Codzienna Aplikacja Miłosierdzia
PODZIEL SIĘ

XXIII Dzień Papieski pod hasłem “Jan Paweł I...

XXIII Dzień Papieski pod hasłem “Jan Paweł II. Cywilizacja życia” – 15 października 2023

W niedzielę, 15 października 2023 r., w Polsce i środowiskach polonijnych, po raz 23. był obchodzony Dzień Papieski, któremu w tym roku towarzyszy hasło: “Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.

Wideo —> Dzielo TV: XXIII Dzień Papieski. „Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia”

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych, niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki w kościołach lub na ulicach miast.


Posłuchaj ks. Dariusza Kowalczyka, Przewodniczącego Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”:

Wideo —> ekai.pl: Dzień Papieski – okazja do wsparcia zdolnej i niezamożnej młodzieży


Podczas konferencji prasowej zapowiadającej kolejną edycję Dnia Papieskiego, która odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich 5 października, ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przypomniał najistotniejsze założenia tego wydarzenia i nawiązał do tegorocznego hasła. „Od początku Dzień Papieski ma cztery wymiary: modlitewny i duchowy, intelektualny, kulturalny i artystyczny oraz charytatywny. Istotą tegorocznych obchodów jest myśl św. Jana Pawła II, która przypomina nam o tym, że życie ludzkie jest święte i ma niezbywalną godność, na wszystkich etapach” – powiedział ks. Kowalczyk.

W kontekście nauczania Jana Pawła II przypomniał, że „życie człowieka nie kończy się nigdy, ponieważ Chrystus przeprowadza nas do życia wiecznego”. „To jest najistotniejsza myśl. Jan Paweł II uczył, że wszystkim trzeba pozwolić urodzić się i żyć oraz uczynić świat gościnnym dla każdego człowieka” – dodał ks. Kowalczyk.

W tym roku Dzień Papieski przypada w niedzielę, 15 października. Na tydzień przed tym wydarzeniem, w niedzielę 8 października, w kościołach w Polsce odczytywano List Episkopatu Polski zapowiadający to wydarzenie.

Przeczytaj ⇒ List pasterski Episkopatu Polski zapowiadający ogólnopolskie obchody XXIII Dnia Papieskiego

Do jego treści nawiązał kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który podczas konferencji przybliżył tematykę wydarzenia. „Z tym przesłaniem docieramy do wszystkich parafii naszej Ojczyzny. Jesteśmy zobowiązani do obchodzenia tego dnia. Jest on ustanowiony po to, aby przybliżać i pokazywać pontyfikat Jana Pawła II kolejnym pokoleniom” – powiedział metropolita warszawski.

Kardynał Nycz nawiązał również do przypadającej 16 października 45. rocznicy wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową. „Ta rocznica musiała zaistnieć w tematyce obchodów Dnia Papieskiego. Dla mnie osobiście jest ona o tyle ważna, że przypomina, abyśmy zaczęli sięgać do istoty pontyfikatu Jana Pawła II. Musimy przekazywać ten pontyfikat tak, jak inne wielkie pontyfikaty XX w. Tegoroczny temat niesie jedno z najbardziej aktualnych przesłań Papieża Polaka” – dodał kard. Nycz.

Jak co roku w organizację Dnia Papieskiego włączają się stypendyści Fundacji, którzy odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez zaangażowanych w dzieło Fundacji m.in.: kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne.


W piątek, 13 października 2023 r., odbyła się konferencja naukowa pt. „Transhumanizm: człowiek przyszłości czy człowiek wyobrażony?” Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10:00 Mszą św. w Kościele Akademickim św. Anny w Warszawie. Na godz. 11:00 zaplanowano rozpoczęcie obrad w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17/19 w Warszawie.


Z kolei w sobotę, 14 października 2023 r., na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się doroczna Gala Nagród TOTUS TUUS 2023. Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczane zostały osobom i instytucjom, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Tzw. „katolickie noble” są przyznawane w czterech kategoriach: Promocja godności człowieka, Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS MEDIALNY im. bp. Jana Chrapka. Przyznana zostanie również Nagroda specjalna.

Zobacz Nominowani do nagrody TOTUS TUUS 2023

Przeczytaj relację —> Wręczono nagrody TOTUS TUUS 2023


W niedzielę, 15 października 2023 r., w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, o godz. 9:00 bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, przewodniczył Mszy św. transmitowanej na falach Polskiego Radia. Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, o godz. 9:00 ks. Dariusz Kowalczyk odprawił Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a pół godziny później o godz. 9:30, w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem bpa Roberta Chrząszcza, biskup pomocniczego archidiecezji krakowskiej.

Zobacz relacje:

ekai.pl: Ks. Dariusz Kowalczyk: cywilizację życia budujemy przez miłość do Boga i dar z samego siebie

ekai.pl: Bp Turzyński w warszawskiej bazylice św. Krzyża: jako Kościół jesteśmy ludem życia, służymy życiu

diecezja.pl: Bp Robert Chrząszcz o stypendystach Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia: Najpiękniejszy z pomników św. Jana Pawła II

Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych, niezamożnych osób z małych miejscowości. Nowe stypendia można ufundować wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265, wrzucając datek do puszki w kościołach lub na ulicach miast.

Szczegółowe informacje w serwisie ⇒ www.dzielo.pl

Info i foto na podstawie —> Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”/ BP KEP: Obchody XXIII Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” (zapowiedź)

Organizatorem Dnia Papieskiego jest Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia”, powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. jako wyraz wdzięczności dla papieża Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny.

Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. W ramach swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Jana Pawła II do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Około 2000 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.

Na podstawie —> dzielo.pl