W dniu 19 marca przypada liturgiczna uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Maryi i Patrona Kościoła powszechnego.
W Ewangeliach, które poświęcają św. Józefowi 26 wierszy jego imię (z języka hebrajskiego oznacza “Pan przydał, obdarzył”) pojawia się 14 razy. Nie odnotowano żadnego słowa, które byłoby przez niego wypowiedziane, dlatego w teologii określa się go często mianem człowieka, który przemawiał czynami, a jego prawe i sprawiedliwe postępowanie stawiane jest za wzór. To on odgrywał główną rolę w wydarzeniach związanych z dzieciństwem Jezusa – jemu Pan Bóg dawał polecania za pośrednictwem anioła odnośnie do losów Dziecięcia (por. Mt 1 – 2).
Św. Józef był prawdziwą głową Świętej Rodziny. Choć pochodził z królewskiego rodu Dawida, był zwyczajnym rzemieślnikiem, który utrzymywał siebie i swoich bliskich z ciężkiej fizycznej pracy w drewnie, metalu czy też kamieniu.
Czytaj całość —> Niedziela.pl: Święty Józef – wzór do naśladowania
Zobacz więcej o św. Józefie —> na Brewiarz.pl
💟 Święta Faustyna o św. Józefiehttps://t.co/kcoOBJb66O#misericors #miłosierdzie #Faustyna #Dzienniczek #św.Józef pic.twitter.com/wBUoCcV3De
— Misericors_PL (@Misericors_PL) March 19, 2016
Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, iż w niedzielę oraz inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej. Choć wymienia on uroczystość św. Józefa wśród świąt nakazanych jednak mocą dekretu Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r. wierni w Polsce nie są zobowiązani w tym dniu do udziału we Mszy św. i do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.
Świętami nakazanymi w Polsce, poza niedzielami, są:
uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia)
uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1 stycznia)
uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)
uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).
Na powyższej liście nie uwzględniono uroczystości przypadających w niedziele (np. Wielkanoc czy Wniebowstąpienie Pańskie, przeniesione na na 7. niedzielę wielkanocną od 2003 r.), ponieważ niedziela zawsze jest “świętem nakazanym”.
W liście pasterskim nt. przykazań kościelnych (2003 r.) polscy biskupi zachęcali jednak:
Chociaż takie uroczystości i święta, jak: Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła (poniedziałek do Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (…) Zachęcamy także wiernych do pełnego udziału w Eucharystii przez przyjęcie Komunii świętej.
Za—> List Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych
ŚW.JÓZEFIE Nie ma takiej boleści, troski czy potrzeby, wobec których pozostałbyś obojętny.https://t.co/12HkYcfBgi pic.twitter.com/kUOL6zhqtu
— Misericors_PL (@Misericors_PL) March 19, 2016