Słowo na dziś – codziennie o Słowie Bożym, Miłosierdziu Bożym i ludzkim, życiu Kościoła i ciekawych tematach wartych uwagi. Dziś wtorek, 19 marca 2024 r., Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, w którym polecamy: • Ewangelię Łk 2, 41-51a wraz z krótkim rozważaniem ks. Przemysława Krakowczyka SAC, • komentarz do dzisiejszych czytań ks. Wojciecha Węgrzyniaka, • notkę o przypadającym dziś uroczystości św. Józefa, Oblubieńca NMP, • refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii (Mt 1, 16. 18-21. 24a) autorstwa ks. Piotra Spyry, oraz • cytaty z Dzienniczka św. Siostry Faustyny (nr 1203 i 72).
Zobacz też:
Posłuchaj Ewangelii na 19 marca 2024 roku wraz z komentarzem ks. Przemysława Krakowczyka SAC:
Wideo —> Maskacjusz TV: Dobra Nowina na dziś | 19 marca – św. Józefa, Oblubieńca NMP
Ewangelia według św. Łukasza (Łk 2, 41-51a)
“Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go.
Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.
Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».
Lecz On im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.
Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany.”
ALBO
Ewangelia według św. Mateusza (Mt 1, 16. 18-21. 24a)
“Jakub był ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem.
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak.
Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: «Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów».
Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.”
Zobacz na brewiarz.pl wszystkie —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 19 marca 2024 roku
Zobacz też w serwisie Mateusz.pl —> Czytania na dziś w wersji tekstowej i audio (Maskacjusz TV) oraz komentarze do czytań
Komentarz do czytań liturgicznych na 19 marca 2024 r. ks. prof. Wojciecha Węgrzyniaka:
Wideo —> Ks. Wojciech Węgrzyniak: DamyzBogiemRadę (Św. Józefa)
Dołącz do akcji – zapraszamy wraz z Rektoratem Sanktuarium w Łagiewnikach!
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
W dniu 19 marca Kościół powszechny obchodzi uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
Św. Józef był prawdziwą głową Świętej Rodziny. Choć pochodził z królewskiego rodu Dawida, był zwyczajnym rzemieślnikiem, który utrzymywał siebie i swoich bliskich z ciężkiej fizycznej pracy w drewnie, metalu czy też kamieniu. Św. Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, był opiekunem i wychowawcą Jezusa Chrystusa. Obecnie jest opiekunem – patronem Kościoła powszechnego.
W Ewangeliach, które poświęcają św. Józefowi 26 wierszy jego imię (z języka hebrajskiego oznacza “Pan przydał, obdarzył”) pojawia się 14 razy. Nie odnotowano żadnego słowa, które byłoby przez niego wypowiedziane, dlatego w teologii określa się go często mianem człowieka, który przemawiał czynami, a jego prawe i sprawiedliwe postępowanie stawiane jest za wzór. To on odgrywał główną rolę w wydarzeniach związanych z dzieciństwem Jezusa – jemu Pan Bóg dawał polecania za pośrednictwem anioła odnośnie do losów Dziecięcia (por. Mt 1 – 2).
Zobacz więcej —> na brewiarz.pl | niedziela.pl: Patron współczesnego mężczyzny
⇒ Czy w uroczystość św. Józefa uczestnictwo we Mszy św. jest obowiązkowe?
⇒ Modlitwa do św. Józefa robotnika – Papieża Jana XXIII
📽️ VIDEO | Co powinniśmy wiedzieć o Świętym Józefie ?
Święty Józefie, módl się za nami! pic.twitter.com/1HvyMiqiO8
— EWTN Polska (@EWTNPL) March 19, 2021
Św. Siostra Faustyna:
“Święty Józef zażądał, abym miała do niego nieustanne nabożeństwo. Sam mi powiedział, abym odmawiała codziennie trzy pacierze i raz Pomnij. Patrzył się z wielką życzliwością i dał mi poznać, jak bardzo jest za tym dziełem, obiecał mi swą szczególniejszą pomoc i opiekę. Codziennie odmawiam te żądane modlitwy i czuję Jego szczególną opiekę.”
Dzienniczek, 1203
#Koronka Jezu, ufam Tobie! 🔔 DZIENNICZEK #Faustyna https://t.co/HxFJ33l1gO #miłosierdzie #Dzienniczek #ŚwJózef pic.twitter.com/niC6tmmZLB
— Misericors_PL (@Misericors_PL) March 19, 2018
Ks. Piotr Spyra:
“Słowo Boże ma wiele zastosowań. Czasem wprost rozjaśni ci twoją sytuację życia, czasem sprawdzi się w ciągu dnia, a czasem dopiero po latach zobaczysz jego działanie. Tego właśnie może nauczyć nas dziś święty Józef.
Najbardziej rozpoznawalną cechą św. Józefa jest jego milczenie. Nie było to jednak milczenie dla milczenia, bo przecież można swoim milczeniem kogoś ranić. Było to milczenie dla słuchania Słowa Bożego.
Dzięki tej ciszy, mógł usłyszeć głos Boga, który w najbardziej newralgicznych momentach jego życia podpowiadał mu co robić.
Ewangelia wg św. Mateusza pokazuje aż trzy momenty „zwiastowania” św. Józefa. Za każdym razem było to słowo od Boga, na teraz, dla niego, zapraszające do bardzo konkretnych decyzji. A Józef nie dość, że usłyszał to słowo, to – jak czytamy w ewangelicznym tekście – wykonywał je 1:1. Dzięki temu ochronił swoje małżeństwo i ocalił życie Dziecięcia Jezus…”
Przeczytaj ⇒ całą refleksję wokół dzisiejszej Ewangelii Mt 1, 16. 18-21. 24a
Słowo Boże ma wiele zastosowań. Czasem wprost rozjaśni ci twoją sytuację życia, czasem sprawdzi się w ciągu dnia, a czasem dopiero po latach zobaczysz jego działanie. Tego właśnie może nauczyć nas dziś święty Józef.
☑️SŁOWO NA TERAZ
Najbardziej rozpoznawalną cechą św. Józefa… pic.twitter.com/FJmbGlEQho
— Piotr Spyra (@pspyra) March 19, 2024
Dzienniczek św. Faustyny, nr 72:
“Chociaż grzech jest przepaścią złości i niewdzięczności, jednak cena jest położona za nas nigdy nieporównana – dlatego niech ufa dusza wszelka w męce Pana, niech ma w miłosierdziu nadzieję. Bóg nikomu miłosierdzia swego nie odmówi.”
Źródło / zobacz pełny cytat na dziś > Faustyna.pl – Konkordancja do „Dzienniczka” św. Siostry Faustyny: Cytat z “Dzienniczka” 72
Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!