Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

13 lipca – Wspomnienie świętych pustelników ...

13 lipca – Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta

W dniu 13 lipca Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie obowiązkowe świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta.

Andrzej Świerad żył w początkach XI wieku. Według tradycji pochodził z południowej Polski. Wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru świętego Hipolita na górze Zabor koło Nitry. Po jakimś czasie przeniósł się na pustelnię w pobliżu klasztoru, gdzie zasłynął z surowej pokuty. Zmarł około roku 1030-1034.

Benedykt, towarzysz i uczeń św. Andrzeja, mnich z tego samego klasztoru świętego Hipolita, pozostał nadal w pustelni po śmierci mistrza i prowadził również surowe życie. Trzy lata później został zamordowany przez zbójców.

Relikwie obydwu świętych spoczywają w katedrze w Nitrze.

Czytaj więcej o świętych pustelnikach Andrzeju Świeradzie i Benedykcie —> na brewiarz.pl i na nasza-arka.pl

Wideo↑ —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 13 lipca | św. Andrzej Świerad i Benedykt

Około 1064 r. Świerad i Benedykt zostali uroczyście proklamowani przez biskupów Węgier świętymi. Wtedy zapewne przeniesiono ich ciała do katedry w Nitrze, gdzie spoczywają do dziś. Andrzej Świerad w hagiografii polskiej wybija się jako największy asceta wśród świętych i błogosławionych polskich.

Andrzej i Benedykt są pierwszymi Polakami, wyniesionymi do chwały ołtarzy (1083) po polskich kamedułach z eremu międzyrzeckiego: Izaaku, Mateuszu i Kryspinie, kanonizowanych przez papieża Jana XVIII (1004-1009).

Czytaj więcej —> brewiarz.pl: Święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy

Zobacz też —> Czytania liturgii Mszy św. z dnia 13 lipca 2023


Posłuchaj fragmentu Listu apostolskiego papieża Jana Pawła II na 900-lecie kanonizacji św. Andrzeja Świerada:

Wideo —> Maskacjusz TV: #GodzinaCzytań | II Czytanie | 13 lipca 2020


W Polsce jego sanktuarium znajduje się w Tropiu w diecezji tarnowskiej. Położone jest ono na skale nad Dunajcem. Król Kazimierz Odnowiciel ufundował tam niewielki biały kościółek, jeden z najstarszych w Polsce. Obecnie znajdują się w nim relikwie świętego, którego dziś wspominamy. Obok kościoła stoi pień dębu św. Świerada, który według legendy miał pęknąć po to, aby pustelnik mógł znaleźć w nim schronienie. Kawałek dalej jest wyżłobiona w skale kaplica św. Świerada, wzniesiona w XVII wieku prawdopodobnie w miejscu pustelni świętego. W jej pobliżu znajduje się poświęcone św. Andrzejowi źródło, z którego woda – według wiary okolicznych mieszkańców – pomaga w leczeniu chorób oczu.

Czytaj więcej —> franciszkanska3.pl: Św. Andrzej Świerad

Wideo —> TV Trwam (2016)/Krzysztof Łukaszewicz: Sanktuaria Polskie – Sanktuarium świętych pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu


“… Atrybutem św. Andrzeja-Świerada jest ciężki łańcuch przepasujący jego biodra. Było to narzędzie pokuty, którym pustelnik potajemnie zadręczał swoje ciało. O tej wyjątkowo surowej praktyce pokutnej dowiedziano się dopiero po jego śmierci: “Gdy już zbliżał się czas uwolnienia od ciała, przepowiedział to obecnym i polecił, żeby nie zdejmowano z niego żadnych szat, dopóki nie przybędzie opat Filip, po którego już posłał. Ów ojciec przybył, gdy czcigodne ciało leżało już martwe; rozebrawszy je do obmycia, zauważył łańcuch mosiężny, wżerający się do wnętrzności”. Jak dalej pisze bł. Maurus – autor niniejszej relacji – połowę łańcucha otrzymał na swe usilne prośby węgierski książę Gejza. Pozostała część niezwykłej pamiątki trafiła do klasztoru św. Hipolita, w którym Świerad złożył śluby zakonne, a później – do nitrzańskiej katedry…”

Czytaj więcej —> nasza-arka.pl: Wyniszczał ciało, ale wzmacniał ducha 


Polecamy też: Sanktuarium Św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu z lotu ptaka

Sanktuarium Św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu

Zabytki Powiatu Brzeskiego z lotu ptaka.Sanktuarium Św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu.Terytorium parafii Tropie położone jest na obrzeżach dwóch powiatów: powiatu brzeskiego i powiatu nowosądeckiego, oraz trzech gmin:Gródek nad Dunajcem (miejscowości Tropie i Roztoka-Brzeziny),Łososina Dolna (miejscowości Witowice Dolne i Witowice Górne)i Czchów (miejscowości Wytrzyszczka i Będzieszyna).Parafia Tropie należy do diecezji tarnowskiej oraz dekanatu Czchów.#Tropie #śwŚwierad #Pustelnik

Opublikowany przez Andrzeja Potępę Piątek, 12 października 2018

 

Wideo —> Andrzej Potępa/Facebook: Sanktuarium Św. Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu z lotu ptaka


Zobacz też —> nasza-arka.pl: Litania do św. Świerada