Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Ks. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim –...

Ks. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim – 28 stycznia 2023

Papież Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tej diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe 28 stycznia 2023 r.  Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Przeczytaj —> Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

Ks. Sławomir Oder urodził się 7 sierpnia 1960 roku w Chełmży.

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Toruniu (1967-1975).

W 1975 roku rozpoczął edukację w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu, które ukończył świadectwem maturalnym w 1978 roku. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego.

W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.

Kontynuując studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1993 roku tytuł doktora obojga praw. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego.

W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej.

W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre.

W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego.

W 2019 powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym Jest kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Pełni posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Poza językiem ojczystym, zna język włoski i angielski.

Info na podstawie —> episkopat.pl: Ks. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim

Zdjęcie ilustracyjne: ks. Paweł Borowski / www.diecezja-torun.pl


Obejrzyj relację z ogłoszenia nominacji biskupiej:

Wideo —> Diecezja Toruńska: Ks. prałat Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim – ogłoszenie nominacji


– Cieszy mnie, iż Ojciec Święty Franciszek powołał do pasterskiej służby w diecezji gliwickiej kapłana o głębokim doświadczeniu duchowym i jednocześnie z doskonałą znajomością prawa kanonicznego, cechującego się szczerą miłością do Kościoła w Polsce – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście gratulacyjnym do biskupa nominata Sławomira Odera.

Czytaj całość —> episkopat.pl: Gratulacje Przewodniczącego Episkopatu dla biskupa nominata Sławomira Odera


– Dzisiejsze wydarzenie, które z całą pewnością wpisuje się w to moje pielgrzymowanie, przyjmuję jako kolejne zaproszenie Chrystusa do tego, aby Mu odpowiedzieć «oto jestem» – stwierdził biskup nominat Sławomir Oder w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego tuż po swojej nominacji…

Zobacz więcej / posłuchaj – vaticannews.va: Ks. Sławomir Oder nowym biskupem gliwickim


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja