nowenny będzie Diecezjalna Procesja Maryjna z katedry na Jasną Górę 25 sierpnia, w wigilię uroczystości poświęconych patronce metropolii częstochowskiej. Zwyczaj procesji maryjnych ulicami Częstochowy w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ma kilkadziesiąt lat. W latach komunizmu były one manifestacją wolności i słowem sprzeciwu wobec narzuconego porządku. Niewygodne dla ówczesnej władzy, często napotykały na problemy organizacyjne piętrzone przez komunistycznych mocodawców. W latach demokracji uliczne procesje ku czci Maryi stały się przede wszystkim świadectwem dojrzałości wiary i przywiązania do tradycji.

Tegoroczne święto wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

W wigilię uroczystości 25 sierpnia o godz. 11.30, w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha otwarta zostanie stała wystawa „Nie byłoby papieża – Polaka, gdyby nie było Twojej wiary … Prymas Tysiąclecia, Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński”. Są na niej niezwykłe eksponaty: sukienka milenijna, zwana też sukienką tysiąclecia, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej – świadek wydarzeń z 1966 r., milenijne korony, ornaty ks. Prymasa, piuska i kapelusz kardynalski, pocztówki, obrazki ręcznie wypisane.

25 sierpnia Apelem Jasnogórskim o godz. 21.00 rozpocznie się koncert, oratorium o Stefanie kardynale Wyszyńskim „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach, chóru i orkiestry, solistów i kompozytorów. To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Bogu przez Maryję, w formie dziesięciu obrazów pieśni oratoryjnej. Libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, muzykę skomponowali dwaj krakowscy muzycy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka.

W związku ze złą prognozą pogody, Filharmonia Śląska rekomendowała konieczność zamiany miejsca wykonania oratorium. Koncert nie odbędzie się jak planowo na błoniach (w plenerze), ale w bazylice.

Na uroczystość docierają kolejne tysiące pielgrzymów: pieszych i rowerowych. Trwa tzw. drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy. Przybywają głównie pielgrzymki parafialne i dekanalne z metropolii łódzkiej, kaliskiej, katowickiej i częstochowskiej, ale są też diecezjalne pielgrzymki.

W uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej na Jasną Górę dotrą znaki Światowych Dni Młodzieży, czyli krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Ich peregrynacja to forma duchowego przygotowania do spotkania młodych z papieżem w Lizbonie za dwa lata. – Dla nas Polaków jest to także refleksja i powrót do Światowych Dni Młodzieży sprzed 30 lat na Jasnej Górze i sprzed pięciu w Krakowie – zauważa ks. Adam Polak, kierownik Referatu Duszpasterstwa Młodzieżowego i Akademickiego częstochowskiej kurii.

– Symbole te przypominają o Chrystusie, który jest jedynym Zbawicielem każdego człowieka i o Maryi, która jest Matką dla wszystkich ludzi wierzących – wyjaśnia ks. Polak.

O ustanowienie święta Matki Bożej Jasnogórskiej ojcowie paulini zabiegali kilkakrotnie. Po raz pierwszy zwrócili się z taką prośbą do Stolicy Apostolskiej po obronie Jasnej Góry przed Szwedami w 1665 r. Kongregacja Obrzędów zezwoliła wtedy jedynie na odprawianie Mszy św. wotywnych.

Dopiero papież Pius X w 1904 r. zatwierdził uroczystość NMP Częstochowskiej dla Jasnej Góry i dla ówczesnej diecezji włocławskiej. Na prośbę biskupa włocławskiego Stanisława Zdzitowieckiego i polskich paulinów zatwierdził święto Matki Bożej Częstochowskiej w rycie I klasy z oktawą dla Jasnej Góry. Święto to miało być obchodzone w środę po 24 sierpnia. Po raz pierwszy obchodzono ją 29 sierpnia 1906 r.

W 1931 r. papież Pius XI ustalił jako uroczystość dzień 26 sierpnia. Pierwszy raz tego dnia czczono Matkę Bożą Jasnogórską w 1932 r. w ramach obchodów jubileuszu 550-lecia Jasnej Góry.

Info na podstawie —> Biuro Prasowe Jasnej Góry / Izabela Tyras @JasnaGóraNews: Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej – znaczenie i obchody


Program obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej na Jasnej Górze, 25-26 sierpnia 2021 r.

Środa, 25 sierpnia 2021

godz.11.30 – otwarcie wystawy „Nie byłoby Papieża – Polaka, gdyby nie było twojej wiary…Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński”

godz.17.15 – procesja Maryjna z archikatedry Alejami NMP na Jasną Górę

godz.19.00 – Msza św. na Szczycie (zakończenie Nowenny Jasnogórskiej) > Transmisja

godz.21.00 – Apelem Jasnogórskim rozpocznie się koncert plenerowy – oratorium o Stefanie Kardynale Wyszyńskim „Soli Deo Per Mariam” w wykonaniu Filharmonii Śląskiej w Katowicach > Transmisja

Czuwanie nocne w Kaplicy Matki Bożej

Czwartek, 26 sierpnia 2021

godz.5.30 – Godzinki

godz.6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej, Msza św.

godz.7.00 – Msza św. w obecności znaków Światowych Dni Młodzieży

godz.11.00 – SUMA PONTYFIKALNA – abp Wojciech Polak, Prymas Polski
Akt Odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego

godz.19.00 – Msza św. w patronalne święto Archidiecezji i miasta Częstochowy > Transmisja

godz.21.00 – Apel Jasnogórski


Transmisja Mszy św. w patronalne święto Archidiecezji i miasta Częstochowy – 26 sierpnia 2021 godz. 19.00:

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej – Msza dla częstochowian (26.08.2021 g. 19:00, Jasna Góra)


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: