Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

24 godziny dla Pana – Szósta edycja wielkopo...

24 godziny dla Pana – Szósta edycja wielkopostnej inicjatywy papieża Franciszka – 29-30 marca 2019

W piątek 29 marca 2019 r. o godzinie 17.00 w Bazylice św. Piotra papież Franciszek przewodniczył celebracji pokutnej na otwarcie szóstej edycji inicjatywy “24 godziny dla Pana”, promowanej na całym świecie przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. – Biskupi zachęcają do włączenia się w inicjatywę “24 godziny dla Pana”, którą zapoczątkował papież Franciszek. W najbliższy w piątek i w sobotę 29 i 30 marca 2019 r. w wielu kościołach w Polsce i na całym świecie można będzie przystąpić do Sakramentu Pojednania przez całą dobę – mówi rzecznik Episkopatu Polski.

Zobacz też —> Pięć warunków Sakramentu Pokuty i Pojednania – jak się dobrze wyspowiadać!

W swojej szóstej edycji inicjatywa modlitwy i refleksji ma za motto zdanie zaczerpnięte z Ewangelii Jana: Nie potępiam cię (J 8, 11). W tym dniu, który będzie naznaczony modlitwą adoracji eucharystycznej, refleksją i zaproszeniem do osobistego nawrócenia, Papież proponuje kontemplować obraz Jezusa, który w przeciwieństwie do tłumu zgromadzonego, aby sądzić i potępiać, ofiarowuje swoje nieskończone Miłosierdzie jako okazja do łaski i nowego życia.

Zobacz więcej —> nowaewangelizacja.org: 24 godziny dla Pana – zachęcamy do udziału w papieskiej inicjatywie

“24 godziny dla Pana” to akcja, którą zainicjował sam Ojciec Święty Franciszek w 2014 roku, kiedy to nie tylko zachęcił do włączenia się w całodobową spowiedź, ale sam jako pierwszy dał przykład i przystąpił do sakramentu, a następnie spowiadał wiernych. W Bulli Misericordiae Vultus wydanej w kwietniu 2015 r. z okazji obchodzonego w 2016 r. Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, Papież podkreślał, że wiele osób w Sakramencie Pokuty i Pojednania odnajduje często drogę powrotu do Pana Boga. Dlatego zaapelował o umożliwienie wiernym w diecezjach i parafiach przedłużonej adoracji i spowiedzi. Inicjatywa podejmowana będzie w polskich kościołach już po raz szósty. 

Posłuchaj:

Biskupi zachęcają do włączenia się w tę akcję organizowaną w piątek i w sobotę w wielu kościołach w Polsce i na całym świecie i w ten sposób przygotować się do IV Niedzieli Wielkiego Postu czyli Niedzieli radości – „Laetare”. Pan Jezus nie żałuje Swojej łaski tym, którzy do Niego przychodzą, dlatego serdecznie zachęcam, aby skorzystać z okazji i nie zwlekać z tym, by przystąpić do sakramentu spowiedzi i doświadczyć Bożego Miłosierdzia. 

Oprócz inicjatywy „24 godziny dla Pana” w Polsce bardzo popularną akcją stała się też np. realizowana w Wielkim Tygodniu w wielu kościołach Noc Konfesjonałów, podczas której również jest możliwość przystąpienia do spowiedzi przez całą dobę. Spis kościołów, które się w nią włączą, można znaleźć na stronie www.nockonfesjonalow.pl. Od dawna w polskich parafiach praktykowana jest również przedłużona spowiedź podczas dorocznych rekolekcji wielkopostnych.

Info za —> BP KEP: Rzecznik KEP: Biskupi zachęcają do włączenia się w inicjatywę „24 godziny dla Pana”


Papież Franciszek o akcji “24 godziny dla Pana” (Bulla Misericordiae vultus, 17)

Inicjatywa „24 godziny dla Pana”, którą będziemy przeżywać w piątek oraz w sobotę przed IV Niedzielą Wielkiego Postu, powinna zostać rozpropagowana w diecezjach. Wiele osób powraca do Sakramentu Pojednania, a wśród nich wiele osób młodych, którzy w podobnym doświadczeniu odnajdują często drogę powrotu do Pana, aby żyć chwilą intensywnej modlitwy oraz nadać sens własnemu życiu. Z przekonaniem na nowo kładziemy w centrum Sakrament Pojednania, ponieważ pozwala dotknąć nam wielkość miłosierdzia. Będzie to dla każdego penitenta źródłem prawdziwego pokoju wewnętrznego.

Nie zmęczy mnie nigdy powtarzanie, żeby spowiednicy stali się prawdziwym znakiem miłosierdzia Ojca. Bycie spowiednikiem to nie improwizacja. Spowiednikami stajemy się przede wszystkim wtedy, gdy wpierw sami jako penitenci szukamy przebaczenia. Nigdy nie zapominajmy, że być spowiednikiem znaczy mieć udział w samej misji Jezusa i być konkretnym znakiem ciągłości Boskiej miłości, która przebacza i zbawia. Każdy z nas otrzymał dar Ducha Świętego dla przebaczenia grzechów i za to jesteśmy odpowiedzialni. Nikt z nas nie jest panem sakramentu, ale wiernym sługą przebaczenia Boga.

Każdy spowiednik powinien przyjmować wiernych jak ojciec z przypowieści o marnotrawnym synu: to ojciec, który wybiega na spotkanie syna, pomimo, że ten ostatni roztrwonił jego majątek. Spowiednicy są wezwani, aby objąć skruszonego syna, który wraca do domu i by wyrazić radość z tego, że się odnalazł. Niech nie zmęczy spowiedników również to, że będą musieli wyjść do drugiego syna, który pozostał na zewnątrz i jest niezdolny do radości, aby wytłumaczyć mu, że jego ostry osąd jest niesprawiedliwy i nie ma sensu w obliczu miłosierdzia Ojca, które nie zna granic. Niech nie zadają aroganckich pytań, lecz jak ojciec z przypowieści niech przerwą wywód przygotowany przez syna marnotrawnego, ażeby potrafili uchwycić w sercu każdego penitenta wezwanie do pomocy i prośbę o przebaczenie. Spowiednicy są wezwani do tego, aby byli zawsze i wszędzie, w każdej sytuacji i pomimo wszystko, znakiem prymatu miłosierdzia.

29 marca po raz szósty odbędzie się inicjatywa 24 godziny dla Pana. Zapraszamy do udziału i zorganizowania wydarzenia w…

Opublikowany przez Nowa Ewangelizacja (KEP) Poniedziałek, 18 marca 2019