Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Papież Franciszek w Fatimie – 13 maja 2017 &...

Papież Franciszek w Fatimie – 13 maja 2017 – kanonizacja Franciszka i Hiacynty Marto

Kanonizacja rodzeństwa pastuszków stanowiła centralny punkt papieskiej pielgrzymki do Fatimy i miała wyjątkowy charakter: odbyła się w miejscu objawień fatimskich, dokładnie w ich setną rocznicę – 13 maja 2017 r.

Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Tysiące pielgrzymów spędziło noc z 12 na 13 maja na placu fatimskiego sanktuarium. Czuwając, czekali na sobotnie uroczystości z udziałem Ojca Świętego. Była wśród nich wysłanniczka Radia Watykańskiego Beata Zajączkowska. „Jesteśmy tu dla Maryi i to przez Jej ręce ofiarujemy Jezusowi nasz trud” – mówili zmęczeni, ale szczęśliwi.

„Jesteśmy tu, bo kochamy Maryję i chcemy być tutaj właśnie w ten dzień. Ofiarowaliśmy Jej ten trud całonocnego czuwania. Przeżyliśmy procesję światła, nocną Mszę, później czuwaliśmy trochę modlitewnie, trochę sennie aż do samego rana” – przyznaje polska pątniczka.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie: Świadectwa polskich pielgrzymów: to wszystko dla Maryi

Wideo:  Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. w Fatimie

Kanonizacja rodzeństwa pastuszków stanowiła centralny punkt papieskiej pielgrzymki do Fatimy i miała wyjątkowy charakter: odbyła się w miejscu objawień fatimskich, dokładnie w ich setną rocznicę – 13 maja 2017 r. Co więcej, Franciszek i Hiacynta, są pierwszymi zaliczonymi w poczet świętych dziećmi, które nie są męczennikami. Postulatorka w ich procesie kanonizacyjnym podkreśla, że otwiera to nowy rozdział w refleksji Kościoła na temat świętości, dostępnej dla wszystkich – także dla dzieci.

Franciszek modlił się przy grobach świętego rodzeństwa w bazylice Matki Bożej Różańcowej. Powitał go tam najstarszy portugalski kapłan, mający niemal 105 lat ks. Joaquim Pereira da Cunha, pamiętający ze swego dzieciństwa czas objawień maryjnych.

W liturgii uczestniczył chłopiec z Brazylii, którego niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie wybrano jako cud do kanonizacji. Lucas powrócił całkowicie do zdrowia po ciężkim urazie mózgu, którego doznał, gdy wypadł z okna podczas zabawy.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie: Centralne wydarzenia papieskiej wizyty w Fatimie

Zobacz relację TV Trwam z Mszy św. kanonizacyjnej przed Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie

Pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa Zbawiciela – mówił Franciszek w homilii podczas Mszy św. z okazji setnej rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Zachęcił, aby pod opieką Maryi odkryć młode i piękne oblicze Kościoła, który jaśnieje, gdy jest gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość.

Podkreślił, że z Jej ramion przyjdzie nadzieja i pokój, których potrzebują i o które błaga dla wszystkich braci w chrzcie i w człowieczeństwie, a zwłaszcza dla chorych i niepełnosprawnych, więźniów i bezrobotnych, ubogich i opuszczonych.

Przypomniał też m.in. słowa z jednego z listów siostry Łucji, że Bóg wymaga od każdego z nas wypełniania obowiązków swego stanu. „Niebo uruchamia tutaj prawdziwą i w pełnym tego słowa znaczeniu mobilizację powszechną przeciwko tej obojętności, która oziębia nam serce i pogłębia naszą krótkowzroczność. Nie chcemy być poronioną nadzieją!” – powiedział Franciszek i przypomniał, że Jezus upokorzył się i zstąpił aż na krzyż, aby nas znaleźć i w nas pokonać mroki zła i doprowadzić nas z powrotem do Światła.

Czytaj całość / tekst homilii—> KAI / episkopat.pl: Franciszek w Fatimie: pod opieką Maryi kontemplujemy prawdziwe oblicze Jezusa

Po Komunii Franciszek przez długą chwilę adorował w milczeniu Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Następnie przybyłych do Fatimy chorych zawierzył Bogu, zapewniając, że są oni cennym skarbcem Kościoła i Bóg nigdy o nich nie zapomina. Po czym udzielił im błogosławieństwa. Przygotowano dla nich specjalny sektor pod dachem, gdzie zgromadziły się setki osób na wózkach inwalidzkich i noszach. Procesji eucharystycznej towarzyszyła przejmująca modlitwa zawierzenia odmawiana przez wiernych na placu.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie: Centralne wydarzenia papieskiej wizyty w Fatimie oraz Papież do chorych: jesteście cennym skarbem Kościoła

Nie wstydźcie się tego, że jesteście cennym skarbem Kościoła – powiedział Franciszek do chorych podczas adoracji eucharystycznej na zakończenie Mszy św. w Fatimie.

Tekst papieskiego przemówienia —> Radio Watykańskie: Centralne wydarzenia papieskiej wizyty w Fatimie

Po liturgii przed Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie Ojciec Święty udał się na obiad do swej rezydencji. Bezpośrednio stamtąd pojechał do bazy wojskowej Monte Reale skąd po prywatnej ceremonii pożegnania odleciał do Rzymu.  

Obejrzyj relację TV Trwam z ceremonii pożegnalnej:


Na dzisiejsze spotkanie z Papieżem do Fatimy przybyło ponad pół miliona pielgrzymów. Organizatorzy szacują, że po Portugalczykach Polacy są drugą najbardziej liczną nacją uczestniczącą w obchodach stulecia objawień. Zdaniem towarzyszącego Papieżowi ks. Andrzeja Majewskiego SJ, dyrektora programowego Radia Watykańskiego, tak liczna obecność Polaków jest zrozumiała. Świadczy ona nie tylko o naszym stosunku do Matki Bożej, ale i o związku Polski z fatimskimi objawieniami.

Czytaj całość —> Radio Watykańskie: Ks. Majewski o licznej obecności Polaków w Fatimie


Dołącz do Get Mercy – dodawaj swoje intencje, wspieraj innych modlitwą i postem: