Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Oratorium “Soli Deo Per Mariam” –...

Oratorium “Soli Deo Per Mariam” – Muzyczna opowieść o kard. Stefanie Wyszyńskim – Jasna Góra, 25 sierpnia 2021

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze, w wigilię uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, 25 sierpnia 2021 r., zabrzmiało oratorium „Soli Deo per Mariam” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej w Katowicach. To opowieść o życiu oddanym z miłości samemu Bogu przez Maryję w formie dziesięciu pieśni.

Wideo —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Oratorium przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego (25.08.2021 g. 21:00, Jasna Góra)

Koncert poprzedził Apel Jasnogórski z udziałem polskich biskupów (transmisja na początku materiału wideo), którzy obradowali na Jasnej Górze na spotkaniu Rady Biskupów Diecezjalnych, a 26 sierpnia będą uczestniczyć w uroczystości NMP Częstochowskiej.


♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!

Oratorium powstało z inicjatywy Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Zakonu Paulinów. Libretto napisał ks. Tadeusz Golecki, muzykę skomponowali krakowscy muzycy: Hubert Kowalski i Piotr Pałka.

W słowie wstępnym generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski podkreślił, że „pragniemy w formie muzycznej przywołać osobę i dzieło czcigodnego kard. Stefana Wyszyńskiego”. – Wiemy, że jego prymasowskie posługiwanie Kościołowi w Polsce było nierozerwalnie związane z zawierzeniem Bożej Matce, Maryi, dlatego Jasna Góra także w ten sposób pragnie na nowo podjąć to duchowe dziedzictwo, które kard. Wyszyński zostawił tutaj – powiedział przełożony generalny Zakonu, którego Prymas Tysiąclecia był konfratrem a więc szczególnym przyjacielem, dobrodziejem i protektorem.

– Oratorium to spojrzenie wstecz, to ukazanie postaci, dokonań, pism, myśli Prymasa a jednocześnie spojrzenie w przyszłość, bo przecież życie się toczy – powiedział autor libretta ks. Tadeusz Golecki. Życzył, by „dzisiejsze doznania były pomocne w odświeżeniu starszym tej znajomości z Prymasem, a młodszym, by pomogły pogłębić wiedzę, znajomość z tym świętym człowiekiem, który wycisnął piętno na historii naszego Narodu i naszego Kościoła”.

Wykonawcami koncertu w dniu 25 sierpnia 2021 roku byli: Joanna Wydorska-Klin – sopran, Joanna Motulewicz – alt, Marcin Jajkiewicz – tenor, Rafał Maciejewski – bas, Dariusz Kowalski – narrator, Hubert Kowalski – dyrygent, Piotr Pałka – dyrygent, Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru, Chór Filharmonii Śląskiej, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej.

Oratorium powstało w 2017 r. w celu pokazania osoby i dziedzictwa czcigodnego sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia – miłośnika Pani Jasnogórskiej. W swoim życiu i pasterskim posługiwaniu heroicznie wierzył on Bogu i „wszystko postawił na Maryję”, Jej oddał się bez granic, od Niej czerpał moc i siłę na czas więzienia, cierpienia, na lata służby Kościołowi i Ojczyźnie. Przez osobiste oddanie się Maryi w niewolę miłości i pielgrzymowanie ze wszystkimi sprawami na Jasną Górę, przez Śluby Jasnogórskie i Milenijny Akt Oddania Narodu Polskiego za Wolność Kościoła w Polsce i w Świecie, przez peregrynację Matki Bożej w Obrazie Nawiedzenia i liczne inicjatywy duszpasterskie, słowa i ofiary wobec Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski, wskazywał: „Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza i jeśli jaki program – to Ona!”. To był jego program i jego testament na trudne czasy, które miały nadejść!

Podczas jasnogórskiej prapremiery w 2018 r. ks. Golecki podkreślał, że tak jak biblijny Mojżesz doprowadził naród wybrany do ziemi obiecanej, tak Prymas Tysiąclecia doprowadził nas w czasach komunizmu do wolności. Pokazał, że wolność najgłębsza, duchowa, a potem ta ludzka bierze się z oddania i zawierzenia Matce Bożej. Następnie krakowscy kompozytorzy: Piotr Pałka i Hubert Kowalski podjęli się trudnej roli przewodników, aby w dziesięciu obrazach pieśni oratoryjnej opowiedzieć o miłości pasterza do Boga i swego ludu. Oczywiście, jest to tylko cząstka tego, co można napisać i wyśpiewać z pięknego życia czcigodnego sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego!

Info za —> Izabela Tyras @JasnaGóraNews: „Soli Deo per Mariam” – muzyczna opowieść o kard. Wyszyńskim

Zobacz też:

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej 2021 – Program obchodów na Jasnej Górze w dniach 25-26 sierpnia 2021

Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego

Jasnogórska Matka


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem: