Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

40. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną ...

40. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę – Msza św. na jasnogórskim Szczycie – Niedziela, 18 września 2022

Centralnym wydarzeniem 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, trwającej w dniach 17-18 września 2022 r., jest niedzielna Msza św. na jasnogórskim Szczycie o godz. 11.00. Przewodniczył jej abp Józef Kupny, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy, a kazanie wygłosił bp Wiesław Śmigiel z Torunia, ponieważ to Region Toruńsko-Włocławski NSZZ Solidarność jest tegorocznym organizatorem pielgrzymki. Transmisję internetową Eucharystii realizowało Biuro Prasowe Jasnej Góry na kanale YouTube.

Wideo↑ —> Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów: Pielgrzymka Ludzi Pracy godz. 11:00 Jasna Góra 18.09.2022

Pielgrzymka Ludzi Pracy 2022 przebiega pod hasłem „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament”.

Inicjatorem pielgrzymek był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który w maju 1982 r. poprowadził na Jasnej Górze drogę krzyżową dla robotników Huty „Warszawa”.


– Wolność wewnętrzna ciągle wymaga wysiłku – przypomniał na Jasnej Górze bp Wiesław Śmigiel w homilii podczas Mszy św. celebrowanej w ramach 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy, 18 września 2022 r.

Kaznodzieja zauważył, że ludzie pracy przychodzą na Jasną Górę, gdzie zawsze byliśmy i jesteśmy wolni, by wypełnić testament ks. Jerzego Popiełuszki. Jednak nie chodzi wyłącznie o obecność u stóp Matki Bożej Częstochowskiej, ale o to, by pielgrzymka pomogła przypomnieć przesłanie błogosławionego i na nowo poczuć tamtego ducha Bożego, który przemienił oblicze naszej ziemi. – Chcemy zrobić rachunek sumienia, co zostało z tamtych ideałów i nauczania, które wówczas było ważne i poruszało nasze serca – mówił bp Śmigiel. Podkreślił konieczność troski o wolność. Zauważył, że choć cieszymy się, że nasza Ojczyzna jest wolna i demokratyczna, opadły okowy zewnętrzne i za to jesteśmy Bogu i ludziom wdzięczni, to jednak wolność wewnętrzna ciągle wymaga wysiłku…

Czytaj więcej —> Izabela Tyras @JasnaGóraNews: Bp Śmigiel do Ludzi Pracy: wolność wewnętrzna ciągle wymaga wysiłku

Posłuchaj homilii bpa Wisława Śmigla:


W sobotnim programie pielgrzymki znalazły się m.in. złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Popiełuszki (godz. 17.00), wspólna modlitwa na Placu pod Szczytem (godz. 18.30), po niej > Msza św. (godz. 19.00), a także Apel Jasnogórski (godz. 21.00), zaś po nim droga krzyżowa na Wałach i czuwanie w Kaplicy Matki Bożej do godz. 23.00.

Obejrzyj transmisję Apelu Jasnogórskiego w dniu 17 września 2022:

Ks. Jerzy Popiełuszko, błogosławiony kapłan, legendarny kapelan „Solidarności”, zamordowany w 1984 r. przez Służbę Bezpieczeństwa, był wielkim czcicielem Matki Bożej Częstochowskiej, jasnogórskim pielgrzymem. Wielokrotnie modlił się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Widząc w Maryi najlepszą Orędowniczkę, w maju 1982 r. prowadził na Jasnej Górze drogę krzyżową dla robotników Huty „Warszawa”. W roku następnym na pielgrzymce świata pracy było już 4 tys. robotników. Pielgrzymki Ludzi Pracy były głównym wydarzeniem, w czasie którego wierni, zwłaszcza skupieni pod sztandarami „Solidarności”, mieli jedyną okazję, by zamanifestować swą jedność i determinację w walce o wolność Ojczyzny, godność człowieka i prawa pracownicze. Nigdy jednak nie traciły charakteru religijnego. Były bezkrwawą walką o prawa człowieka, walką poprzez modlitwę za wstawiennictwem Królowej Polski.

Jasnogórskie kroniki wiele razy wspominają o ks. Jerzym Popiełuszce. Pod datą 30 września 1984 r. znajdujemy wpis informujący, że pielgrzymka świata pracy, gromadząca na podjasnogórskim placu 30 tys. osób, była jednocześnie ostatnią pielgrzymką ks. Popiełuszki na Jasną Górę. Solidarnościowy kapłan wyrażając nadzieję, że ogólnopolska pielgrzymka robotników w przyszłym roku będzie bardziej udana, powiedział wtedy: „A jeśli się dotąd ta pielgrzymka nie udała tak, jak pragniemy, to sygnał, że ktoś dla tej sprawy musi się naprawdę poświęcić”.

Na świecie jest już ok. 2 tys. miejsc, gdzie znany jest bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Choć fenomen tego kapłana męczennika nazywanego patronem wolności trwa, a kult jest żywy, to jednak trzeba wielu starań, by przekazać go kolejnym pokoleniom, zwłaszcza Polaków. To dlatego na Jasnej Górze, miejscu tak bliskim błogosławionemu, został zorganizowany w dniach 16 i 17 września 2022 r. I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Głównym przesłaniem kongresu jest dotarcie do ludzi młodych, którym trzeba mówić o czasach „Solidarności”, o stanie wojennym, o kapłanie, który zginął śmiercią męczeńską w wieku 37 lat – podkreślił Andrzej Piotrowicz, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Wspólna Europa”, współorganizator kongresu. Dodał, że ks. Jerzy działając próbował łączyć różne środowiska, dlatego przedstawicieli różnych wspólnot zaproszono do udziału w debatach. – Chcemy zastanowić się, co jest ważne tu i teraz, ale też nad tym – czy i jakie narzędzia zostawimy dla kolejnych pokoleń. – Chcemy doprowadzić do jeszcze jednej nowej odsłony solidarności, solidarności międzypokoleniowej – zaznaczył prezes Piotrowicz. 

Info na podstawie —> Biuro Prasowe Jasnej Góry / @JasnaGóraNews: 2022-09-17: Dziś na Jasnej Górze | „Księże Jerzy – jesteśmy tu, aby wypełnić Twój testament” | I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczął się na Jasnej Górze

Organizatorem spotkania było Pomorskie Stowarzyszenie „Wspólna Europa” z Gdańska przy współudziale Fundacji Instytut Mediów.

Partnerami strategicznymi były: Komisja krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja im. Ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro”.

Zobacz więcej na Misericors o —> I Kongresie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Jasnej Górze

I Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki na Jasnej Górze w 75. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego - Częstochowa, 16-17 września 2022

Zobacz też:

Modlitwa za Ojczyznę bł. księdza Jerzego Popiełuszki

Litania do Błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

Modlitwa dziękczynna za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jan Paweł II u grobu ks. Jerzego Popiełuszki – 14 czerwca 1987

Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki


Dołącz do Get Mercy – dziel się dobrem, wspieraj innych modlitwą i postem:

Polecamy —> Słowo na dziś: Ewangelia z komentarzem + inspiracja