Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

Habemus Papam – Pierwsze chwile po wyborze p...

Habemus Papam – Pierwsze chwile po wyborze papieża Franciszka – 13 marca 2013

Jedenaście lat temu, w środę 13 marca 2013 r., kardynałowie zebrani na konklawe w Watykanie, które rozpoczęło się dzień wcześniej, wybrali kolejnym następcą św. Piotra metropolitę Buenos Aires, argentyńskiego kardynała Jorge Mario Bergoglio. Wybór okazał się pod wieloma względami przełomowy: pierwszy papież z Ameryki Łacińskiej, pierwszy jezuita na Stolicy Piotrowej i pierwszy, który przybrał imię Franciszek.

Wideo —> TV Trwam/Centrum Informacje Archidiecezji Gdańskiej: 2013-03-13 Pierwsze przemówienie Ojca Świętego Franciszka

W środę 13 marca 2024 r., o godz. 18.00, biskupi uczestniczący w 397. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski celebrowali Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego, z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziego.

Wiernych zgromadzonych na Eucharystii powitał Nuncjusz Apostolski. – Ojciec Święty kieruje niemal codziennie do wszystkich prośbę: pamiętajcie, aby się za mnie modlić. Jak zauważył św. Jan Paweł II, jeżeli cały Kościół modli się za Piotra to nie jedynie dlatego, że grozi mu niebezpieczeństwo ze strony różnych Herodów tego świata. On modli się za Piotra, ponieważ Pan zechciał w szczególny sposób związać właśnie z nim wiarę ludu chrześcijańskiego – zaznaczył.

– Odpowiedzialność za misję Kościoła wszystkich ochrzczonych, kolegialność biskupów w jedności z Ojcem Świętym są komplementarnymi i nieodzownymi składnikami tej samej drogi Kościoła – mówił kard. Kazimierz Nycz w homilii.

Czytaj całość / posłuchaj —> episkopat.pl: Kard. Nycz: Trzeba, aby wierni w duchu synodalności podejmowali odpowiedzialność za misję Kościoła

Z okazji 11. rocznicy wyboru Papieża Franciszka Katolicka Agencja Informacyjna przygotowała zestawienie 10 najważniejszych wydarzeń jego pontyfikatu.

1. Adhortacja “Evangelii gaudium”

26 listopada 2013 r. odbyła się prezentacja adhortacji “Evangelii gaudium”. Stanowi ona podsumowanie zgromadzenia zwyczajnego Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, które odbyło się w Watykanie w dniach 7-28 października 2012 r. Zarazem jest to dokument programowy pontyfikatu Franciszka, o czym pisze sam papież.

„Marzę o wyborze misyjnym zdolnym przemienić wszystko, aby zwyczaje, style, rozkład zajęć, język i wszystkie struktury kościelne stały się odpowiednim kanałem bardziej do ewangelizowania dzisiejszego świata niż do zachowania stanu rzeczy” – wyznaje Franciszek.

Kościół ma być w „permanentnym stanie misji”. Wymaga to rezygnacji z wygodnego przekonania, że „zawsze się tak robiło”. Za każdym bowiem razem, „gdy staramy się powrócić do źródeł i odzyskać pierwotną świeżość Ewangelii, pojawiają się nowe drogi, twórcze metody, inne formy wyrazu, bardziej wymowne znaki, słowa zawierające nowy sens dla dzisiejszego świata”.

Franciszek postuluje, by od ołtarza mówiło się bardziej o łasce niż o prawie, bardziej o Jezusie niż o Kościele, bardziej o Słowie Bożym niż o papieżu. Chodzi mu o wyrażanie niezmiennych prawd w sposób pozwalający przylgnąć do nich sercem.

Wszelkie struktury kościelne mają stać się bardziej misyjne. Dlatego papież zachęca je „do wejścia w zdecydowany proces rozeznania, oczyszczenia i reformy”. Także papiestwo i centralne struktury Kościoła powszechnego są wezwane do takiego nawrócenia. Franciszek ponawia więc prośbę bł. Jana Pawła II o pomoc w znalezieniu nowego sposobu sprawowania prymatu…

Czytaj całość —> pb, tom | Watykan /  ekai.pl: 11 lat pontyfikatu Franciszka – 10 najważniejszych wydarzeń

Zobacz też —> ekai.pl: 10 momentów pontyfikatu Franciszka, które pozostają w pamięci świata

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos Aires, jako jedno z pięciorga dzieci w rodzinie włoskich imigrantów. Z wykształcenia jest technikiem chemikiem. 11 marca 1958 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. W Kolegium św. Józefa w San Miguel, uzyskał licencjat z filozofii. Następnie studiował literaturę i psychologię w Kolegium Maryi Niepokalanej w Santa Fe i w Kolegium Zbawiciela w Buenos Aires. 13 grudnia 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie. Kontynuował studia w Hiszpanii. Tam 22 kwietnia 1973 r. złożył śluby wieczyste w swym zakonie. Po powrocie do kraju był m.in. mistrzem nowicjatu, wykładowcą na wydziale teologicznym w San Miguel, a w latach 1973-79 prowincjałem jezuitów w Argentynie.

20 maja 1992 r. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. Sakrę biskupią przyjął 27 czerwca z rąk ówczesnego arcybiskupa stolicy kard. Antonio Quarracino. Jego zawołaniem biskupim są słowa „Miserando atque eligendo” (Z miłosierdziem i wybierając). 3 czerwca 1997 r. Ojciec Święty powołał hierarchę na arcybiskupa koadiutora z prawem następstwa, a 28 lutego 1998 r. mianował go arcybiskupem metropolitą jego rodzinnego miasta. 30 listopada 1998 r. papież mianował go jednocześnie ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich w Argentynie, niemających własnego biskupa.

Do godności kardynalskiej abp Bergoglio został wyniesiony w 2001 roku. Podczas konklawe w 2005 roku był w gronie papabile. W latach 2005-2011 przez dwie 3-letnie kadencje pełnił posługę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny.

W dniach 18-19 kwietnia 2005 r. wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI. W  wyniku konklawe w dniach 12-13 marca 2013 r. zastąpił go na urzędzie biskupa Rzymu.

Franciszek jest pierwszym jezuitą na Stolicy Piotrowej, a zarazem pierwszym papieżem-zakonnikiem od ponad półtora stulecia.

Przeczytaj —> Pierwsze słowa Ojca św. Franciszka

Tekst za —> KAI/episkopat.pl


Wideo-impresja o 11. roku pontyfikatu Franciszka:


Misericors znaczy miłosierny! Dołącz ⇒ do zbiórki Razem możemy więcej!