Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Bp Piotr Libera spędzi pół roku na modlitwie w pus...

Bp Piotr Libera spędzi pół roku na modlitwie w pustelni kamedułów

Od 1 lipca do 31 grudnia 2019 roku przez 6 miesięcy biskup płocki Piotr Libera będzie przebywał na modlitwie w pustelni ojców kamedułów, na co zgodę wyraził 21 stycznia br. papież Franciszek. O swojej decyzji biskup poinformował 18 maja 2019 r. diecezjalną Radę Duszpasterską. „Siłą rzeczy mój pobyt nabiera wymiaru pokutnego” – powiedział bp Libera.

Od 1 lipca do 31 grudnia przez 6 miesięcy biskup płocki Piotr Libera będzie przebywał na modlitwie w pustelni ojców kamedułów. Zgodę na to wyraził 21 stycznia br. Ojciec Święty Franciszek.

Opublikowany przez Konferencja Episkopatu Polski Niedziela, 19 maja 2019

 

Biskup płocki już w styczniu br. uzyskał zgodę Ojca Świętego Franciszka na tzw. rok sabatyczny, czyli przerwę w posługiwaniu. 18 maja  poinformował o tym przedstawicieli diecezjan podczas spotkania diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. „Po 22 latach biskupstwa i po 43 latach kapłaństwa chcę skorzystać z tego urlopu sabatycznego”- powiedział.

„Poczynając od 1 lipca do 31 grudnia, przez 6 miesięcy będę przebywał w eremie czyli pustelni ojców kamedułów” – powiedział do członków diecezjalnej Rady Duszpasterskiej bp Piotr Libera. Przyznał, że decyzja dojrzewała w nim wiele lat, ponieważ od wielu lat zna ojców kamedułów, bliska jest mu ich duchowość i miał pragnienie, by spędzić pewien czas w ich pustelni.

Bp Libera poinformował, że było to m.in. przedmiotem jego rozmowy z Ojcem Świętym 21 stycznia tego roku. „Poprosiłem papieża Franciszka o prywatną audiencję i przedstawiłem moje pragnienie” – powiedział. Dodał, że traktuje ten czas jako okres sabatyczny, czyli czas wolny od posługi, do którego mają prawo osoby duchowne.  „Ojciec Święty po zapoznaniu się z moją prośbą napisał w liście z 21 stycznia 2019 r. jedno słowo: „Concedo” czyli zgadzam się, akceptuję” – relacjonuje bp Libera.

Zobacz też —> diecezjaplocka.pl: List Biskupa Płockiego Piotra do papieża Franciszka

„Będę przebywał 6 miesięcy poza diecezją i będę się modlił za Kościół powszechny, Kościół w Polsce i Kościół diecezjalny” – powiedział biskup płocki. „Siłą rzeczy ten pobyt u kamedułów nabiera także charakteru pokutnego” – dodał. „Nie jest to żadna ucieczka, a jeśli jest to ucieczka, to nie uciekam przed czymś, ale uciekam do kogoś, uciekam do  Boga, tak jak wielu pustelników, którzy wspierali Kościół, modląc się za niego na pustelni” – powiedział.

Info za —> BP KEP: Bp Piotr Libera spędzi pół roku na modlitwie w pustelni kamedułów