Dźwięk dzwonów kościelnych we wszystkich świątyniach archidiecezji poznańskiej oraz uruchomienie syren Obrony Cywilnej 27 grudnia 2018 r. obwieściło o godz. 16.40 setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Główne obchody 100-lecia Powstania Wielkopolskiego z udziałem prezydenta RP odbyły się w Poznaniu. Mszę św. rocznicową w bazylice farnej odprawił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz —> FOTORELACJĘ
Spot poznańskiego oddziału IPN o Powstaniu Wielkopolskim!
Spot poznańskiego oddziału IPN o Powstaniu Wielkopolskim!
Opublikowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu Piątek, 21 grudnia 2018
Bicie dzwonów i głos syren alarmowych z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego to wspólna inicjatywa Archidiecezji Poznańskiej i Wojewody Wielkopolskiego. Był to dźwięk wdzięczności i szacunku dla ludzi walczących o niepodległość.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Bezpośrednią przyczyną wybuchu była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, którego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej. Powstanie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski i było jedyną tak dużą i udaną insurekcją w historii Polski.
Już w pierwszą rocznicę wybuchu powstania z inicjatywy prymasa Polski Edmunda Dalbora, arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego, o godz. 16.40 biły dzwony w całej Wielkopolsce. To symboliczna godzina wybuchu Powstania.
Info za —> archpoznan.pl / BP KEP: 100-lecie Powstania Wielkopolskiego
fot. archpoznan.pl
Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego https://t.co/CRY6L6fjBu
— Radio Maryja (@RadioMaryja) December 27, 2018
– Ten zryw wyzwolił niemal całą Wielkopolskę spod władzy niemieckiego zaborcy. Impulsem był przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego – mówi historyk prof. Wiesław Wysocki, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Polacy chcieli odzyskać tę ziemie, które z Polską były związane od początku jej istnienia. Zwycięstwo Powstańców Wielkopolskich potwierdził Rozejm w Trewirze. W połowie lutego 1919 roku podpisały go Niemcy i państwa Ententy.
Zobacz więcej —> Radio Maryja: Setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Obejrzyj rozmowę nt. Powstania Wielkopolskiego z prof. Wiesławem Wysockim —> Polski punkt widzenia 27.12.2018
Poznań: tłumy na obchodach setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego https://t.co/udRkTfwpVH
— Radio Maryja (@RadioMaryja) December 27, 2018
Tysiące osób wzięło w udział w czwartek w Poznaniu w obchodach setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Na Starym Rynku grupy rekonstrukcyjne przeprowadziły inscenizację historyczną, a o godz. 16.40 zawyły syreny i zatrzymały się tramwaje i autobusy. W Teatrze Muzycznym odbył się koncert „Śpiewanki Wielkopolskie”, a zwieńczeniem obchodów był koncert „Muzyka wolności”. Na poznańskim Stadionie Miejskim wystąpiły gwiazdy polskiej sceny muzycznej – m.in. Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Varius Manx, Lombard i Stanisław Soyka.
Setki młodych ludzi, głównie kibiców Lecha Poznań, na głównych ulicach miasta, na Starym Rynku, Placu Wolności i w okolicach Ostrowa Tumskiego odpaliło race.
Zobacz więcej nt. obchodów w Poznaniu —> Radio Maryja: Poznań: tłumy na obchodach setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego