Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

List kondolencyjny Przewodniczącego Konferencji Ep...

List kondolencyjny Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski po śmierci bp. Tadeusza Pieronka – 28 grudnia 2018

Życie biskupa Tadeusza przepełniała bezkompromisowość i odwaga w głoszeniu Ewangelii. Pasja miłości do Boga i do człowieka sprawiały, że często ruszał na bezdroża współczesności, w poszukiwaniu człowieka, który zagubił się na manowcach swoich intelektualnych i egzystencjalnych wędrówek. Niczym apostoł Paweł szedł tam, gdzie inni nie mieli odwagi pójść i głosić, czego inni baliby się głosić. Jako uczeń Jezusa Chrystusa był człowiekiem dialogu i prawdy – dialogu zawsze w prawdziwe, a prawdy, zawsze w miłości – napisał abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w liście kondolencyjnym skierowanym na ręce abp. Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.

Publikujemy pełną treść listu kondolencyjnego z dnia 28 grudnia 2018 r.


Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Metropolito,

ze smutkiem przyjąłem informację o nagłej śmierci księdza biskupa Tadeusza Pieronka, byłego sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, wieloletniego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, biskupa pomocniczego diecezji sosnowickiej w latach 1992-1998, kanonistę i profesora nauk prawnych.

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam wyrazu współczucia wszystkim, których śmierć śp. biskupa Tadeusza napełniła bólem – jego rodzinie, bliskim, przyjaciołom oraz wszystkim wiernym, wobec których pełnił swoje pasterskie posługiwanie.

Miłosiernemu Bogu składam dzięki za pełne zaangażowanie życie śp. zmarłego, zarówno w ramach Kościoła w Polsce, jak i Kościoła powszechnego. Z wdzięcznością wspominam jego pracę w ramach Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Rewizji Prawa Kanonicznego, zespołu ds. tłumaczenia na język polski Kodeksu Prawa Kanonicznego, sekretariatu II Ogólnopolskiego Synodu Plenarnego w Polsce, w Papieskiej Radzie ds. Tekstów Prawnych.

Szczególną wdzięcznością obejmuję zaangażowanie śp. biskupa Tadeusza w ramach Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności oraz w rozmowach dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczypospolita Polską w kontekście prac na konkordatem.

Życie biskupa Tadeusza przepełniała bezkompromisowość i odwaga w głoszeniu Ewangelii. Pasja miłości do Boga i do człowieka sprawiały, że często ruszał na bezdroża współczesności, w poszukiwaniu człowieka, który zagubił się na manowcach swoich intelektualnych i egzystencjalnych wędrówek. Niczym apostoł Paweł szedł tam, gdzie inni nie mieli odwagi pójść i głosić, czego inni baliby się głosić. Jako uczeń Jezusa Chrystusa był człowiekiem dialogu i prawdy – dialogu zawsze w prawdziwe, a prawdy, zawsze w miłości.

Miłosiernemu Bogu powierzam zmarłego biskupa Tadeusza ufając, że jego dusza zaznała pokoju, w oczekiwaniu na zmartwychwstanie ciała i żywot wieczny.

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

Warszawa, 28 grudnia 2018 r.


Info za —> BP KEP: Przewodniczący Episkopatu: bp Pieronek jako uczeń Jezusa Chrystusa był człowiekiem dialogu i prawdy