Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

26 marca – Wspomnienie św. Dobrego Łotra ...

26 marca – Wspomnienie św. Dobrego Łotra – Dzień Modlitw za Więźniów

W dniu 26 marca Kościół wspomina w liturgii św. Dobrego Łotra. W roku 2024 tego dnia przypada Wielki Wtorek, trzeci dzień obchodu Wielkiego Tygodnia.

Ukrzyżowany wraz ze Zbawicielem uwierzył w Niego, nawrócił się i otrzymał przebaczenie oraz obietnicę raju (Łk 23, 39-43). Krzyż, który dla pogan był zgorszeniem, jemu przyniósł zbawienie. W liturgiczne wspomnienie Dobrego Łotra przypada Dzień Modlitw za Więźniów.

Wideo —> Misericordia TV: Skarby Kościoła 26 marca | św. Dyzma (Dobry Łotr)

Dzień Modlitw za Więźniów ustanowili polscy biskupi podczas 347. zebrania plenarnego Episkopatu w marcu 2009 r. na wniosek „Bractwa Więziennego”.


Święty Dyzmas (w prawosławiu Rach) to jeden z dwóch łotrów, powieszonych na krzyżu obok Jezusa. Informację o nim przekazuje św. Łukasz w swojej Ewangelii. Kiedy drugi z ukrzyżowanych z Jezusem łotrów urągał Mu, Dyzmas skarcił go mówiąc, że oni umierają słusznie, za swe zbrodnie, ale Jezus nic złego nie uczynił. Zwrócił się do Jezusa, prosząc, żeby wspomniał na niego, kiedy już przyjdzie do swego królestwa. A Jezus obiecał Dobremu Łotrowi – bo tak go od tego czasu nazywamy – że jeszcze dziś będzie z Nim w raju. Był to pierwszy swoisty akt kanonizacji, którego jeszcze na Krzyżu dokonał Chrystus.

Czytaj więcej —> o św. Dobrym Łotrze


Bractwo Więzienne powstało w Polsce w 1993 r. i wtedy też przystąpiło do światowych struktur – międzynarodowej ekumenicznej organizacji Prison Fellowship International, założonej w USA przez Charles’a Colsona. W ramach PFI Bractwo Więzienne jest oddziałem lokalnym (Prison Fellowship Poland). Bractwo Więzienne Samarytania zostało powołane w 2017 r. w związku z reorganizacją duszpasterstwa więziennego w Polsce i jest oparte na tradycji Stowarzyszenia “Bractwo Więzienne” Oddział Kujawsko-Pomorski.

Działalność Bractwa ma na celu samarytańską pomoc Więźniom i ich rodzinom w duchu Ewangelii.

Zobacz więcej o Bractwie —> bractwowiezienne.samarytania.pl

Zobacz też —> facebook.com/samarytania

 

Modlitwa

Nakazałeś nam, Panie, pamiętać o więźniach: prosimy Cię za nimi. Skazanych niewinnie uchroń od nienawiści i przeklinania niesprawiedliwych sędziów. Daj im zachować prawość i miłość do Ciebie. Tym, którzy cierpią za winy popełnione daj łaskę aby mogli zrozumieć błędy swoje i za nie żałowali, a nam Panie daj światło Ducha Świętego, naucz nieść braciom naszym uwięzionym miłość i nadzieję abyśmy wspólnie osiągnęli Twoje Panie Królestwo.

Modlitwa mszalna za więźniów

Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty sam przenikasz tajniki sumienia. Ty znasz sprawiedliwego i możesz usprawiedliwić winnego, wysłuchaj nasze prośby za przebywających w więzieniu, spraw, aby podtrzymywani na duchu przez cierpliwość i nadzieję, mogli wkrótce wrócić do swoich domów.

Za —> BP KEP/niedziela.pl (2009): Dzień Modlitw za Więźniów


Posłuchaj: Dlaczego łotra nazywamy dobrym i czy wiedział, że Jezus jest Bogiem?

Wideo —> bEZ sLOGANU (2012): bEZ sLOGANU2 (162) Czy dobry łotr słyszał wcześniej o Jezusie – franciszkanie


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!