Powstała pierwsza na świecie aplikacja mobilna służąca chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym posługującym się polskim językiem migowym lub też polskim systemem języka migowego – Effatha24. Honorowym patronatem aplikację objął m.in. Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.
Wideo —> Katecheza Migana: Aplikacja Effatha24 – film promocyjny
Powstała pierwsza aplikacja mobilna służąca polskim chrześcijanom niesłyszącym i słabosłyszącym. Honorowym patronatem aplikację objął m_in. Przewodniczący Episkopatu @Abp_Gadecki oraz #abpWiktorSkworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa. #Effatha24https://t.co/D9oDMq4sEQ pic.twitter.com/SKqb28LHXS
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) June 28, 2020
Aplikacja jest ukierunkowana na pomoc organizacyjną Ogólnopolskiego Duszpasterstwa Niesłyszących, a także jako źródło wiedzy religijnej dla chrześcijan mających problemy ze słuchem. Aplikacja Duszpasterstwa Niesłyszących w Polsce ma na celu zebranie wszystkich dotychczasowych materiałów osadzonych na serwerach w Internecie. Kilka ośrodków duszpasterskich w Polsce podejmuje się nagrywania filmów i tworzenia multimedialnych materiałów ewangelizacyjnych.
Stworzenie Aplikacji wymagało opracowania projektu, konsultacji z Krajowym Duszpasterzem Niesłyszących ks. Łukaszem Pasuto, a także poszczególnymi duszpasterzami i katechetami w całym kraju, zleceniu profesjonalnej firmie Altconnect wykonania wszystkich założeń, utworzeniu materiałów filmowych, zebraniu informacji o wszystkich ośrodkach duszpasterskich, próbnej publikacji i sprawdzeniu poprawności logistycznej działania aplikacji.
Obecnie Aplikacja Effatha24 jest to bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play w systemie Android. Zawiera ona 8 kategorii: Aktualności, Wydarzenia, Rok liturgiczny – z tłumaczoną Liturgią Słowa na każdą niedzielę, Ośrodki duszpasterskie – z nawigacją i dokładnymi informacjami na temat ponad 120. miejsc w Polsce, w których można spotkać znającego język migowy kapłana, Katecheza – z filmami tłumaczącymi podstawowe prawdy wiary Kościoła, Modlitewnik – z ponad 80. modlitwami przełożonymi na język migowy, Sakramenty – z informacjami na temat przygotowania się do dobrego przyjęcia poszczególnych sakramentów oraz Kontakt – do moderatora aplikacji.
Pomysłodawcą i koordynatorem prac nad powstaniem aplikacji jest ks. Damian Migacz – Diecezjalny Duszpasterz Niesłyszących w diecezji tarnowskiej, który jest odpowiedzialny za funkcjonowanie i aktualizowanie Aplikacji Effatha24. W prace nad stworzeniem filmów ewangelizacyjnych włączyły się Fundacja Fonis, Duszpasterstwo Niesłyszących z diecezji gliwickiej, wrocławskiej, tarnowskiej, sandomierskiej i opolskiej.
Patronatem honorowym promocję Aplikacji objęli: abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wiktor Skworc – Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, bp Andrzej Jeż – Ordynariusz Diecezji Tarnowskiej oraz ks. Łukasz Pasuto – Krajowy Duszpasterz Niesłyszących w Polsce.
Aplikacja została sfinansowana z darowizn niektórych księży duszpasterzy Niesłyszących z Polski oraz przez Caritas i Kurię diecezji radomskiej i tarnowskiej.
Link do pobrania Aplikacji —> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.effatha24
Nowa #aplikacja dla niesłyszących i słabosłyszących chrześcijan – #Effata24.
Zbiera informacje na temat eventów, spotkań i dzuszpatstrewstwa dla osób niesłyszących i słabosłyszących.
Patronat Przewodniczącego Episkopatu @Abp_Gadecki
Więcej: https://t.co/ZaYlkLJD2g@TonoLaski pic.twitter.com/IXvTwggHhG
— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) July 1, 2020
Info za —> diecezja.tarnow.pl/ BP KEP: Powstała aplikacja mobilna dla chrześcijan niesłyszących i słabosłyszących