Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

18 listopada – Wspomnienie bł. Karoliny Kózk...

18 listopada – Wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny

W dniu 18 listopada przypada w Kościele w Polsce liturgiczne wspomnienie obowiązkowe bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.

Karolina urodziła się 2 sierpnia 1898 r. w ubogiej rodzinie wiejskiej w miejscowości Wał-Ruda w diecezji tarnowskiej. Od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej. Na początku pierwszej wojny światowej, dnia 18 listopada 1914 r., z ręki żołnierza armii rosyjskiej poniosła śmierć męczeńską, broniąc cnoty czystości. Jan Paweł II beatyfikował ją w Tarnowie 10 czerwca 1987 r. Bł. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.

Zobacz więcej o bł. Karolinie —> na brewiarz.pl

Wideo↑ —> Telewizja Misericordia: Skarby Kościoła 18 listopada | Bł. Karolina Kózkówna

“Dom – niewielka, drewniana chata pokryta strzechą. Sąsiedzi nazywali go „Betlejemką” albo „Kościółkiem”. Mieszkała w nim rodzina Kózków – Jan i Maria oraz ich jedenaścioro dzieci. Wśród nich ta, którą dziś wspomina Kościół – błogosławiona Karolina. Była w nich dająca siłę zwyczajność – wypełnione od świtu do wieczora ciężką pracą dni, które zaczynali w imię Boże, aż do pacierza, po którym go kończyli. Stała dbałość o obecność Boga w codzienności sprawiła, że w chwili próby Karolina Kózkówna znalazła w sobie wolę walki o własną godność i czystość nawet za cenę męczeńskiej śmierci. Popatrzmy więc na tę „niezwykłą codzienność” licznej wiejskiej rodziny z przełomu XIX i XX wieku, ukrytej gdzieś daleko na prowincji, w małej podtarnowskiej wiosce Wał Ruda, z której wyrosła…”

Czytaj całość / posłuchaj: modlitwawdrodze.pl: Patron dnia / Patroni Listopada | 18. Bł. Karolina Kózkówna


Św. Jan Paweł II o bł. Karolinie Kózkównie:

(fragment homilii beatyfikacyjnej, wygłoszonej w dniu 10 czerwca 1987)

“… Czyż święci są po to, ażeby zawstydzać? Tak. Mogą być i po to. Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd, ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie. Potrzebny jest, ażeby odkryć lub odkryć na nowo właściwą hierarchię wartości. Potrzebny jest nam wszystkim, starym i młodym. Chociaż ta młodziutka córka Kościoła tarnowskiego, którą od dzisiaj będziemy zwać błogosławioną, swoim życiem i śmiercią mówi przede wszystkim do młodych. Do chłopców i dziewcząt. Do mężczyzn i kobiet.

Mówi o wielkiej godności kobiety: o godności ludzkiej osoby. O godności ciała, które wprawdzie na tym świecie podlega śmierci, jest zniszczalne, jak i jej młode ciało uległo śmierci ze strony zabójcy, ale nosi w sobie to ludzkie ciało zapis nieśmiertelności, jaką człowiek ma osiągnąć w Bogu wiecznym i żywym, osiągnąć przez Chrystusa.

Tak więc święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym „dla nas i dla naszego zbawienia”, to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie.”

(…) Karolina Kózkówna była świadoma tej godności. Świadoma tego powołania.

Żyła z tą świadomością i dojrzewała w niej. Z tą świadomością oddała wreszcie swoje młode życie, kiedy trzeba było je oddać, aby obronić swą kobiecą godność. Aby obronić godność polskiej, chłopskiej dziewczyny. „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądają” (por. Mt 5, 8)…”

Czytaj całość —> jp2online.pl: Homilia z mszy beatyfikacyjnej Karoliny Kózkówny

Obejrzyj materiał wideo —>  jp2.tvp.pl: Tarnów. Homilia podczas mszy beatyfikacyjnej Karoliny Kózkówny


Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie – Reportaż TV Trwam:

Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie to miejsce życia, męczeństwa i kultu Błogosławionej Karoliny. Jest ona patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc oraz diecezji tarnowskiej.

Wideo —> TV Trwam (2015) / jacony1: Zabawa – Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny

Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie – kościół pw. Trójcy Przenajświętszej

ul. bł. Karoliny Kózkówny 69, 33-133 Zabawa


Co wspólnego ma nawrócenie Patrycji Hurlak z bł. Karoliną Kózkówną? Jak bł. Karolina stała się towarzyszką podróży ewangelizacyjnych Patrycji? I jakiego przesłanie przesłanie ją zachęciła? O tym wszystkim mówi Patrycja Hurlak w 10-minutowym świadectwie dla EWTN Polska.

Wideo —> EWTN Polska: Poruszające ŚWIADECTWO Patrycji HURLAK | EWTN Polska


Modlitwa za przyczyną bł. Karoliny Kózkówny

Najłaskawszy Boże, który sprawiłeś
że młoda dziewczyna poświęciła swoją
czystość wyłącznie Tobie przez ofiarę
ze swojego życia ginąc z rąk nieprzyjaciela,
spraw, prosimy, abyśmy
za Jej wstawiennictwem umieli
podejmować codziennie walkę z pokusami,

Wzbudź w nas mocne postanowienie
życia czystego i szlachetnego.

Spraw łaskawie, byśmy umieli rozpoznać
swoje powołanie i naśladować
cnoty błogosławionej Karoliny
a spełniając Twoją wolę oczyszczali
swoje intencje i przez zachowanie
czystości ciała i duszy służyli
Tobie z radością.

Niech Twoja łaska broni nas od wszelkich
napaści nieprzyjaciół Kościoła.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

Ojcze nasz… Zdrowaś… Chwała Ojcu…

Za —> sanktuariumzabawa.pl: Modlitwa za przyczyną bł. Karoliny


Obejrzyj teledysk “Warto jest wierzyć” – utwór z filmu “Zerwany kłos” o bł. Karolinie Kózkównie:

„Warto jest wierzyć” – piosenka z filmu o bł. Karolinie Kózkównie pt. „Zerwany kłos” (reż. W. Ludwig) Wykonawca: Zofia Nowakowska, Kompozytor: Jakub Milewski, Tekst: Witold Ludwig, Prod. Fundacja Lux Veritatis (2016).

Witryna filmu: http://zerwanyklos.pl/
Facebook: https://pl-pl.facebook.com/zerwanyklos/