Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 13 lutego 2024 – ̶...

Słowo na dziś – 13 lutego 2024 – “Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?”

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś 13 lutego 2024 r., Wtorek VI tygodnia Okresu Zwykłego, w którym polecamy: • Ewangelię Mk 8, 14-21 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry, • Modlitwę do św. Jana Chrzciciela – Patrona Trzeźwości oraz • cytat z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr. 57).


Posłuchaj Ewangelii na 13 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 13 lutego – Wtorek, VI tyg. zwykłego

Ewangelia według św. Marka (Mk 8, 14-21)

“Uczniowie Jezusa zapomnieli zabrać chleby i tylko jeden chleb mieli z sobą w łodzi. Wtedy im przykazał: «Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda!»

A oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym, że nie mają chlebów. Jezus zauważył to i rzekł do nich: «Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chlebów? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiałe są wasze umysły? Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie? Nie pamiętacie, ile zebraliście koszów pełnych ułomków, kiedy połamałem pięć chlebów dla pięciu tysięcy?»

Odpowiedzieli Mu: «Dwanaście».

«A kiedy połamałem siedem chlebów dla czterech tysięcy, ile zebraliście koszów pełnych ułomków?»

Odpowiedzieli: «Siedem».

I rzekł im: «Jeszcze nie rozumiecie?»”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 13 lutego 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 13 lutego 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Wtorek, 6. tydz. zwykły – II)

Ks. Piotr Spyra:

“Są takie sprawy, o które nie powinniśmy się martwić prawie wcale lub przesadnie. Są to najczęściej nasze przyziemne troski dotyczące spraw materialnych. Zamiast tego, lepiej uczyć się iść za Jezusem i pomagać Mu rozszerzać Królestwo Boże.

Rzadko kiedy Jezus do swoich uczniów zwraca się tak mocnymi słowami, jak w dzisiejszej Ewangelii. Pewnie tego potrzebowali, bo taki mały wstrząs i nazwanie czegoś po imieniu potrafi na nas nieraz dobrze zadziałać.

Chodziło o troskę o przyziemne rzeczy. Uczniowie zapomnieli po prostu wziąć ze sobą chleba. Roztargnienie zdarza się każdemu z nas i samo w sobie nie jest problemem. Problem pojawił się wtedy, gdy Jezus zaczął tłumaczyć im pewne ważne prawdy dotyczące Królestwa Bożego, a oni właśnie z powodu braku chleba nie byli w stanie skupić się na tym, co mówił Jezus.

I padły tu mocne słowa ze strony Jezusa: „Czemu rozprawiacie o tym, że nie macie chlebów? Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiałe są wasze umysły? Mając oczy, nie widzicie; mając uszy, nie słyszycie?.Nie pamiętacie, ile zebraliście koszów pełnych ułomków, kiedy połamałem pięć chlebów dla pięciu tysięcy?»

Odpowiedzieli Mu: «Dwanaście». «A kiedy połamałem siedem chlebów dla czterech tysięcy, ile zebraliście koszów pełnych ułomków?» Odpowiedzieli: «Siedem» I rzekł im: «Jeszcze nie rozumiecie?»”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii (Mk 8. 14-21)

Modlitwa do św. Jana Chrzciciela – Patrona Trzeźwości

Św. Jan Chrzciciel, który cały naród wzywał do poprawy obyczajów, nie wahał się napominać także króla Heroda. Za to został uwięziony i ścięty. Podobnie jak Prorocy i Apostołowie, własną krwią przypieczętował głoszoną naukę. Święty Jan jest również m.in. patronem trzeźwości!

W tych dniach trwa w Polsce 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Zobacz więcej —> Słowo bpa Tadeusza Bronakowskiego na Niedzielę 11 lutego 2024 roku rozpoczynającą 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Modlitwa do św. Jana Chrzciciela – Patrona Trzeźwości

Święty Janie Chrzcicielu,

który abstynencję praktykowałeś przez całe swoje życie,
pomóż, abyśmy w naszej Ojczyźnie dożyli czasów,
w których alkohol przestanie być symbolem nieszczęść, zmartwień i tragedii.
Chroń nas przed grzechem upijania się.
Bądź natchnieniem i pomocą dla wszystkich,
którzy wyrzekają się napojów alkoholowych dla dobra swoich najbliższych i narodu.

Patronie niepijących alkoholu,
wzbudź w sercach moich rodaków pragnienie życia bez alkoholu,
abyśmy poprzez ich abstynencję
osiągnęli trzeźwość całego narodu.

 

Tekst modlitwy za —> www.duszpasterstwotrzezwosci.pl: Modlitwy

Dzienniczek św. Faustyny, nr 57:

“Znalazłam przeznaczenie swoje w chwili, w której utonęła dusza moja w Tobie; w jedynym przedmiocie miłości mojej. Niczym jest wszystko w porównaniu z Tobą. Cierpienia, przeciwności, upokorzenia, niepowodzenia, posądzania, jakie mnie spotykają, są drzazgami, które rozpalają miłość moją ku Tobie, Jezu.”

Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” nr 57


Słowo na dziś – 13 lutego 2024