Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Św. Jan Maria Vianney i jego polskie sanktuarium &...

Św. Jan Maria Vianney i jego polskie sanktuarium – Ks. Tomasz Nowak gościem Telewizji wPolsce.pl – 2 sierpnia 2018

W dniu 4 sierpnia Kościół obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Jana Marii Vianney’a, prezbitera. Red. Agnieszka Ponikiewska zaprosiła do studia telewizji wPolsce.pl, w dniu 2 sierpnia 2018 r., ks. Tomasza Nowaka, kustosza Sanktuarium Św. Jana Marii Vianneya w Mzykach, czyli tzw. polskiego Ars.

Info za —> wPolsce.pl: Św. Jan Maria Vianney – święty kapłan i jego polskie Sanktuarium

Jan Vianney urodził się w Dardilly koło Lyonu w roku 1786. Musiał pokonać wiele trudności, zanim doszedł do kapłaństwa. Wkrótce został proboszczem w Ars w diecezji Belley. Zobojętniałą parafię odrodził przez swoją miłość do parafian, modlitwę i umartwione życie. Tłumy ludzi ściągały do Ars, by się u niego wyspowiadać lub zasięgnąć rady. Wyczerpany nadludzką pracą i umartwieniami, zmarł w Ars 4 sierpnia 1859 roku.

Papież św. Pius X dokonał beatyfikacji sługi Bożego w 1905 roku, a do chwały świętych wyniósł go w roku jubileuszowym 1925 Pius XI. Ten sam papież ogłosił św. Jana Vianneya patronem wszystkich proboszczów Kościoła rzymskiego w roku 1929. W stulecie śmierci proboszcza z Ars Jan XXIII wystosował osobną encyklikę, w której przypomniał tę piękną postać. Osobie świętego proboszcza z Ars Jan Paweł II poświęcił wielkoczwartkowy list do kapłanów w roku 1987.

Czytaj więcej —> o Świętym