Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

11 lutego 2020 – 28. Światowy Dzień Chorego ...

11 lutego 2020 – 28. Światowy Dzień Chorego we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, 11 lutego 2020 r., w Kościele powszechnym już po raz 28. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. “Kościół chce być coraz bardziej i lepiej ‘gospodą’ Dobrego Samarytanina, którym jest Chrystus (por. Łk 10, 34), to znaczy domem, w którym można znaleźć Jego łaskę, wyrażającą się w gościnności, w akceptacji, w podniesieniu na duchu” – napisał papież Franciszek w wydanym z tej okazji tradycyjnym orędziu.

Przeczytaj —> Orędzie papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście skierowanym w rocznicę zamachu na swoje życie, 13 maja 1992 roku, do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył na obchody tego dnia przypadające 11 lutego wspomnienie objawienia Matki Bożej w Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono w sanktuarium maryjnym w Lourdes. W 1994 roku gospodarzem światowych obchodów była Jasna Góra. W Kościołach lokalnych w Światowym Dniu Chorego są celebrowane Msze św. w intencji chorych, ich rodzin i służby zdrowia oraz organizowane spotkania z chorymi i ich opiekunami. Podczas Mszy św. jest udzielany sakrament namaszczenia chorych.

Niepokalana Dziewica objawiła się Bernardecie Soubirous w Lourdes we Francji, w roku 1858, przy grocie masabielskiej. Treścią orędzia Maryi jest wezwanie grzeszników do nawrócenia, a całego Kościoła do modlitwy i pokuty. Lourdes stało się miejscem promieniującym na cały świat duchem miłości, zwłaszcza względem chorych i ubogich. Wierni wypraszają tam liczne łaski dzięki wstawiennictwu Matki Najświętszej.

Zobacz więcej —> 11 lutego – Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes

Zobacz też —> Modlitwa do Matki Bożej z Lourdes św. Jana Pawła II

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbędą się w dniu 11 lutego 2020 r. archidiecezjalne krakowskie obchody XXVIII Światowego Dnia Chorego. W Bazylice w samo południe Mszy świętej przewodniczył będzie kard. Stanisław Dziwisz. Transmisja online w TV Miłosierdzie.

Zobacz więcej —> milosierdzie.pl: XXVIII Światowy Dzień Chorego w Łagiewnikach

Zobacz też informacje Apostolstwa Chorych o obchodach 27. Światowego Dnia Chorego —> w polskich diecezjach


Ten rok w jakiś sposób jest szczególny ponieważ ten Międzynarodowy Dzień Chorego jest jednym z darów posługi Ojca Świętego Jana Pawła II, z nim go kojarzymy – powiedział bp Romuald Kamiński, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia, podczas briefingu prasowego przed XXVIII Światowym Dniem Chorego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym (NIO-PIB), który miał miejsce 6 lutego 2020 roku.

Zobacz więcej —> episkopat.pl: Bp Kamiński: Międzynarodowy Dzień Chorego jest jednym z darów posługi Ojca Świętego Jana Pawła II

Posłuchaj ks. biskupa Romualda Kamińskiego:

Posłuchaj prof. Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia:

Wideo za —> Salve NET: Pan Jezus rozumie ludzi chorych – bp Romuald Kamiński (6.02.2020) oraz Rola Kościoła w ogarnięciu chorych opieką jest nie do przecenienia – Minister Łukasz Szumowski


Cierpienie przyjęte w zjednoczeniu z Chrystusem jest skarbem dla Kościoła, jest mocą przemieniającą ten świat – podkreślił bp Romuald Kamiński. Z okazji zbliżającego się XXVIII Światowego Dnia Chorego przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych przewodniczył w niedzielę 9 lutego 2020 r. Mszy świętej w stołecznej bazylice Świętego Krzyża. Liturgię koncelebrował wraz z nim krajowy duszpasterz Służby Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski. W czasie Eucharystii polecano Bogu wszystkich cierpiących oraz cały personel medyczny.

W homilii bp Kamiński podkreślił, że troska o chorych i cierpiących to chrześcijański obowiązek. – Niezrozumiałym stanie się nasza aktywność w wielu dziedzinach, jeśli zostanie pominięty prawdziwie potrzebujący bliźni. Służba wobec głodnych, cierpiących niedostatek, osób pozbawionych najpotrzebniejszych rzeczy do życia powinna być w pierwszej kolejności w polu naszego zainteresowania – powiedział biskup.

Czytaj więcej —> KAI/Apostolstwo Chorych: Cierpienie ma moc przemiany świata


Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia sprawuje opiekę duszpasterską nad lekarzami, pielęgniarkami i położnymi oraz kapelanami szpitali, zakładów opieki zdrowotnej i domów pomocy społecznej. Od 2016 roku krajowym duszpasterzem służby zdrowia jest ks. Arkadiusz Zawistowski z diecezji warszawsko-praskiej. Zastąpił on na tym stanowisku śp. ks. Stanisława Warzeszaka. Opiekunem Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Polsce jest bp Romuald Kamiński – przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Strona internetowa Krajowego Duszpasterstwa Służby Zdrowia: www.kdsz.pl

Ważna inicjatywą na rzecz chorych jest również Apostolstwo Chorych, którego duszpasterzem krajowym jest ks. Wojciech Bartoszek. Mieszczący się w Katowicach Sekretariat Apostolstwa prowadzi działalność zachęcającą chorych z całej Polski do wejścia na duchową drogę ofiarowania cierpienia w łączności z Chrystusem za Kościół Święty. Środkiem duszpasterstwa chorych jest m.in. wydawany od 1930 r. miesięcznik „Apostolstwo Chorych”, rekolekcje, Dni Chorych i konferencje dla kapłanów. 6 lipca, we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, odbywa się Pielgrzymka Apostolstwa Chorych na Jasną Górę.

Strona internetowa Apostolstwa Chorych: www.apchor.pl

Info za —> jl/BP KEP

Zobacz też —> Modlitwa za chorego do Matki Bożej Nieustającej Pomocy