W odpowiedzi na prośbę kard. Józefa Glempa, ówczesnego prymasa Polski i przewodniczącego Konferencji Episkopatu, Stolica Apostolska wydała w dniu 12 stycznia 2002 r. dekret nadający szczególny przywilej. Każdy, kto na terenie Polski pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum, uzyska odpust zupełny.
Zobacz też —> 89. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego – 13-14 września 2024
#GodzinaMiłosierdzia Jezu, ufam Tobie!🔔DZIENNICZEK #Faustyna https://t.co/Ej25ChEPLO #miłosierdzie #Dzienniczek #Koronka #SłowaPanaJezusa pic.twitter.com/niggygcQZP
— Misericors_PL (@Misericors_PL) October 31, 2019
Oto tekst Dekretu:
PENITENCJARIA APOSTOLSKA
Dekret
o związaniu odpustów z Koronką do Miłosierdzia Bożego
12 stycznia 2002
Penitencjaria Apostolska na mocy uprawnień specjalnie udzielonych jej przez Papieża chętnie przyjmuje przedstawioną prośbę i postanawia, co następuje:
Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (mianowicie sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego) udziela się w granicach Polski wiernemu, który z duszą całkowicie wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu pobożnie odmówi Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kościele lub kaplicy wobec Najświętszego Sakramentu Eucharystii, publicznie wystawionego lub też przechowywanego w tabernakulum.
Jeżeli zaś ci wierni z powodu choroby (lub innej słusznej racji) nie będą mogli wyjść z domu, ale odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością i z pragnieniem miłosierdzia dla siebie oraz gotowością okazania go innym, to pod zwykłymi warunkami również zyskują odpust zupełny, z zachowaniem przepisów co do „mających przeszkodę”, zawartych w normach 24 i 25 „Wykazu odpustów” („Enchiridii Indulgentiarum”).
W innych zaś okolicznościach odpust będzie cząstkowy. Niniejsze zezwolenie zachowa wieczystą ważność, bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.
+ Alojzy de Magostris
Arcybiskup tyt. Novenris
Pro-Penitencjarz Większy
Zobacz też:
⇒ Koronka do Miłosierdzia Bożego – Jak się nią modlić?
⇒ Formy kultu Miłosierdzia, które Pan Jezus przekazał św. Faustynie
⇒ Koronka do Miłosierdzia Bożego – o. Łukasz Buksa OFM
Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!