Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Spotkanie z misjonarką s. Joanną Goik FMA pt. R...

Spotkanie z misjonarką s. Joanną Goik FMA pt. “30 lat w Timorze Wschodnim” – 11 lutego 2020 w Warszawie – Zaproszenie

Zespół Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego w Warszawie zaprasza na spotkanie z misjonarką s. Joanną Goik pt. “30 lat w Timorze Wschodnim”. Spotkanie odbędzie się we wtorek 11 lutego 2020 r. o godzinie 19:00 w kawiarni Agere Contra w Warszawie.

30 lat w Timorze Wschodnim (zaproszenie)

Warszawa i okolice! Zapraszamy na spotkanie z s. Joanną Goik. Przyjdź i poznaj Timor Wschodni! Gorąco zachęcamy!

Opublikowany przez Salezjański Ośrodek Misyjny Środa, 5 lutego 2020

 

“Timor Wschodni w tym roku obchodzi 18 rocznicę wyzwolenia. To jedno z najmłodszych państw świata. Choć Portugalczycy opuścili wyspę w 1975 roku, to jednak już rok później Indonezyjczycy siłą przejęli kontrolę. W Timorze Wschodnim zapanował terror.

Siostra Joanna Goik wyjechała na misje w 1989 roku. Pracowała w Timorze Wschodnim 30 lat. Opiekowała się sierotami, których rodzice zginęli podczas walk lub musieli uciekać i ukrywać się w okolicznych lasach, uczyła, zakładała szkoły. Siostra Joanna opanowała perfekcyjnie język tetum, w którym uczyła dzieci nie tylko takich przedmiotów jak matematyka, lecz także ich języka i historii. Była świadkiem uzyskania przez Timor Wschodni niepodległości. Przez dwa miesiące była uznana w Polsce za zaginioną, bo nie było żadnego kontaktu z placówkami misyjnymi.

Timor Wschodni znany jest z kawy, drzewa sandałowego i dużej liczby krokodyli. Z powodu wierzeń nie wolno zabijać tych niebezpiecznych gadów, więc zbliżanie się do rzek jest bardzo niebezpieczne. W kraju panuje olbrzymia bieda. Domy budowane są z naturalnych materiałów: bananowców, traw, drewna.

Geograficznie to kraj 20 razy mniejszy od Polski i bardzo górzysty. W Timorze Wschodnim najwyższy szczyt ma prawie 3 tys. m n.p.m. Sama powierzchnia kraju przybliżona jest do wielkości naszego województwa małopolskiego.

Poznaj Timor Wschodni z pierwszej ręki. Zapraszamy 11 lutego (wtorek) o godz. 19.00 na spotkanie z s. Joanną w kawiarni Agere Contra w Warszawie. Misjonarka opowie o:

– życiu w tym zamkniętym przez lata kraju,
– zwyczajach i codzienności Timorczyków,
– zagrożeniach i krokodylach, które można często spotkać na wyspie.

Wstęp wolny”

– czytamy w zaproszeniu.

Wydarzenie —> na Facebooku

Info i foto za —> Misjesalezjanie.pl: 30 lat w Timorze Wschodnim