Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 18 stycznia 2024 – ...

Słowo na dziś – 18 stycznia 2024 – “… szło do Niego mnóstwo wielkie na wieść o tym, jak wiele działał”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 18 stycznia 2024 r., czwartek II tygodnia Okresu Zwykłego, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 3, 7-12 wraz z krótkim rozważaniem, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, • informację o rozpoczynającym się dziś Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, • notkę o dzisiejszym liturgicznym wspomnieniu dowolnym bł. Reginy Protmann oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 300-301).


Posłuchaj Ewangelii na 18 stycznia 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 18 stycznia – Czwartek, II tyg. zwykłego

Ewangelia według św. Marka (3, 7-12)

“Jezus oddalił się ze swymi uczniami w stronę jeziora. A przyszło za Nim wielkie mnóstwo ludzi z Galilei. Także z Judei, z Jerozolimy, z Idumei i Zajordania oraz z okolic Tyru i Sydonu szło do Niego mnóstwo wielkie na wieść o tym, jak wiele działał. Toteż polecił swym uczniom, żeby łódka była dla Niego stale w pogotowiu ze względu na tłum, aby na Niego nie napierano.

Wielu bowiem uzdrowił i wskutek tego wszyscy, którzy mieli jakieś choroby, cisnęli się do Niego, aby Go dotknąć. Nawet duchy nieczyste, na Jego widok, padały przed Nim i wołały: «Ty jesteś Syn Boży». Lecz On surowo im zabraniał, żeby Go nie ujawniały.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 18 stycznia 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 18 stycznia 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Czwartek, 2. tydz. zwykły – II)

Ks. Piotr Spyra:

“Jest czas doświadczania cudów i bliskości Jezusa. Jest też czas pewnego „oddalenia” i pozornej oschłości ze strony Boga. Jeśli coś takiego przeżywasz, zaufaj po raz kolejny, że jest w tym jakieś większe dobro.

Dzisiejsza Ewangelia rzuca światło na te momenty w naszym życiu, w których czujemy, że Bóg się od nas oddalił i nie rozumiemy tego.

Tak właśnie działo się, gdy Jezus po serii cudów, uzdrowień i egzorcyzmów poprosił swych uczniów, aby przygotowali Mu łódź, by z niej mógł nauczać te wielkie tłumy ludzi, które na Niego cisnęły.

Prawdopodobnie nie tego oczekiwali ci, którzy przyszli do Pana z tak licznych stron (Judei, Jerozolimy, Idumei, Zajordania, z okolic Tyru i Sydonu). Przyszli przecież po uzdrowienie i po pomoc w ich bieżących sprawach. A Jezus zamiast im pomóc, oddala się i zaczyna ich nauczać…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii (Mk 3, 7-12)

18-25 stycznia 2024 – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem “Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego (Łk 10,27)” przeżywamy w dniach 18-25 stycznia 2024 r. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2024.

Podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2024 rozważany będzie biblijny tekst zaczerpnięty z Ewangelii św. Łukasza 10, 25-37. Materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, wspierany przez lokalną Wspólnotę Chemin Neuf (CCN).

– Tydzień Modlitw wpisuje się w ekumenizm duchowy. Jedność jest darem od Pana Boga i my nie jesteśmy w stanie sami jej wyprodukować. Im chrześcijanie są bliżej Chrystusa, tym są bliżej siebie – wskazuje ks. dr hab. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

Kto w tym czasie uczyni cokolwiek dla jedności Kościoła (modlitwa, post, jałmużna, studium itp.) i weźmie udział w zakończeniu tego Tygodnia Modlitw, może zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

– Ruch ekumeniczny – przypomina kard. Kurt Koch. prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan – był pierwotnie ruchem modlitewnym i musi nim pozostać, ponieważ podstawa ekumenizmu to modlitwa arcykapłańska z 17. rozdziału Ewangelii Jana. Ciekawe jest w niej to, że Jezus nie nakazuje jedności, On modli się o jedność. A jeśli Jezus modlił się o jedność swoich uczniów, to cóż lepszego możemy zrobić my?

Zobacz —> więcej

Wspomnienie dowolne bł. Reginy Protmann, dziewicy

W dniu 18 stycznia przypada liturgiczne wspomnienie dowolne bł. Reginy Protmann, dziewicy, obchodzone w archidiecezji warmińskiej.

Regina Protmann urodziła się w 1552 r. w Braniewie, w diecezji warmińskiej, w pobożnej i zamożnej rodzinie, w której otrzymała religijne wychowanie i dobre wykształcenie. Zawezwana i prowadzona przez łaskę Bożą, w dziewiętnastym roku życia opuściła dom rodzinny, aby oddać się życiu modlitwy i pokuty w całkowitym poświęceniu się Bogu. W 1571 r. założyła zgromadzenie kontemplacyjno-czynne, bez ścisłej klauzury, obejmujące trzy formy apostolstwa: pielęgnowanie i opiekowanie się chorymi i ubogimi, wychowanie i kształcenie dzieci i młodzieży, praca dla Kościoła. Hasłem jej życia było: “Jak Bóg chce”. Przynaglana miłością do Jezusa Chrystusa, starała się być Jemu podobna w pełnym miłości oddaniu się woli Ojca Niebieskiego. Zmarła 18 stycznia 1613 r., otoczona swoimi współsiostrami. Beatyfikował ją w Warszawie 13 czerwca 1999 r. papież Jan Paweł II.

Zobacz więcej —> na brewiarz.pl

Dzienniczek św. Faustyny, nr 300-301

[Słowa Pana Jezusa – red.] “Raduje się Serce Moje tym tytułem miłosierdzia. Powiedz, że miłosierdzie jest największym przymiotem Boga. Wszystkie dzieła rąk Moich są ukoronowane miłosierdziem.”

Źródło > Faustyna.pl

Słowo na dziś – 18 stycznia 2024