Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI – Homilia ...

Msza św. pogrzebowa Benedykta XVI – Homilia papieża Franciszka – 5 stycznia 2023

We czwartek 5 stycznia 2022 r. odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego papieża seniora Benedykta XVI. Mszy św. pogrzebowej na Placu Św. Piotra przewodniczył papież Franciszek. – Benedykcie, wierny przyjacielu Oblubieńca, niech twoja radość będzie doskonała, gdy będziesz słyszał ostatecznie i na zawsze Jego głos! – mówił Franciszek w homilii.

Wideo —> Radio Maryja / TV Trwam: Homilia papieża Franciszka wygłoszona podczas Mszy świętej pogrzebowej papieża Benedykta XVI

Ojciec Święty Franciszek zaznaczył, że podczas tej liturgii wspólnota kościelna chce powierzyć swego brata w ręce Ojca. – Niech te ręce miłosierdzia znajdą jego lampę płonącą olejem Ewangelii, którą rozkrzewiał i której był świadkiem podczas swego życia – powiedział.

Przeczytaj tekst —> homilia papieskiej

Eucharystię koncelebrowało 120 kardynałów, 400 biskupów i 3,7 tys. kapłanów. W pogrzebie uczestniczył także przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, Prymas Polski abp Wojciech Polak i inni biskupi polscy.

Po zakończeniu Mszy św. kard. Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego, odprawił końcowe obrzędy pogrzebowe: pokropił trumnę wodą święconą, okadził ją kadzidłem i odmówił nad nią ostatnią modlitwę. Następnie trumna została przeniesiona w procesji do Bazyliki św. Piotra. Kolejna część ceremonii miała charakter prywatny i nie była transmitowana przed media.

W Bazylice watykańskiej cyprysowa trumna została opieczętowana przez Kapitułę św. Piotra, Prefekturę Domu Papieskiego i Urząd Celebracji Liturgicznych, a następnie zamknięta w dwóch kolejnych trumnach: cynkowej i drewnianej. Następnie ciało Benedykta XVI zostało złożone do grobu w grotach watykańskich, w tym samym miejscu, gdzie pochowany był Jan Paweł II do czasów jego beatyfikacji.

Info na podstawie —> vaticannews / BP KEP: Papież w homilii Mszy św. pogrzebowej: Benedykcie, niech twoja radość będzie doskonała

Zobacz pełną transmisję Mszy św. pogrzebowej realizowaną przez:

Telewizję TRWAM

Telewizję EWTN Polska (wraz ze studiem TV)

Papież senior Benedykt XVI, Joseph Ratzinger, zmarł w sobotę 31 grudnia 2022 r. Był 265. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu.

Zobacz więcej —> Nie żyje papież senior Benedykt XVI – 31 grudnia 2022


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja