Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

15 czerwca 2024 – Beatyfikacja ks. Michała R...

15 czerwca 2024 – Beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu

Papież Franciszek wyznaczył datę beatyfikacji ks. Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu i kapłana archidiecezji krakowskiej, na dzień 15 czerwca 2024 r. Mszy św. z obrzędem beatyfikacji, o godz. 11.00 w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. 

Wideo —> Archidiecezja Krakowska: Pasterz | Sługa Boży ks. Michał Rapacz

Eucharystię poprzedzi modlitewne czuwanie, które rozpocznie się w Bazylice o godz. 10.00.

Uroczystości beatyfikacyjne, zaplanowane na sobotę 15 czerwca 2024 r. w Łagiewnikach, są zwieńczeniem organizowanego w tym czasie w archidiecezji krakowskiej Kongresu Eucharystycznego.

14 czerwca w dolnej bazylice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach otwarto wystawę pt. „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu”, która została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.

Zobacz więcej —> diecezja.pl: Wystawa „Ks. Michał Rapacz – kapłan, męczennik, ofiara komunizmu”

Aktualności związane z beatyfikacją ks. Michała Rapacza można śledzićw dedykowanym serwisie przygotowanym przez Biur0 Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Michała Rapacza w archidiecezji krakowskiej trwała nowenna, którą ogłosił metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. W dniach od 6 do 14 czerwca 2024 r. we wszystkich kościołach Archidiecezji, po wieczornej Mszy świętej, wierni oraz duszpasterze zaproszeni zostali do modlitwy Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa, wzbogaconą okolicznościowymi rozważaniami. Każdego dnia nowenny prowadziły  je wybrane grupy, a intencją stałą jest modlitwa o nowe i święte powołania kapłańskie oraz zakonne.

Dekret w sprawie włączenia ks. Michała Rapacza do grona błogosławionych Kościoła katolickiego papież Franciszek zatwierdził na początku roku, 24 stycznia 2024.


Transmisja online z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Wideo —> Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach


“Kiedy po zakończeniu II wojny światowej komuniści przejęli władze w Polsce, programowo, podobnie jak hitlerowcy, dążyli do likwidacji duchowieństwa katolickiego. Ks. Michał Rapacz jest jednym z wielu polskich kapłanów, którzy stracili życie z rąk polskich komunistów. W nocy z 11 na 12 maja 1946 roku, w niedzielę mieszkańcy Płok i okolic udawali się na poranną Mszę świętą. Zgromadzeni w świątyni oczekiwali na swojego proboszcza. Dowiedzieli się, że w lesie plebańskim znaleziono ciało zamordowanego księdza Michała. Pobiegli tam. Jeden ze świadków tak relacjonował to wydarzenie: Ludzie płakali na miejscu zbrodni. Usłyszałem tylko takie słowa: „ksiądz umarł za wiarę”. Maczali chusteczki we krwi ks. Rapacza mówiąc, że to krew święta – świętego.”

Zobacz więcej —> Archidiecezja Krakowska: Ks. Michał Rapacz, męczennik komunizmu, zostanie włączony do grona błogosławionych

 


„Czcigodny Sługa Boży Ksiądz Michał Rapacz urodził się w 1904 roku w Tenczynie. Po otrzymaniu święceń kapłańskich był najpierw wikariuszem w Płokach koło Trzebini, a następnie w Rajczy” – napisał w liście na Wielki Post 2024 abp Marek Jędraszewski.

„W 1937 roku powrócił do Płok, gdzie został administratorem parafii. Tam zastała go druga wojna światowa, podczas której wspierał miejscową ludność, w tym również polskich partyzantów. Gdy w 1945 roku rządy w Polsce objęli komuniści, ks. Rapacz ze względu na swoją gorliwość duszpasterską, szybko stał się obiektem ich szykan. Ostrzeżony o grożącym mu niebezpieczeństwie i nakłaniany do opuszczenia Płok, powiedział podczas jednego z kazań: +Choćbym miał trupem paść, nie zaprzestanę tej Ewangelii głosić i nie wyrzeknę się własnego krzyża+. W nocy z 11 na 12 maja 1946 roku na probostwo wtargnęła komunistyczna bojówka. Księdzu Rapaczowi odczytano wyrok śmierci, a następnie wyprowadzono go na zewnątrz. Ksiądz powtarzał wtedy jedno tylko zdanie: +Niech się dzieje Twoja wola, Panie+. Ciągnięty na powrozie wokół kościoła i dotkliwie bity, został następnie siłą uprowadzony do oddalonego o ok. 1 km lasu i tam zastrzelony. W pamięci parafian pozostał jako kapłan, który każdej nocy udawał się do kościoła, aby długo modlić się przed Najświętszym Sakramentem w intencji zbawienia powierzonych sobie ludzi” – zaznaczył metropolita krakowski. Po ceremonii pogrzebowej w Płokach, ciało ks. Rapacza spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Lubniu k. Myślenic. 29 października 1980 roku doczesne szczątki ks. Rapacza zostały ekshumowane, a 2 listopada przeniesione i złożone w przygotowanym grobie na zewnątrz, z tyłu kościoła parafialnego w Płokach, gdzie spoczywają do dnia dzisiejszego.

Powojenna sytuacja polityczna w Polsce nie pozwoliła na szybkie rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego. Wystarczy przypomnieć aresztowanie, a potem internowanie biskupów archidiecezji krakowskiej: abp. Eugeniusza Baziaka i bp. Stanisława Rosponda. Podobnie było w innych diecezjach Polski. Apogeum było internowanie Prymasa Wyszyńskiego. W tę sytuację wpisał się pokazowy proces Kurii Krakowskiej, aresztowanie i wydanie nawet wyroku śmierci na niektórych duchownych. Represje dotykały także wiele osób przyznających się do wiary chrześcijańskiej i przywiązania do Kościoła katolickiego. Te przejawy dyskryminacji, a nawet prześladowania, trwały do końca lat 80-tych minionego stulecia.

W 1980 roku na fali budzącego się ruchu oporu i powstania Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność” zostały podjęte próby rozpoczęcia procesu o męczeństwo proboszcza z Płok. Pierwszym wyraźnym krokiem była ekshumacja i przeniesienie ciała zamordowanego ks. Michała z Lubnia do Płok.

W latach 1986–1987 krakowski biskup pomocniczy Julian Groblicki, zachęcony przez papieża Jana Pawła II rozpoczął gromadzenie dokumentów i zbieranie świadectw w sprawie męczeńskiej śmierci. Zabezpieczono 21 zeznań świadków naocznych (de visu), którzy wskazywali na heroiczne życie i męczeńską śmierć ks. Michała.

Info na podstawie —> Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej / BP KEP / episkopat.pl: 15 czerwca: Beatyfikacja ks. Michała Rapacza, męczennika komunizmu


– Ks. Rapacz wiedział, co się dzieje w parafii i reagował. Jako przykład powiem, że kiedy spalił się dom pewnej rodziny w Psarach, wtedy ta wioska należała do parafii ok. 4 km od Płok, ksiądz proboszcz był pierwszym, który przyszedł pogorzelcom z pomocą. Dzielił się tym, co miał – wspomina ks. dr Ryszard Świder, były proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płokach.

Z ks. dr. Ryszardem Świdrem, wieloletnim byłym proboszczem w Płokach, dziś duszpasterzem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, rozmawia Małgorzata Pabis —> Przeczytaj rozmowę


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do akcji Razem możemy więcej!