Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Św. Faustyna i bł. ksiądz Michał Sopoćko – ś...

Św. Faustyna i bł. ksiądz Michał Sopoćko – święci w duecie

Święta siostra Faustyna Kowalska i bł. ksiądz Michał Sopoćko uzupełniali się w jednym dziele… 15 lutego 2024 r. mija 49. rocznica śmierci wileńskiego kierownika duchowego św. Siostry Faustyny. To także dzień imienin św. Faustyny oraz liturgiczne wspomnienie bł. ks. Michała Sopoćki.

W dniu 28 września 2024 r. przypada natomiast 16. rocznica beatyfikacji ks. Michała Sopoćki.

Wideo —> Archidiecezja Białostocka (2009): Św Faustyna i Bł ks Michał Sopoćko

Zobacz też —> 15 lutego – Imieniny św. Siostry Faustyny i rocznica śmierci bł. ks. Michała Sopoćki


Oto jest pomoc widzialna dla ciebie na ziemi. On ci dopomoże spełnić wolę moją na ziemi” – mówił Pan Jezus do s. Faustyny, wskazując jej w widzeniu ks. Michała Sopoćkę jako spowiednika i kierownika duchowego (Dzienniczek, 53). Spotkali się po raz pierwszy w Wilnie w czerwcu 1933 roku, gdzie ks. Michał został pół roku wcześniej spowiednikiem i kierownikiem duchowym w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Duchowny, początkowo traktował objawienia s. Faustyny z niedowierzaniem; skierował ją nawet na badania psychiatryczne! Później ułatwił s. Faustynie kontakt z Eugeniuszem Kazimierowskim – malarzem, który namalował obraz Jezusa Miłosiernego z podpisem „Jezu, ufam Tobie”. Poprosił ją też o spisywanie swoich doświadczeń mistycznych, dzięki czemu możemy dziś cieszyć się lekturą „Dzienniczka”…

Przez niego rozsiewam pociechy dla dusz cierpiących, udręczonych. Przez niego upodobało mi się rozgłosić cześć dla miłosierdzia Mojego, a przez to dzieło Miłosierdzia więcej dusz do Mnie zbliży, aniżeli on dzień i noc rozgrzeszał aż do końca życia swego, bo tak pracowałby tylko do końca życia, a przez dzieło to pracował będzie do końca świata

– takie słowa o ks. Michale Sopoćce skierował do św. Faustyny Kowalskiej Chrystus 30 sierpnia 1937 roku, co zakonnica zapisała w „Dzienniczku”.

Ks. Michał Sopoćko zmarł 15 lutego 1975 r., w dzień imienin s. Faustyny! Nie doczekał odwołania zakazu Stolicy Apostolskiej. Notyfikacja zakazująca głoszenia kultu Bożego Miłosierdzia według objawień s. Faustyny została zniesiona trzy lata później, 15 kwietnia 1978 r.

Beatyfikacja ks. Michała Sopoćki miała miejsce 28 września 2008 r. w Białymstoku.  Jego doczesne szczątki spoczywają w tamtejszym sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

15 lutego – to dzień imienin św. Siostry Faustyny i dzień narodzin dla Nieba bł. ks. Michała Sopoćki.

Przeczytaj więcej o —> bł. ks. Michale Sopoćko