Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Pomogą syryjskim dzieciom dojechać do szkoły! R...

Pomogą syryjskim dzieciom dojechać do szkoły! – Podsumowanie festynu dobroczynnego “W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” w Rymanowie-Zdroju

Co najmniej 80 tys. zł zebrali wierni z Rymanowa-Zdroju w trakcie festynu dobroczynnego „W hołdzie prześladowanym chrześcijanom” który odbył się w niedzielę 27 sierpnia 2023 r. Środki pomogą w zakupie busów, którymi syryjskie dzieci mieszkające w Libanie dojadą do szkoły.

Zobacz też —> Dajmy dzieciom książkę do ręki! – Inicjatywy edukacyjne PKWP

„Pan Bóg, gdy chciał uczynić cud rozmnożenia, potrzebował pięciu chlebów i dwóch ryb” – mówi Bogdan Porembski, gdy padają pytania o festyn w Rymanowie Zdroju. Historia wydarzenia pisana jest konsekwentnie rok po roku z udziałem świeckich, księży, parafii, każdego, kto do serca wziął sobie słowa Chrystusa, że cokolwiek uczynimy jednemu z najmniejszych, uczynimy Jemu i dla Niego. „Pan chciał, abyśmy dali Mu te pięć chlebów i dwie ryby” – kontynuuje Bogdan. Dodaje, że „to prawie nic, ale wystarczyło, by nakarmić tysiące”.

To, co dzieje się w Rymanowie, to pięć chlebów i dwie ryby, ale Bogu wystarcza, by po raz ósmy upomnieć się o Kościół cierpiący. Taki zamysł zakorzenił się w sercach organizatorów już na samym początku. Choć mijają kolejne lata, zapał w nich nie gaśnie. Kilka miesięcy przed festynem trwa już dyskusja o tym, kogo zaprosić, gdzie powinny stanąć stoiska, co w tym roku trafi na licytację.

„Ja jestem w galerii. Obrazy, jakie nie zostały przekazane na aukcję, są sprzedawane właśnie tutaj” – podkreśla pani Iwona, która festyn w Rymanowie nazywa wielkim parafialnym świętem. „To wydarzenie nas jednoczy. Chcemy wspólnie pomagać. Cieszę się, że robimy coś razem” – wyjaśnia. Zauważa, że przygotowanie jednego stoiska, w tym wypadku galerii, to kilka dni pracy, bo obrazy trzeba zebrać w jedno miejsce, wycenić, opisać i zaprezentować. Przygotowania do całego festynu zaczynają się jeszcze wcześniej, zwłaszcza dyskusja o tym, jakie wesprzeć dzieło.

„W tym roku organizatorzy postanowili wspomóc zakup busów dla syryjskich dzieci mieszkających w Libanie. Pojazdy umożliwią najmłodszym dojazd do szkoły” – podkreśla ks. prof. Waldemar Cisło, który wziął udział w wydarzeniu. „Festyn jest pięknym przykładem dla wszystkich, którzy zastanawiają się, jak możemy pomóc prześladowanym” – dodaje Konrad Ciempka, dyrektor regionalnego biura PKWP w Krakowie.

Na Nikodemie, który w wydarzeniu brał już udział, a na co dzień pracuje w Pomocy Kościołowi w Potrzebie, za każdym razem ogromne wrażenie robi atmosfera. „Jest wypełniona Bogiem i dobrem. To piękne święto, bo łączy ludzi. Poprzez nie pokazujemy, że ludzie się dla nas liczą” – zaznacza.

Bogdan Porembski, jako organizator, mocno przeżywa każdą pomyłkę, ale z jego punktu widzenia nie są one przeszkodą, by zatrzymać zapał grupy świeckich, która poprzez festyn znalazła swoje miejsce w parafii oraz szerzej w Kościele. „Każdy z nas powinien mieć jakieś dzieło; powinien pomagać na co dzień i wspierać ludzi, którzy tego potrzebują” – podkreśla. Próbuje zliczyć osoby zaangażowane w przygotowania. „Co najmniej 200, 300, może i więcej. Jasne, chciałbym, żeby to była cała parafia, nawet tysiąc osób, ale to niemożliwe. Choć Kościół zawsze był trzódką, owczarnią, o którą Pan Bóg się troszczy” – dodaje.

Zaangażowanie w organizację wydarzenia zostawia po sobie ślad. Dostrzega to pani Maria, której regularnie towarzyszyły wątpliwości, czy w kolejnym roku uda jej się tak mocno włączyć w pracę. „Czasem jestem bardzo zmęczona i mówię do męża, że to mój ostatni raz, gdy biorę na siebie tyle zadań. Ale to mija!” – mówi. Pomaga jej świadomość, że każda złotówka, jaką udaje się zebrać, idzie na coś naprawdę ważnego. „Dla kogoś, kto czeka na pomoc” – zauważa.

W tym roku, według wyliczeń organizatorów, udało się pozyskać co najmniej 80 tys. zł.

„Tam, gdzie trafią te pieniądze, każda pomoc ratuje dzieci przed porzuceniem edukacji” – zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło. Wyjaśnia, że jeśli w rodzinie brakuje pieniędzy na żywność, to łatwo podjąć decyzję o rezygnacji z posyłania najmłodszych do szkół, a coraz częściej zdarza się, że zamiast w szkolnej ławce uczniowie spędzają całe dnie w pracy.

„Solidarność to prawdziwy wymiar miłości” – tak zaangażowanie Rymanowa Zdroju na rzecz Kościoła cierpiącego podsumowuje Bogdan Porembski.

Info i foto na podstawie —> Biuro Prasowe PKWP Polska: Pomogą syryjskim dzieciom dojechać do szkoły!


– Kiedy przyjdzie matka z chorym dzieckiem do chrześcijan, nikt jej nie zapyta o świadectwo chrztu. Otrzyma pomoc bez względu na wyznanie. Dlatego Bliski Wschód bez chrześcijan nie będzie już taki sam. Zabraknie tych, którzy mogą ograniczyć przemoc – mówił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, do wiernych w Rymanowie Zdroju, w niedzielę 27 sierpnia 2023 r.

Zobacz więcej —> Ks. prof. Waldemar Cisło z PKWP: Bez chrześcijan Bliski Wschód pogrąży się w przemocy

Festyn dobroczynny w Rymanowie Zdroju w niedzielę 27 sierpnia 2023 - Świeccy z pomocą prześladowanym