Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

13 marca 2019 – Święto Papieskie w Świątyni ...

13 marca 2019 – Święto Papieskie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w 6. rocznicę wyboru papieża Franciszka

W środę 13 marca 2019 r. minęła szósta rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Mszy Świętej za Papieża w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych przewodniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Kościół w Polsce obchodził tego dnia również 100. rocznicę pierwszego zebrania Konferencji Episkopatu Polski oraz 100-lecie przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską.

– Niech te rocznice, które świętujemy z radością i dziękczynieniem, coraz mocniej stawiają Kościół w Polsce na drogach komunii i synodalności. Popłyną z tego obfite i pozytywne rezultaty również dla społeczeństwa i całego świata: Kościół „domem i szkołą komunii”, który „przebywa drogę razem” – powiedział kard. Pietro Parolin, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej w homilii Mszy św. jubileuszowej w Świątyni Opatrzności Bożej.

Tekst homilii —> kard. Pietro Parolina

Wideo —> Centrum Opatrzności: Święto Watykanu w Świątyni Opatrzności Bożej 13.03.2019 – Homilia kard. Parolina

W dniu 13 marca 2013 r. 76-letni wówczas kard. Jorge Mario Bergoglio SJ z Argentyny, w latach 1998-2013 metropolita Buenos Aires, został wybrany na papieża po rezygnacji z urzędu papieża Benedykta XVI. Jest 266. biskupem Rzymu, pierwszym papieżem z Ameryki. Został wybrany w drugim dniu konklawe, w piątym głosowaniu. Jako pierwszy przybrał imię Franciszek. Program swego pontyfikatu zawarł w adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” z 2013 r.

Zobacz —> Habemus Papam – Pierwsze chwile po wyborze papieża Franciszka – 13 marca 2013

Msza święta w intencji papieża Franciszka w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, z udziałem najwyższych władz państwowych i samorządowych, parlamentarzystów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, była sprawowana w języku łacińskim pod przewodnictwem kard. Pietro Parolina. Z legatem papieskim koncelebrowali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wraz z biskupami uczestniczącymi w tych dniach w Warszawie w 382. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Na Mszę św. przybyli wierni obu warszawskich diecezji, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich. Dla uczestników Mszy św. zostały przygotowane specjalne książeczki ułatwiające udział w liturgii w języku łacińskim.

Zobacz też —> episkopat.pl: Mija 100 lat od pierwszych zebrań plenarnych polskich biskupów

Ważnym momentem w czasie liturgii (tuż po modlitwie po Komunii) było przekazanie Ojcu Świętemu na ręce kard. Parolina kopii Świecy Niepodległości, którą papież Pius IX w 1867 r. ofiarował Polakom prosząc, by zapalili ją w wolnej Warszawie. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918 r. prezydent RP Andrzej Duda zapalił ją ponownie w Świątyni Opatrzności Bożej.

Oprawę muzyczną uroczystej Mszy świętej zapewniły połączone chóry: Chór Archikatedry Warszawskiej oraz Tibi Domine z kościoła Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego.

Msza św. była transmitowana na antenie —> TVP Info.

Info za / czytaj więcej —> Archidiecezja Warszawska: Święto Papieskie w Warszawie. 6 lat temu kard. Bergoglio został wybrany na papieża


Wideo —> Stacja7.pl/Archidiecezja Warszawska: Pomódlmy się za Franciszka! Zaproszenie do Świątyni Opatrzności Bożej


Na obchody 6. rocznicy wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową zapraszał diecezjan kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W niedzielę, 3 marca w kościołach archidiecezji warszawskiej czytane było zaproszenie na Święto Papieskie 13 marca w Świątyni Opatrzności Bożej.

Przeczytaj tekst —> Zaproszenia kard. Kazimierza Nycza