Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 31 grudnia 2023 – Osta...

Słowo na dziś – 31 grudnia 2023 – Ostatni dzień roku

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś niedziela, 31 grudnia 2023 r. – Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa, w które polecamy: • Ewangelię Łk 2, 22-40 wraz z krótkim rozważaniem, • komentarz do wszystkich niedzielnych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notki o dzisiejszym święcie oraz o wspomnieniu liturgicznym św. Sylwestra I, papieża, • informację o możliwości uzyskania dziś odpustu zupełnego za publiczne odmówienie hymnu Te Deum oraz • zapowiedź “Sylwestra w Łagiewnikach’.


Posłuchaj Ewangelii na niedzielę 31 grudnia 2023 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 31 grudnia – Św. Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa

Ewangelia według św. Łukasza (Łk 2, 22-40):

“Gdy upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby przedstawić Go Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego.

A żył w Jeruzalem człowiek imieniem Symeon. Był to człowiek sprawiedliwy i pobożny, wyczekujący pociechy Izraela; a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Z natchnienia więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił:

«Teraz, o Władco, pozwalasz odejść słudze Twemu
w pokoju, według Twojego słowa.
Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie,
które przygotowałeś wobec wszystkich narodów:
światło na oświecenie pogan
i chwałę ludu Twego, Izraela».

A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą – a Twoją duszę miecz przeniknie – aby na jaw wyszły zamysły serc wielu».

Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już sobie osiemdziesiąt cztery lata. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jeruzalem.

A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaretu.

Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie > Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 31 grudnia 2023 r.

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do dzisiejszych czytań liturgicznych ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Niedziela Świętej Rodziny – B)

Święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa Kościół obchodzi tradycyjnie w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu (Niedziela Świętej Rodziny). W tegorocznej oktawie Bożego Narodzenia wypada ona 31 grudnia. Święto Świętej Rodziny jest polskich parafiach dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich oraz czasem modlitwy w intencji małżeństw i rodzin.

Święto Świętej Rodziny po raz pierwszy ustanowił dla swojej diecezji Québec pochodzący z Francji św. Franciszek Montmorency Laval w 1684 r., który uzyskał odpowiednie zezwolenia papieża. W 1890 r., na prośbę arcybiskupa Florencji, papież Leon XIII zaaprobował „kult czci zwrócony ku Świętej Rodzinie” w wybranych diecezjach włoskich. Decyzją papieża Benedykta XV w 1921 r. święto zaczęto obchodzić w całym Kościele.

Teksty liturgiczne na święto Najświętszej Rodziny ułożył papież Leon XIII. Jego dziełem są również hymny kościelne przeznaczone na ten dzień. Czytania tak są dobrane, by wyakcentować biblijne sceny, w których występuje rodzina. Teksty Pisma świętego podkreślają równocześnie obowiązki członków rodziny.

Ewangelie podają następujące wydarzenia z życia Najświętszej Rodziny:

• Zwiastowanie narodzenia Pana Jezusa (Łk 1, 26-38)

• Nawiedzenie św. Elżbiety (Łk 1, 39-56)

• Objawienie św. Józefowi przez Anioła tajemnicy wcielenia (Mt 1, 18-25)

• Narodzenie Pana Jezusa (Łk 2, 1-20)

• Nadanie imienia Jezusowi (Łk 2, 21)

• Oczyszczenie Maryi i ofiarowanie Pana Jezusa (Łk 2, 22-38)

• Pokłon mędrców (Mt 2, 1-12)

• Ucieczka do Egiptu (Mt 2, 13-15)

• Powrót z Egiptu (Mt 2, 19-21; Łk 2, 39-40)

• Znalezienie Pana Jezusa w świątyni (Łk 2, 41-50)

• Życie ukryte w Nazarecie (Łk 2, 51-52)

Pan Jezus umarł na krzyżu mając ok. 33 lat. Św. Józef opuścił tę ziemię przed publicznym wystąpieniem Pana Jezusa, gdyż w tym czasie nie wspominają już o nim Ewangelie. Maryja miała dożyć według podania ponad 60 lat. Ostatni raz wspominają o Niej Dzieje Apostolskie: była obecna przy Zesłaniu Ducha Świętego na Apostołów.

Zobacz więcej —> na Misericors oraz na brewiarz.pl

Tradycyjnie w dniu 31 grudnia przypada w Kościele liturgiczne wspomnienie dowolne św. Sylwestra I, papieża.

Sylwester został biskupem Kościoła rzymskiego w r. 314. Po edykcie mediolańskim kończącym erę prześladowań chrześcijan w cesarstwie podjął organizację kultu Bożego. Rządził Kościołem za panowania Konstantyna Wielkiego, w którym to czasie szerząca się schizma donatystów oraz herezja ariańska spowodowały wiele złego. Gdy Konstantyn ufundował bazyliki św. Jana na Lateranie i św. Piotra na Watykanie, Sylwester I dokonał obrzędu uroczystej konsekracji obu świątyń. Za pontyfikatu Sylwestra odbył się pierwszy sobór powszechny w Nicei (rok 325). Zmarł w 335 r. i został pochowany w katakumbach Pryscylli przy via Salaria.

Zobacz więcej o św. Sylwestrze I —> na brewiarz.pl

W dniu 31 grudnia przypada również liturgiczne wspomnienie dowolne —> św. Katarzyny Laboure, dziewicy i zakonnicy

Odpust zupełny w dniu 31 grudnia!

Aby uzyskać odpust zupełny (lub cząstkowy) w ostatnim dniu roku, 31 grudnia, poza zwykłymi warunkami, należy publicznie (w kościele lub kaplicy) odmówić hymn Te Deum (Ciebie Boga wysławiamy) jako podziękowanie Panu Bogu za otrzymane łaski…

Ogólne warunki uzyskania odpustu zupełnego:

• brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego

• stan łaski uświęcającej czyli brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego lub spowiedź sakramentalna

• przyjęcie Komunii świętej

• odmówienie dowolnej modlitwy w intencji, w której modli się Ojciec Święty

• odpust może być uzyskany tylko jeden raz danego dnia.

Zobacz tekst / posłuchaj —> Hymn Te Deum

Zobacz szczegóły —> Stacja7.pl: Jak zdobyć odpust zupełny w Sylwestra?

Tradycyjnie już, 31 grudnia o godz. 21:00, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, przed łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego i przy grobie św. Siostry Faustyny rozpocznie się adoracja Najświętszego Sakramentu, którą poprowadzą siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Na zakończenie czuwania o 24:00 będzie odprawiona pierwsza Msza św. noworoczna.

W czasie Nieszporów (19:00), adoracji i Noworocznej Pasterki można się łączyć przez transmisję on-line na stronie ⇒ www.faustyna.pl lub kanale Faustyna ⇒ na You Tube.

Za —> Faustyna.pl: Sylwester w Łagiewnikach

Słowo na dziś – 31 grudnia 2023