Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Tobie zawierzam losy Kościoła – 3. dzień łag...

Tobie zawierzam losy Kościoła – 3. dzień łagiewnickich obchodów 20-lecie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – 15 sierpnia 2022

“Witaj Królowo, Matko Miłosierdzia” – to hasło 3. dnia obchodów dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. W tym dniu – w poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. – kazania w Bazylice Bożego Miłosierdzia głosił o. Tarsycjusz Bukowski OFM, rzecznik prasowy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Wideo —> Sanktuarium Bożego Miłosierdzia: O. Tarsycjusz Bukowski OFM, homilia, 20-lecie zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, 15.08.2022 r.


♥ Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!

Zobacz —> Kalendarium obchodów rocznicowych w dniach 13-17 sierpnia 2022


O. Bukowski przypominał, że dzisiejsza Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wpisuje się w jubileusz, jaki w tych dniach przeżywamy tu –  w Krakowie, w Łagiewnikach – oraz w Kalwarii Zebrzydowskiej. – 20 lat temu nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II przybył w ostatniej pielgrzymce do Ojczyzny. W Łagiewnikach konsekrował Bazylikę Bożego Miłosierdzia i dokonał aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń Jego pontyfikatu. W ostatnim dniu przybył do Matki Miłosierdzia, którą od dziecięcych lat czcił w Kalwaryjskim obrazie. Przed Jej wizerunkiem, ponowił swoje Totus Tuus, odmawiając modlitwę zawierzenia Maryi – mówił.

Bernardyn podkreślał, że nie byłoby Wniebowzięcia Maryi, gdyby nie Chrystusowe zwycięstwo na krzyżu, gdyby nie pusty grób Chrystusa Pana. Maryja królująca w niebie jest pierwszym owocem miłosierdzia Boga. – Ona w pełni korzysta z tego, co wysłużył Jezus Chrystus, jedyny i prawdziwy Zbawiciel świata. Maryja w tej drodze nas wyprzedza i zapowiada, do jak wielkich rzeczy powołał Bóg człowieka. Do życia na zawsze w Jego Królestwie. To jest właśnie zwyciężanie Boga. Dzięki Chrystusowemu zmartwychwstaniu, w Maryi, a potem i świętych – a także i kiedyś w każdym, kto należy do Chrystusa – powiedział i dodał: – Tę niebiańską rzeczywistość dzisiejszej uroczystości przypominał w swoim nauczaniu, ale także życiowej postawie św. Jan Paweł II, Kalwaryjski Pielgrzym, który modląc się od dziecka na świętych Dróżkach, sam doświadczał słabości życia, ciężaru krzyża i zarazem Bożej mocy i Bożego zwyciężania.

O. Bukowski przytoczył słowa Jana Pawła II: „Ile razy doświadczałem tego, że Matka Bożego Syna zwraca swe miłosierne oczy ku troskom człowieka strapionego i wyprasza łaskę takiego rozwiązania trudnych spraw, że w swej niemocy zdumiewa się on potęgą i mądrością Bożej Opatrzności”.

Schorowany, przygnieciony życiem Pielgrzym w poruszającej modlitwie zawierzenia Matce Bożej Kalwaryjskiej ponowił swoje oddanie, swoją chęć naśladowania Maryi: „Matko Najświętsza, Pani Kalwaryjska, Tobie oddaję wszystkie owoce mego życia i posługi; Tobie zawierzam losy Kościoła; Tobie polecam mój naród; Tobie ufam i Tobie raz jeszcze wyznaję: Totus Tuus, Maria!”. Można powiedzieć, że Karol Wojtyła znał Kalwarię doskonale. Czuł się tam dobrze, przybywał często na modlitwę. Ale trzeba również powiedzieć, że znał Kalwarię – bo miał ją w życiu. Wiedział, co znaczy nieść krzyż, być do niego przybijanym – powiedział, zauważając, że przemierzający Kalwaryjskie Dróżki Papież prowadził ludzkość do miłosiernego Boga.

I w końcu tę niebiańską rzeczywistość dzisiejszej uroczystości – chwałę, życie i Boże zwycięstwo, widzimy tu – w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Stąd, z Łagiewnik, Papież Polak mówił, że w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście. Jest z nami mocny i święty Bóg, który gładzi grzechy świata i pokazuje nam swoje miłosierne serce. Boże Miłosierdzie jest większe od każdego ludzkiego upadku i grzechu. Jezus czeka, by każdy z nas Jemu oddał te bezradne momenty, w których staje przed nami smok, w których nie umiemy znaleźć wyjścia. W Bożym Miłosierdziu możemy zawsze zacząć od początku. Nigdy nie jest na to za późno. Zwycięstwo Boga jest zawsze, kiedy skruszony człowiek nie szuka ludzkich rozwiązań, ale mówi: Jezu, ufam Tobie! Jezu, bez Ciebie nie dam rady, tylko Ty możesz mnie uleczyć i tylko Ty masz moc, by Zbawić i dać mi życie na wieki – zakończył.

Przybywający w poniedziałek do Łagiewnik wierni po każdej Mszy świętej mogli oglądać film „Pokój Wam”, opowiadający o ostatniej pielgrzymce Jana Pawła II do Łagiewnik i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Info i foto za —> Małgorzata Pabis – Rzecznik prasowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia: Tobie zawierzam losy Kościoła

Zobacz też:

Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik w 20. rocznicę rocznicę Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – 14 sierpnia 2022

20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu – Rzecznik Episkopatu Polski o łagiewnickim Akcie z 17 sierpnia 2002 roku – Obchody rocznicowe w Sanktuarium

Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – Św. Jan Paweł II – Łagiewniki, 17 sierpnia 2002


Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.

Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.

Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki
i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas
i całego świata!


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja