Codzienna Aplikacja Miłosierdzia

Słowo na dziś – 12 lutego 2024

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 12 lutego 2024 r., Poniedziałek VI tygodnia Okresu Zwykłego, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 8. 11-13 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 279).


Posłuchaj Ewangelii na 12 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 12 lutego – Poniedziałek, VI tyg. zwykłego

Ewangelia według św. Marka (Mk 8. 11-13)

“Faryzeusze zaczęli rozprawiać z Jezusem, a chcąc wystawić Go na próbę, domagali się od Niego znaku. On zaś westchnął w głębi duszy i rzekł: «Czemu to plemię domaga się znaku? Zaprawdę, powiadam wam: żaden znak nie będzie dany temu plemieniu».

A zostawiwszy ich, wsiadł z powrotem do łodzi i odpłynął na drugą stronę.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 12 lutego 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 12 lutego 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Poniedziałek, 6. tydz. zwykły – II)

Ks. Piotr Spyra:

“Bóg nie zostawia nas bez niczego. Jeżeli mówi że nie będzie znaków, to znaczy że dał ich już nadmiar, a to z nami jest coś nie tak, że ich nie widzimy. Czas „bez znaków” wykorzystaj więc jako bardziej intensywne szukanie Boga i oczyszczanie swojego serca, by widzieć więcej i pójść w wierze krok dalej.

W dzisiejszej Ewangelii Jezus ogłasza faryzeuszom, że nie da im żadnego znaku potwierdzającego Jego boskie pochodzenie. Skąd taka radykalność u Jezusa? Czy boska miłość do ludzi nie domaga się tego, by zniżać się do ich poziomu i w ten sposób okazywać im miłosierdzie, dając znaki na żądanie tym, którzy sobie tego zażyczą?

Jeśli w Bogu są jakieś dylematy, to pewnie takie, gdzie faktycznie jest granica miłości, czyli takiej relacji do drugiej osoby, która faktycznie chce dobra tej osoby, a gdzie jest działanie, które z pozoru jest miłością, a jest tak naprawdę naiwnością i nie prowadzi tej osoby do dobra.

Gdyby faryzeusze do swojej wiary faktycznie potrzebowali znaku od Jezusa, możemy być pewnie, że Bóg dałby im wszystkiego w nadmiarze. Skoro więc Jezus kategorycznie oznajmia, że żadnego znaku nie będzie, oznacza to po prostu, że jakiś dodatkowy znak z Nieba wcale by im nie pomógł w nawróceniu, a być może pogorszył jeszcze ich stan…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii (Mk 8. 11-13)

Dzienniczek św. Faustyny, nr 279:

“Dał mi Bóg poznać, na czym polega prawdziwa miłość i udzielił mi światła, jak ją okazać Bogu w praktyce. Prawdziwa miłość Boga zależy na wypełnieniu woli Bożej. Ażeby okazać miłość Bogu w czynie, trzeba ażeby wszystkie uczynki nasze, chociażby były najmniejsze, (…) płynęły z miłości dla Boga.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr  279


Słowo na dziś – 12 lutego 2024