Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Słowo na dziś – 10 lutego 2024 – Wspom...

Słowo na dziś – 10 lutego 2024 – Wspomnienie św. Scholastyki, siostry św. Benedykta

Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś sobota 10 lutego 2024 r., wspomnienie św. Scholastyki, dziewicy, w którą polecamy: • Ewangelię Mk 8, 1-10 wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o przypadającym dziś wspomnieniu liturgicznym oraz • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii autorstwa ks. Piotra Spyry.


Posłuchaj Ewangelii na 10 lutego 2024 r. wraz z komentarzem:

Wideo —> Telewizja Misericordia: Dobra Nowina na dziś | 10 lutego – św. Scholastyki, dziewicy

Ewangelia według św. Marka (Mk 8, 1-10)

“W owym czasie, gdy znowu wielki tłum był z Jezusem i nie mieli co jeść, przywołał do siebie uczniów i rzekł im: «Żal Mi tego tłumu, bo już trzy dni trwają przy Mnie, a nie mają co jeść. I jeśli ich puszczę zgłodniałych do domu, zasłabną w drodze, bo niektórzy z nich przyszli z daleka».

Odpowiedzieli uczniowie: «Jakże tu na pustkowiu będzie mógł ktoś nakarmić ich chlebem?»

Zapytał ich: «Ile macie chlebów?»

Odpowiedzieli: «Siedem».

I polecił tłumowi usiąść na ziemi. A wziąwszy siedem chlebów, odmówił dziękczynienie, połamał i dawał uczniom, aby je podawali. I podali tłumowi. Mieli też kilka rybek. I nad tymi odmówił błogosławieństwo, i polecił je rozdać.

Jedli do sytości, a pozostałych ułomków zebrali siedem koszów. Było zaś około czterech tysięcy ludzi. Potem ich odprawił.

Zaraz też wsiadł z uczniami do łodzi i przybył w okolice Dalmanuty.”

Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z  dnia 10 lutego 2024 roku

Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań

Komentarz do czytań liturgicznych na 10 lutego 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:

Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Sobota, 5. tydz. zwykły – II)

Wspomnienie obowiązkowe św. Scholastyki, dziewicy

W dniu 10 lutego Kościół powszechny obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe św. Scholastyki, dziewicy

Scholastyka, siostra bliźniaczka św. Benedykta, urodziła się w Nursji w Umbrii około roku 480. Podobnie jak brat poświęciła swoje życie Bogu, towarzyszyła też mu w jego podróżach. Gdy Benedykt rozpoczął życie monastyczne, poszła w jego ślady i założyła pierwszą wspólnotę benedyktynek w Plombariola niedaleko Subiaco. Żyła w pobliżu Monte Cassino i tam zmarła około roku 547.

Czytaj więcej —> na brewiarz.pl

Zobacz też —> 10 lutego – Bł. Alojzy Wiktor Stepinac, biskup

Ks. Piotr Spyra:

“Raz na jakiś czas potrzebujesz izolacji od świata, po to by w tym świecie lepiej żyć i nie zagubić celu ostatecznego. Nazywamy to rekolekcjami lub porządną codzienną modlitwą osobistą.

Nie wiemy na jaką odległość oddalił się Jezus z tłumami od terenu mieszkalnego. Dzisiejsza Ewangelia mówi nam, że z Jezusem był wielki tłum ludzi – około 4 tysięcy ludzi, że oddalili się na miejsce pustynne, że trwali już na tych wielkich rekolekcjach trzy dni, a niektórzy przyszli naprawdę z daleka.

Ile to może być to „z daleka”? Jeżeli dotarcie do pobliskich miejscowości, aby zakupić chleba było problemem (bo tak sugeruje sam Jezus), może to oznaczać, że byli oni oddaleni od cywilizacji na ponad dzień drogi, czyli ok. 20-40 km.

To na tyle dużo, aby poczuć izolację od świata, od swoich codziennych problemów, nawyków i zwyczajów. Również od ludzi, z którymi się mieszka i pracuje. I kiedy wrócili oni w końcu po trzech dniach intensywnych nauk Jezusa i czasu spędzonego we wspólnocie uczniów, musieli być inni…”

Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii (Mk 8, 1-10)


Słowo na dziś – 10 lutego 2024