Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Czy w piątek 14 maja 2021 obowiązuje post?

Czy w piątek 14 maja 2021 obowiązuje post?

W piątek 14 maja 2021 r. Kościół katolicki obchodzi święto św. Macieja, Apostoła.

Święty Maciej został wybrany na Apostoła na miejsce Judasza. Według tradycji miał najpierw głosić Ewangelię w Judei, a potem w Etiopii, gdzie poniósł śmierć męczeńską około 50 roku…

Zobacz więcej —> 14 maja – Święto św. Macieja, Apostoła

W piątek 14 maja 2021 rozpoczyna się też tegoroczna Nowenna przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego —> Nowenna do Ducha Świętego – Dzień 1

Odprawiając tę Nowennę nawiązujemy do oczekiwania przez Maryję i apostołów w Wieczerniku spełnienia się obietnicy, którą zostawił Chrystus: „…wkrótce zostaniecie ochrzczeni Duchem Świętym” (Dz 1,5).


Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Czytaj więcej o św. Macieju Apostole —> na brewiarz.pl


Czy w piątek 14 maja 2021 obowiązuje post?

Wierni w Polsce, którzy ukończyli 14 rok życia, są w piątki zobowiązani do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych (postu jakościowego) ze względu na pokutny charakter tego dnia – nie obowiązuje ona jedynie w piątki, w które wypada uroczystość (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251) lub dni w randze uroczystości albo gdy zostanie udzielona zgodnie z prawem kanonicznym dyspensa (kanon 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

W kalendarzu liturgicznym 14 maja ma rangę święta – św. Macieja Apostoła (nie zaś uroczystości) – dlatego w piątek 14 maja 2021 r. w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (post jakościowy).

Wyjątkiem są te parafie, których Patron wspominany jest w liturgii 14 maja 2021 i w których tego dnia obchodzona jest uroczystość odpustowa, nie przeniesiona na najbliższą niedzielę (warto sprawdzić na stronie internetowej danej parafii).

Zobacz —> Czytania liturgii Mszy św. z piątku 14 maja 2021


DEFINICJA POSTU

Dyscyplinę dotyczącą postów reguluje Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 1249-1253. Rozróżnia się post ilościowy i jakościowy.

Post jakościowy polega na powstrzymaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. W każdy piątek roku, jeżeli nie przypada w tym dniu uroczystość, należy zachować post jakościowy, czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Do zachowania wstrzemięźliwości zobowiązani są wierni, którzy ukończyli 14 rok życia (kan. 97; kan. 1252).

Post ilościowy polega na spożyciu w ciągu dnia tylko jednego posiłku do syta oraz lekkiego posiłku rano i wieczorem. Post ilościowy i jakościowy obowiązuje tylko dwa dni w ciągu roku, to jest w Środę Popielcową i w Wielki Piątek. Obowiązuje on wiernych od ukończenia 18 roku życia do rozpoczęcia 60 roku życia.

Info za —> Mateusz.pl (2003): Wyjaśnienie w sprawie IV przykazania odnoszące się do zachowania wstrzemięźliwości w Wigilię Bożego Narodzenia w Polsce


Dołącz do Get Mercy – dodawaj swoje intencje, wspieraj innych modlitwą i postem: