Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

500-lecie Dzwonu Zygmunta w Krakowie – 13 li...

500-lecie Dzwonu Zygmunta w Krakowie – 13 lipca 2021

Dokładnie 500 lat temu, 13 lipca 1521 r., zabił dzwon Zygmunt. W tę rocznicę, we wtorek 13 lipca 2021 r., jego dźwięk był słyszany w Krakowie dwukrotnie.

Polecamy też —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja

Ważący niemalże 13 ton dzwon został odlany w Krakowie w 1520 roku, a rok później, 13 lipca 1521 roku, zawieszono go w jednej z wież obronnych Zamku Królewskiego na Wawelu. Z tej okazji kard. Stanisław Dziwisz odprawił Mszę św. w Katedrze na Wawelu o 17.30. Wcześniej około 17.15 zabrzmiał Dzwon Zygmunt.

– On jest towarzyszem naszych dziejów. I choć jest tylko narzędziem, jest także szczególnym pośrednikiem pomiędzy ziemią i niebem – mówił ks. prof. Jacek Urban w homilii.

Zobacz pełną relację —> z Mszy św. w katedrze wawelskiej

Wieczorem, o 21.00, krakowianie ponownie usłyszeli bicie Zygmunta, któremu odpowiedziały wszystkie krakowskie dzwony.

– Dzwonów w Polsce dostatek, ale Zygmunt jest tylko jeden. Stanisław Wyspiański w „Weselu” włożył w usta Stańczyka porównanie wzniesienia Zygmunta na wieżę do wschodu słońca. Dzwon świeci nam od 500 lat jako najważniejszy dzwon w Polsce (…). Nie znamy daty dziennej odlania dzwonu Zygmunt, natomiast znamy trzy daty towarzyszące jego zawieszeniu: 28 czerwca 1521 roku – transport dzwonu na Wawel, 9 lipca – jego wyniesienie na wieżę i 13 lipca – wspomnienie św. Małgorzaty, bardzo wtedy czczonej, jako dzień pierwszego dzwonienia Zygmunta – mówił podczas czerwcowej konferencji prasowej ks. prof. Jacek Urban, dziekan Krakowskiej Kapituły Katedralnej.

Info na podstawie—> Archidiecezja Krakowska: 13 lipca 1521 roku Kraków po raz pierwszy usłyszał bicie Zygmunta

Zobacz też —>13 lipca – Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

– Jak długo dzwoni „Zygmunt”, tak długo żyje naród, który ma ciągle odwagę i jednocześnie mądrość wsłuchiwać się w jego uroczysty ton, mówiący o Bogu, o szczególnej godności każdego chrześcijanina, o Polsce, naszej Ojczyźnie, która za wszelką cenę pragnie pozostać wierna swojej chrześcijańskiej tożsamości – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w czasie uroczystej Mszy św. z okazji 500-lecia Dzwonu Zygmunt z udziałem prezydentów Polski i Litwy…

Zobacz więcej —> Archidiecezja Krakowska: Uroczystości 500-lecia Dzwonu Zygmunt na Wawelu z udziałem prezydentów Polski i Litwy

Na placu przed katedrą na Wawelu otwarto plenerową wystawę nawiązującą do jubileuszu 500-lecia dzwonu Zygmunt.

Wystawa w formie zdjęć obrazuje fakt, że dzwon to nie tylko symbol, ale także instrument muzyczny, i jak każdy instrument muzyczny potrzebuje muzyków – dzwonników. Przywilej obsługi dzwonu przysługiwał katedralnym świątnikom, ale w 1524 roku król Zygmunt powierzył to zadanie krakowskim cieślom.

Zygmunt, jak niewiele innych dzwonów, jest uruchamiany ręcznie przez wawelskich dzwonników, których posługa nie zmieniła się od 500 lat. Dziś jest to zamknięte grono ok. 35 osób, które są powoływane przez proboszcza katedry, a ich funkcja przechodzi często z ojca na syna. By uruchomić dzwon potrzeba co najmniej 12 dzwonników, a ośmiominutowe dzwonienie jest sporym wysiłkiem fizycznym.

Info za —> Adam Wojnar / Archidiecezja Krakowska: 500 lat Dzwonu Zygmunt. Wystawa plenerowa


Odwiedź serwis Get Mercy – zobacz mapę sanktuariów Bożego Miłosierdzia, znajdź najbliższe!