Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Mi...

20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu – Rzecznik Episkopatu Polski o łagiewnickim Akcie z 17 sierpnia 2002 roku – Obchody rocznicowe w Sanktuarium

20 lat temu, 17 sierpnia 2002 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II, w krakowskich Łagiewnikach, dokonał Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu.  „To zwieńczenie jego dążeń do rozpowszechnienia kultu Bożego Miłosierdzia na całym świecie i wyznanie, że tylko Bóg może uratować świat” – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ w dniu 10 sierpnia 2022 r. Główne obchody 20. rocznicy dokonania Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu odbyły się w niedzielę, 14 sierpnia 2022, w łagiewnickiej Bazylice.

Zobacz —> Kalendarium obchodów rocznicowych w dniach 13-17 sierpnia 2022

Zobacz też relację z 2002 roku —> Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – Św. Jan Paweł II

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


Rzecznik Episkopatu podkreślił, że Jan Paweł II odegrał wielką rolę w zwróceniu uwagi świata na Boże miłosierdzie. „To właśnie Bożemu miłosierdziu była poświęcona jego encyklika Dives in misericordia wydana w pierwszych latach posługi piotrowej. Papież Polak w roku 2000 ustanowił Święto Miłosierdzia Bożego oraz kanonizował Siostrę Faustynę Kowalską, której objawiał się Jezus Miłosierny” – przypomniał ks. Gęsiak.

Posłuchaj:

Aktu zawierzenia rodzaju ludzkiego Bożemu miłosierdziu, Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał pod koniec swojego pontyfikatu, w czasie ostatniej pielgrzymki do Polski. „Papież tym aktem oddał świat i każdego człowieka miłosierdziu Boga, wyznając, że tylko Bóg – właśnie poprzez swoje miłosierdzie – może świat uratować i uczynić go lepszym” – powiedział rzecznik Episkopatu. Zwrócił też uwagę na to, że kult Bożego miłosierdzia jest elementem łączącym pontyfikat Jana Pawła II z posługą obecnego papieża Franciszka.

Zobacz —> Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu – Św. Jan Paweł II – Łagiewniki, 17 sierpnia 2002


Główne obchody 20. rocznicy dokonania Aktu Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu odbyły się w niedzielę, 14 sierpnia 2022, w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego o godz. 10.00, podczas której zostały także poświęcone dwa Dzwony Nadziei dla Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w diecezji kamieniecko-podolskiej w Ukrainie oraz dla kościoła Miłosierdzia Bożego w Lower Chittering w diecezji Perth w Zachodniej Australii.

– Bogu zależy na nas – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się z okazji 20-lecia Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.

Zobacz —> relację z uroczystości

Posłuchaj homilii abpa Marka Jędraszewskiego:

Wideo —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej: Abp Jędraszewski z okazji 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu: Bogu zależy na człowieku


Zobacz szczegółowy —> Program obchodów w dniach 13-17 sierpnia 2022


Przygotowanie do jubileuszu rozpoczęło się już rok temu, 22 sierpnia 2021 r., w czasie VIII Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia do Łagiewnik. Przez kolejnych 11 miesięcy, od września do lipca, w modlitwę mogły się włączyć  sanktuaria i kościoły Bożego Miłosierdzia na wszystkich kontynentach.  Od 12 czerwca trwa natomiast nowenna tygodni bezpośrednio przygotowująca do uroczystości rocznicowych. Nowenna zakończy się 13 sierpnia.

Zobacz więcej —> Nowenna tygodni przed 20. rocznicą zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu: 12 czerwca – 13 sierpnia 2022


Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość
w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.

Pochyl się nad nami grzesznymi,
ulecz naszą słabość,
przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi
doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie, trójjedyny Boże,
zawsze odnajdywali źródło nadziei.

Ojcze przedwieczny,
dla bolesnej męki
i zmartwychwstania Twojego Syna,
miej miłosierdzie dla nas
i całego świata!

Info i audio za —> BP KEP: Rzecznik Episkopatu: 20 lat temu Jan Paweł II zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu

Przeczytaj również:


Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja