Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Nagrody Ubi Caritas przyznane – Gala Caritas...

Nagrody Ubi Caritas przyznane – Gala Caritas Polska, Eleos i Diakonii – 21 października 2017

W sobotę 21 października 2017 r. rozdano Nagrody Ubi Caritas, które honorują działania charytatywne na rzecz potrzebujących w Polsce i na świecie. Coroczna gala to ogólnopolska inicjatywa ekumeniczna Caritas Polska, prawosławnego Eleos i dwóch ewangelickich Diakonii. Nagrody Ubi Caritas zostały wręczone już po raz szesnasty.

Ten dzień należy do bohaterów tego wydarzenia – wyjątkowych osób, które każdego dnia niosą bezinteresowną pomoc potrzebującym – rozpoczął Galę ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska – Przy całym swoim zaangażowaniu w dzieła Caritas pozostają osobami bardzo skromnymi. Podczas Gali chcemy je docenić, uhonorować i nagrodzić, ponieważ takie osoby tworzą i budują rodzinę Caritas, sprawiając, że jesteśmy organizacją charytatywną cieszącą się największym zaufaniem Polaków.

Na widowni warszawskiego Teatru Kamienica zgromadziło się blisko 300 osób – działaczy społecznych, księży, sióstr zakonnych, przedstawicieli władz mediów oraz przedsiębiorstw. Wszystkich przyciągnęła siła serc przepełnionych bezwarunkowym miłosierdziem. Część oficjalną uatrakcyjniły występy artystyczne Tetiany Galitsyny oraz Tadeusza Woźniaka.

W sposób szczególny wyróżniono s. Urszulę Brzonkalik. Franciszkanka otrzymała Nagrodę Specjalną Dyrektora Caritas Polska za posługę w ogarniętym wojną Aleppo w Syrii. Z oddaniem organizuje i wspiera polskie programy pomocowe, pełniąc posługę w bardzo niebezpiecznym miejscu. Misjonarki z Konwentu Franciszkanek Misjonarek Maryi niosą wsparcie duchowe i psychiczne, m.in. prowadząc kuchnię żywiącą dziennie 8 tys. osób.

Jeżeli ja się pochylam nad innym człowiekiem, robię to dlatego, że Ktoś inny pochylił się nad nim wcześniej  – przyznaje laureatka. – W Aleppo żyją tysiące ludzi, nad którymi możemy się pochylić. Uważam tę nagrodę za wyróżnienie dla tych wszystkich rodzin, które z poświęceniem włączają się od miesięcy w program „Rodzina Rodzinie”.

Od jesieni 2016 r. siostra Urszula realizuje program „Rodzina Rodzinie”, największy projekt pomocowy Caritas Polska, a jednocześnie jeden z największych polskich programów społecznych w Polsce. Projekt opiera się o system pomocy udzielanej konkretnym rodzinom syryjskim przez polskich darczyńców – osoby indywidualne, rodziny i parafie.

Laureaci Nagród Ubi Caritas

Nagrody Caritas Polska, czyli statuetki św. Faustyny przyznano tradycyjnie w trzech kategoriach.

W kategorii „Darczyńca” uhonorowano państwo Hannę i Konstantego Strusów za długoletnie wsparcie Caritas Diecezji Siedleckiej i programu „Skrzydła”. Wrażliwe na potrzeby innych małżeństwo pełni funkcję mecenasów kultury i partnerów wielu przedsięwzięć.

W kategorii „Świadectwo” nagrodę przyznano wolontariuszom Telefonu Zaufania wraz z opiekunem ks. prof. Markiem Dziewieckim i sekretarzem ks. Robertem Kowalskim. Uhonorowano w ten sposób służbę 120 wolontariuszy diecezji radomskiej, którzy oferują telefoniczną pomoc w zakresie dysfunkcji społecznych przez pięć dni w tygodniu

W kategorii „Współpraca” nagroda trafiła do Agaty Heydy i wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas w Liceum nr 9 im. Jana Pawła II w Sosnowcu za aktywnie działanie na rzecz środowiska lokalnego, szkoły i diecezji sosnowieckiej. Koordynatorka Koła z oddaniem szkoli wolontariuszy w pracy nad samodzielnymi projektami i akcjami diecezjalnej Caritas.

Specjalne wyróżnienie trafiło do burmistrza Rudnika nad Sanem Waldemara Grochowskiego. Otrzymał on specjalny Medal Caritas Polska jako podkreślenie wzorowej współpracy władz lokalnych z Caritas diecezjalną.

Nagrody organizacji ekumenicznych

Przyznano także nagrody organizacji ekumenicznych współorganizujących wydarzenie. Nagrodę główną Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, czyli statuetkę „Miłosiernego Samarytanina”, otrzymała Zofia Wojtas. Doceniono w ten sposób jej zaangażowanie w zbiórki darów dla potrzebujących i wsparcie chorych ze szpitala w Cieszynie.

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego wręczyła Nagrody im. księdza biskupa Jana Niewieczerzała. Laureatami zostali Wacława Żórawska za pracę w Diakonii i pomoc pielęgniarską, Danuta Kwiatkowska za wsparcie dla osób starszych i schorowanych, Barbara Stahl za pracę na rzecz dzieci z osób dysfunkcyjnych i Michał Tessarowicz za wsparcie finansowe działalności Diakonii i założenie trzech fundacji na rzecz kobiet w Afryce.

Nagroda Główna – Świadectwo Miłosierdzia Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia Eleos trafiła do Kościoła Ewangelickiego w Środkowych Niemczech za wsparcie rzeczowe, merytoryczne i finansowe działalności charytatywnej. Nagrodę „Dłonie Miłosierdzia” w kategorii Współpraca z ELEOS przyznano Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszemu Paisjuszowi Arcybiskupowi Przemyskiemu i Gorlickiemu. Wśród wyróżnionych przez Eleos znaleźli się także Jens Lattke, Barbara Phieler, ks. Norbert Becke i Martin Phieler z Niemiec.

Info za —> Caritas.pl: Noble polskiej dobroczynności przyznane