Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

26 marca – Wspomnienie św. Dobrego Łotra ...

26 marca – Wspomnienie św. Dobrego Łotra – Dzień Modlitw za Więźniów

W dniu 26 marca Kościół wspomina w liturgii św. Dobrego Łotra. Ukrzyżowany wraz ze Zbawicielem uwierzył w Niego, nawrócił się i otrzymał przebaczenie oraz obietnicę raju (Łk 23, 39-43). Krzyż, który dla pogan był zgorszeniem, jemu przyniósł zbawienie. W liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra przypada Dzień Modlitw za Więźniów.

Dzień Modlitw za Więźniów ustanowili polscy biskupi podczas 347. zebrania plenarnego Episkopatu w marcu 2009 r. na wniosek „Bractwa Więziennego”.

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 26 marca | św. Dyzma (Dobry Łotr)

Święty Dyzmas (w prawosławiu Rach) to jeden z dwóch łotrów, powieszonych na krzyżu obok Jezusa. Informację o nim przekazuje św. Łukasz w swojej Ewangelii. Kiedy drugi z ukrzyżowanych z Jezusem łotrów urągał Mu, Dyzmas skarcił go mówiąc, że oni umierają słusznie, za swe zbrodnie, ale Jezus nic złego nie uczynił. Zwrócił się do Jezusa, prosząc, żeby wspomniał na niego, kiedy już przyjdzie do swego królestwa. A Jezus obiecał Dobremu Łotrowi – bo tak go od tego czasu nazywamy – że jeszcze dziś będzie z Nim w raju. Był to pierwszy swoisty akt kanonizacji, którego jeszcze na Krzyżu dokonał Chrystus.

Czytaj więcej —> o św. Dobrym Łotrze

Z inicjatywy Naczelnego Kapelana Więziennictwa oraz Bractwa Więziennego Samarytania, we czwartek 26 marca 2020 r. o godz. 13.30, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, zostanie odprawiona Msza Święta w intencji więźniów, ich rodzin oraz osób współdziałających w resocjalizacji skazanych.

Eucharystia będzie transmitowana przez Telewizję TRWAM i Radio Maryja. Ta sama intencja będzie również w centrum modlitwy podczas Apelu Jasnogórskiego w tym dniu, o godz. 21:00.

Info za —> episkopat.pl: 26 marca: Msza Święta na Jasnej Górze w intencji więźniów

Bractwo Więzienne powstało w 1993 r. i wtedy też przystąpiło do światowych struktur – międzynarodowej organizacji Prison Fellowship International. Jest to organizacja o charakterze ekumenicznym. W ramach PFI Bractwo Więzienne jest oddziałem lokalnym (Prison Fellowship Poland). Asystentem kościelnym Stowarzyszenia Ewangelicznej Pomocy Więźniom „Bractwo Więzienne” jest ks. Paweł Wojtas. Obecnie krajowym prezesem Bractwa – które w zeszłym roku świętowało 15-lecie istnienia – jest Bernardyna Wojtkowska.

Modlitwa

Nakazałeś nam, Panie, pamiętać o więźniach: prosimy Cię za nimi. Skazanych niewinnie uchroń od nienawiści i przeklinania niesprawiedliwych sędziów. Daj im zachować prawość i miłość do Ciebie. Tym, którzy cierpią za winy popełnione daj łaskę aby mogli zrozumieć błędy swoje i za nie żałowali, a nam Panie daj światło Ducha Świętego, naucz nieść braciom naszym uwięzionym miłość i nadzieję abyśmy wspólnie osiągnęli Twoje Panie Królestwo.

Modlitwa mszalna za więźniów

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty sam przenikasz tajniki sumienia. Ty znasz sprawiedliwego i możesz usprawiedliwić winnego, wysłuchaj nasze prośby za przebywających w więzieniu, spraw, aby podtrzymywani na duchu przez cierpliwość i nadzieję, mogli wkrótce wrócić do swoich domów.

Za —> BP KEP/niedziela.pl (2009): Dzień Modlitw za Więźniów

Posłuchaj: Dlaczego łotra nazywamy dobrym i czy wiedział, że Jezus jest Bogiem?

Wideo —> bEZ sLOGANU (2012): bEZ sLOGANU2 (162) Czy dobry łotr słyszał wcześniej o Jezusie – franciszkanie