Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Przewodniczący Episkopatu i Prymas Polski upamiętn...

Przewodniczący Episkopatu i Prymas Polski upamiętnili ofiary komunistycznych represji w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego – 13 grudnia 2021

W 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, 13 grudnia 2021 r. o godz. 19.30, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zapalił w oknie domu arcybiskupów poznańskich „Światło Wolności”. Włączył się w ten sposób w inicjatywę IPN upamiętniającą symboliczny gest Jana Pawła II, solidaryzującego się z rodakami 13 grudnia 1981 r. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy dzień modlitw za ofiary stanu wojennego.

Potrzebujesz modlitwy? Dodaj osobistą > intencję lub wspieraj innych modlitwą i postem!

Wiara mnoży się przez dzielenie! Podziel się > swoim świadectwem – pomóż innym zbliżyć się do Boga!


40 lat temu, 13 grudnia 1981 r., wprowadzono w Polsce stan wojenny. Tamtego dnia Jan Paweł II oraz prezydent USA Ronald Reagan poprzez zapalenie świec wolności wyrazili swój sprzeciw wobec polityki władz komunistycznych w Polsce. W nawiązaniu do tych historycznych gestów kilka lat temu Instytut Pamięci Narodowej zainicjował akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.  W tym roku, podobnie jak w poprzednim włączył się w nią przewodniczący polskiego Episkopatu.

W związku z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, abp Gądecki przewodniczył też Mszy św. w kościele o. dominikanów w Poznaniu.

– Stan wojenny to ogrom bezprawia i krzywdy – mówił w homilii. Podkreślił też, że przebaczenie nie zakłada zapomnienia. – Przebaczenie jest tym, co pozwala nam szukać sprawiedliwości bez popadania w błędne koło zemsty bądź też w niesprawiedliwość zapomnienia – podkreślił.

Zobacz więcej —> Homilia: Dla tworzenia zdrowszych społeczeństw i bardziej ludzkiego świata. 40. rocznica stanu wojennego (Poznań, kościół OO. Dominikanów – 13.12.2021)

W inicjatywę społeczną IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” obok Przewodniczącego Episkopatu włączyli się też inni biskupi. „Światło Wolności” zapalił m.in.  prymas Polski abp Wojciech Polak. „Niech prawdziwe światło wolności nigdy w nas nie gaśnie” – czytamy we wpisie na Twitterze archidiecezji gnieźnieńskiej.

BP KEP

Info i foto na podstawie —> episkopat.pl: Przewodniczący Episkopatu upamiętnił ofiary komunistycznych represji

Zobacz też —> 13 grudnia 2021 – Zapal Światło Wolności w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Obejrzyj animację “Światło wolności” przygotowaną przez IPN na 13 grudnia 2021:

“Światło wolności” to niezwykła animacja ukazująca stan wojenny w zupełnie nowym wymiarze. Nie jest to opowieść o czasie mroku i utraconej nadziei, lecz o niezłomnej walce i oporze, który doprowadził Polaków do ostatecznego zwycięstwa nad komunizmem.

Zobacz szczegóły —> 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego – działania IPN


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja