Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

161. rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Matki ...

161. rocznica powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Polsce – 1 listopada 2023

1 listopada obchodzony jest w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia nie tylko jako dzień, w którym Kościół oddaje cześć wszystkim Świętym, ale także jako rocznica powstania Zgromadzenia w Polsce. Tego dnia w 1862 roku abp Zygmunt Szczęsny Feliński poświęcił kaplicę i pierwszy Dom Miłosierdzia w Warszawie przy ul. Żytniej.

Dom generalny Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – Warszawa, ul. Żytnia 3/9:

Zobacz też —> 1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych


Siostry w tym dniu w sposób szczególny wracają do początków historii swego Zgromadzenia. Wspominają jego założycielkę m. Teresę Ewę z książąt Sułkowskich hrabinę Potocką, która przyjęła zaproszenie abp. Szczęsnego Felińskiego i przybyła do Warszawy, by „upadłym” kobietom pomagać w powrocie do godnego życia, zakładając dzieło na wzór Domu Miłosierdzia w Laval (Francja), skąd zaczerpnęła wzory do pracy apostolskiej i życia zakonnego.

Wraz z całym Kościołem siostry czczą też wszystkich, którzy osiągnęli cel swego życia – zjednoczenie z Bogiem na wieki. W ich gronie jest wyniesiona do chwały ołtarzy znana w całym świecie apostołka Bożego Miłosierdzia, św. Siostra Faustyna Kowalska – duchowa współzałożyciela Zgromadzenia, św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński, a także zmarłe siostry, wychowanki, apostołowie Bożego Miłosierdzia ze stowarzyszenia „Faustinum”, którzy uczestniczyli w misji Zgromadzenia poprzez uobecnianie w świecie miłosiernej miłości Boga swym życiem, czynem, słowem i modlitwą. W tym dniu siostry dziękują za „wczoraj” Zgromadzenia, powierzają Bożemu Miłosierdziu  jego „teraz” i „przyszłość”, by w niej wypełniły się wszystkie Boże plany.

Info i foto za —> Faustyna.pl: 161. rocznica powstania Zgromadzenia

Zobacz też:

Nowenna przed 161. rocznicą powstania Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, 23-31 października 2023

Święci wpisani w historię Zgromadzenia

Cmentarze w Krakowie-Łagiewnikach