Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

16 maja 2020 – Uroczystości ku czci św. Andr...

16 maja 2020 – Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli SJ w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

O powstrzymanie epidemii koronawirusa modlono się 16 maja 2020 r. w Narodowym Sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie podczas uroczystości ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej. Podczas Mszy św. kard. Kazimierz Nycz zaapelował o jedność i upomniał się o chorych i starszych, a także uchodźców, o których w dobie pandemii jakby zapomniano. Podkreślił też, że lęk przed zakażeniem koronawirusem nie usprawiedliwia ostracyzmu wobec medyków, jaki zdarza się w niektórych społecznościach

Zobacz też —> 16 maja – Święto św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski

Metropolita warszawski zachęcał w homilii, aby wierni wypowiadali Bogu swoje obawy i lęki o przyszłość, by przedstawiali je również przez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli. Radził, by w sytuacji wątpliwości i trudnych pytań słuchali Słowa Bożego i w nim szukali odpowiedzi i siły…

(…) Na zakończenie uroczystości przy trumnie z integralnymi relikwiami św. Andrzeja Boboli kard. Nycz odmówił litanię ku czci męczennika, czczonego także jako patrona trudnych czasów.

Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa we Mszy świętej mogło uczestniczyć znacznie mniej osób niż w poprzednich latach. Chętni śledzili transmisję liturgii w auli Collegium Bobolanum, gdzie przygotowano dla nich dodatkowe miejsca.

Uroczystość była transmitowania w internecie na kanale You Tube i stronie Archidiecezji Warszawskiej. Sygnał udostępniło Biuro Prasowe Archidiecezji Warszawskiej i Stacja7.pl.

Zobacz więcej / fotorelacja —> Archidiecezja Warszawska: “Upominajmy się o chorych i potrzebujących”. Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli w cieniu pandemii


O. Waldemar Borzyszkowski SJ, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli przypomina, że w latach 1625-1629, kiedy Wilno nawiedziło kilka niezwykle groźnych epidemii, które dziesiątkowały jego mieszkańców “św. Andrzej wraz z innymi kapłanami nieśli opuszczonym i porzuconym ludziom swą ofiarną duchową i materialną pomoc”. – Teraz pragniemy za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli modlić się do Boga o powstrzymanie pandemii” – dodaje ojciec kustosz.

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie, które ma charakter narodowy, spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika. Sanktuarium, którym opiekują się jezuici, szerzy kult św. Andrzeja Boboli we współpracy ze wszystkimi świątyniami, parafiami i organizacjami pod jego wezwaniem, znajdującymi się na terenie Polski. Rozwija ono szczególną współpracę z ośrodkami duszpasterskimi znajdującymi się w miejscach urodzenia (Strachocina, Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego) i męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli (Janów Poleski, Diecezja Pińska, Białoruś).

Zobacz więcej / wideo —> Archidiecezja Warszawska: Uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli. Modlitwy o ustanie pandemii

Zobacz też —> Modlitwa o rozpoznanie życiowego powołania za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli